درمان میگرن با تزریق بوتاکس

حملات میگرن می‌توانند به‌واسطه برخی رویدادها، غذاها یا تغییرات در بدن شکل بگیرند که به‌عنوان محرک شناخته می‌شوند. اگرچه محرک‌ها موجب ایجاد میگرن نمی‌شوند اما می‌توانند شما را در برابر حملات میگرن آسیب‌پذیرتر کنند. درمان میگرن متناسب به نوع آن و میزان حملات متفاوت است. از جمله تزریق بوتاکس میگرن که البته برای همه افراد کارا نبوده و نمی تواند برای همه استفاده شود.

نتیجه تزریق بوتاکس در همه یکسان است؟

میگرن یکی از انواع سردرد های است که متاسفانه با حملات بسیار شدید می تواند بیمار را زمین گیر کرده و در رفتارهای اجتماعی و شغلی فرد نیز تاثیر گذار باشد، از این رو درمان آن و جلوگیری از حملات میگرن برای این افراد نقش حیاتی و کلیدی در زندگی شان دارد، با اینکه درمان میگرن تا کنون کشف نشده است . حملات میگرن با استفاده از برخی شرایط و درمانها امکان پذیر است، روش بوتاکس میگرن مزمن از آن دسته روشهایی است که بر روی سردرد به اثبات رسید.

تزریق بوتاکس میگرن

به عبارتی چه کسی با تزریق بوتاکس تاثیر آن را در سردرد خواهد دید؟ این سوالی است که اکثر مراجعین برای میگرن می پرسند و در جواب باید گفت تزریق بوتاکس میگرن در نوع مزمن آن است، میگرن مزمن به این معنی است که بیمار علاوه بر حملات میگرن دچار سردردهای روزمره عصبی نیز هست و به طور ماهانه در تعداد روزهای زیادی سردرد را تجربه می کند و اگر کسی میزان کمتری سردرد (۱۴ روز در ماه به پائین) و یا نوع دیگری سردرد مثلا سردرد خوشه ای را تجربه می کند، عملا این نوع درمان برای او کارایی نخواهد داشت.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوع نوروتوکسین است که توسط نوعی باکتری تولید می شود، این ماده سمی اگر به همراه غذای خراب خورده شود، می تواند باعث واکنشی به نام بوتولیسم شود، زیرا سیگنالهای اعصاب را مسدود و باعث فلج ماهیچه می شود. تززیق بوتاکس به این دلیل که در معده هضم نمی شود و مقدار آن بسیار کمتر از غذای خراب شده است ایمن است. پزشکان در ابتدا از این ماده برای رفع چین و چروک صورتشان استفاده کردند زیرا این ماده می تواند باعث ریلکس شدن و به اصطلاح آرام شدن عضلات صورت شود و نیز به کسانی که دچار فلج مغزی هستند برای کنترل اسپاسم و تیک کمک می کند.

تاثیر تزریق بوتاکس میگرن

پزشکانی که برای رفع چین و چروک صورت از این ماده استفاده می کردند پس از مدتی متوجه شدند که بیماران اعلام می کردند سردردهای آنها به طور قابل توجهی بهتر شده است و همین اتفاق منشائی برای بررسی تاثیر تزریق بوتاکس میگرن در جهت درمان این نوع سردرد شد.

تزریق بوتاکس میگرن 

در مطالعه ای که بر روی افراد بالغ با میگرن انجام شد افراد اذعان می کردند که بعد از تزریق بوتاکس (تزریق دیسپورت) تعداد روزهایی که دچار سردرد شده اند کاهش داشته و همینطور شدت سردرد آنها کم شده است.

در یک مطالعه دیگر، افرادی با دو دوره تزریق بوتاکس تعداد روزهای سردردشان تا ۵۰ درصد کاسته شده بود و پس از ۵ دوره تزریق بوتاکس (دیسپورت) این میزان تا ۷۰ درصد کاسته شده بود.

پزشکان معتقد هستند که تزریق دیسپورت به این دلیل برای افراد میگرنی کار می کند که نوروترنسمیت هایی را که حامل سیگنالهای درد هستند متوقف می کند، در واقع سیگنالهای عصبی در نورونها که شبیه به یک جاده هستند حرکت می کنند، این گیرنده ها قب از رسیدن به انتهای جاده که سیگنالهای عصبی در اطراف مغز و گردن شما هستند متوقف می شوند.

نحوه تزریق بوتاکس میگرن

تزریق بوتاکس هر ۱۲ هفته یکبار در اطراف سر و گردن شما انجام می شود تا درد شما را کم و یا از آن جلوگیری کند. افراد ممکن است بین ۳۰ تا ۴۰ تزریق را نیاز داشته باشند که به صورت مساوی در هر دو سمت سر و گردن تزریق می شود و اگر درد در یک نقطه از سر بیشتر بوده باشد احتمالا تعداد تزریق بیشتری در آن نقطه اتفاق می افتد و نتیجه آن را بین دو تا سه هفته بعد خواهید دید.

تزریق بوتاکس توسط متخصص مغز و اعصاب

مسله مهم اینجاست که تزریق بایست توسط یک پزشک متبحر انجام گردد و نباید به کسانی که تخصصی در این زمینه ندارند مراجعه کرد، یک پزشک متخصص مغز و اعصاب به خوبی می داند که محل و میزان تزریق که به شما آسب نمی رساند و درمان شما را پاسخ می دهد چگونه است. تزریق بوتاکس در درمان میگرن

عوارض جانبی بوتاکس 

واکنش های آلرژیک نسبت به بوتاکس به صورت نادر اتفاق می افتد ولیکن کهیر، تنگی نفس، تورم در قسمتهای پائینی پا از جمله عوارضی است که در برخی مواقع رخ می دهد، تزریق بیش از حد دارو می تواند کشنده باشد و بایست همه چیز تحت نظارت پزشک انجام شود.

اگر کسی از میگرن مزمن رنج می برد و یا سردرد به هر شکل وی را آزار می دهد بایست به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نموده و نوع سردرد و بهترین درمان برای وی تشخیص داده شود، اگر فردی کیس مناسب تزریق دیسپورت تشخیص داده شد با کنترل شرایط توسط پزشک در دوره های مناسب آن را انجام می دهد.

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید