تشخیص و درمان اسپاسم عصبی!

بسیاری از افراد و مراجعه کنندگان به کلینیک های پزشکی این سوال را با پزشک خود را مطرح می کنند که چرا اسپاسم یا گرفتگی عضلانی اتفاق می افتد و چه ارتباطی بین اسپاسم و فشارهای عصبی وجود دارد؟ در این مطلب سعی کرده ایم این موضوع را بررسی کنیم.

چرا اسپاسم اتفاق می افتد؟

گرفتگی عضلانی زمانی روی می‌دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می‌دهد و بسیاری از افراد را دچار درد ناشی از گرفتگی عضلات می کند.

بیشتر افراد تجربه گرفتگی عضلات بدن که با دلایل مختلفی به وجود می آید دارند. این در حالی است که اغلب این گرفتگی ها در قسمت های مشخصی از بدن اتفاق می افتد.

  • اسپاسم نواحی گردن
  • اسپاسم کتف،
  • اسپاسم کمر و پشت پا

با انجام کارهای معمولی روزانه، بلند کردن اشیاء از روی زمین، هنگام ورزش کردن و حتی در خواب نیز اسپاسم اتفاق می افتد. هرچند گرفتگی عضلات خطرناک نیست، اما درد آن آزاردهنده است و می تواند به طور موقت استفاده از ماهیچه را غیرممکن سازد.

عوامل مهم در گرفتگی عضلات

  • استفاده بیش از حد از عضلات
  • کم‌آبی بدن
  • فشار عضلانی یا قرارگیری مانند نشستن و یا رانندگی طولانی

می‌تواند سبب گرفتگی عضلات شود. به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و به خصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم‌آبی بدن می‌شوند، معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد.

 راه های درمان گرفتگی عضلانی

در بسیاری موارد مشاهده شده است که فشارهای عصبی منجر به گرفتگی عضلات پشت پا در خواب شود. این اتفاق حتی طی بارداری نیز به دنبال بروز استرس، برای زنان باردار در ماه پایانی بارداری و کاهش فعالیت آنها اتفاق می افتد. حتی در بسیاری افراد گرفتگی های عضلانی با ریشه عصبی در ناحیه معده و روده اتفاق می افتد که در قالب درد معده و کولیت های روده ای بروز پیدا می کند.

نقش کم آبی بدن در گرفتگی عضلات 

کم آبی منجر به بالا رفتن میزان اسید لاکتیک در عضلات و بروز درد عضلانی می شود. در واقع از دست دادن آب بدن مهم ترین عامل نرسیدن خون کافی به عضلات و گرفتگی آن است. به بیان دیگر در فعالیت طولانی مدت مانند ورزش های سنگین در هوای گرم، مقدار زیادی از مایعات بدن دفع می شود. در این حالت حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به تمام عضلات در حال ورزش وجود ندارد.

در نتیجه عضلات در حال فعالیت، خون کافی دریافت کرده و به سمت اسپاسم یا گرفتگی پیش می روند. با نوشیدن آب قبل از فعالیت و هر ۱۵ دقیقه یک بار در حین فعالیت می توان از بروز چنین گرفتگی هایی پیشگیری کرد.

تاثیر کاهش جریان خون در انقباض عضلات 

باریک شدن رگ هایی که خون را به پاها می رساند (در اثر تصلب شرایین) می تواند گرفتگی عضلات را به وجود آورد و مانند گرفتگی پاها و دست ها در هنگام ورزش افراد را دچار آسیب کند. این گرفتگی ها معمولا بعد از ورزش از بین می روند.

گرفتگی عضلات در بسیاری موارد به بروز اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن مربوط می شود، به گونه ای که کاهش یا افزایش منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم در خون منجر به انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول می شود.

تاثیر فشار عصب در ستون فقرات 

فشردگی اعصاب در ستون فقرات می تواند موجب گرفتگی و درد پاها شود. این درد معمولا هنگامی که به مدت طولانی راه می روید، بدتر می شود. پیاده روی با پشت کمی خمیده، می تواند علائم درد را یا بهبود دهد و یا به تاخیر بیندازد. در موارد نادری قرار گرفتن در پوزیشن یا موقعیت غلط هنگام کار و فعالیت روزانه مثل نشستن ها و ایستادن طولانی و برداشتن اجسام سنگین به طریقه اشتباه از روی زمین به گرفتگی عضلانی منجر می شود.

کاهش گرفتگی عضلات 

 ماساژ ملایم می تواند به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند. آن قسمت از بدن که دچار گرفتگی ‏‏عضلانی شده است می توان با بیوفریز مالش داد. این مالش جریان خون ناحیه مبتلا را بهتر می کند و عضلات گرفته را تسکین می ‏‏دهد.

بیوفریز چیست؟

بیوفریز یک مسکن موضعی است که برای تسکین درد عضلات ، آرتروز، کمر، کتف، کشیدگی گردن، اسپاسم عضلانی، زانو، ‏‏لگن و پشت ران، قوزک پا و مفاصل آرنج موثر است.‏

 کشش عضلات  همراه با دوش داغ 

یک وان گرم یا دوش داغ نیز می تواند به کاهش گرفتگی عضلانی کمک کند. اجازه دهید آب داغ قابل تحمل روی ‏‏عضلات گرفته شما جاری شود. گرما، موجب رفع گرفتگی عضلات و شل شدن آنها خواهد شد.‏ همچنین در صورت گرفتن ماهیچه ساق پاها می توانید روش کشش را امتحان کنید. در حالی که انگشت پای شما رو به بالا قرار دارد ، پاهایتان را ‏‏به سمت سرتان بکشانید. ۳۰ ثانیه در همین حالت بمانید.

این عمل به شل شدن عضلات کمر و ران ها نیز کمک خواهد کرد. یک برنامه منظم ‏‏کشش عضلات می تواند به حفظ انعطاف پذیری و آرامش عضلات شما کمک و از گرفتگی های بعدی پیشگیری کند.‏

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button