درمان انحرافات ستون فقرات

ناهنجاری ستون فقرات یک راستا یا منحنی غیر طبیعی ستون مهره های استخوانی است. اسکولیوز و کیفوز بزرگسالان می تواند به دلیل ساییدگی کمر مرتبط با افزایش سن یا عوارض جراحی های گذشته ایجاد شود. بدشکلی متوسط ​​زمانی رخ می دهد که مفاصل فاست و دیسک ها به مرور زمان خراب می شوند و دیگر قادر به حمایت از وضعیت طبیعی ستون فقرات نیستند. درد ناشی از فشار مفاصل و فشار دادن اعصاب است، نه منحنی غیر طبیعی. درمان می تواند شامل داروها، فیزیوتراپی، تزریق یا جراحی باشد.

آناتومی ستون فقرات

ستون فقرات ستونی از ۲۴ استخوان متحرک به نام مهره است که توسط رباط ها به یکدیگر متصل می شوند. استخوان ها توسط دیسک هایی از هم جدا می شوند که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و به ستون فقرات انعطاف پذیری می دهند. هر مهره دارای یک کمپلکس سه مفصلی با یک دیسک بزرگ در جلو و دو مفصل در پشت است. این طراحی محکم و سه پایه، استخوان ها را به هم متصل و در یک راستا نگه می دارد، یکی روی دیگری، در حالی که به ستون فقرات ما اجازه می دهد تا خم شود و بپیچد. وقتی از جلو به آن نگاه کنیم، ستون فقرات کاملاً صاف است، اما از پهلو سه انحنا دارد. این انحنا ضربه ی پا را جذب می کند و سر ما را به طور طبیعی روی لگن و لگن قرار می دهد. در سطح گردن یا دهانه رحم، ستون فقرات نرمال کمی به سمت داخل به سمت فک قوس می‌کند که به آن لوردوزیس می‌گویند. ستون فقرات در سطح قفسه سینه (کیفوز) کمی به بیرون خم می شود و دوباره به سمت داخل خم می شود (لوردوز) در سطح کمر یا پایین کمر.

تغییر شکل ستون فقرات چیست؟

تراز و انحنای ستون فقرات را می توان به طرق مختلف تغییر داد. آنها می توانند در نتیجه نقص مادرزادی، رشد کودک، پیری، آسیب یا جراحی قبلی ستون فقرات رخ دهند. شایع ترین نوع تغییر شکل ستون فقرات در بزرگسالان، اسکولیوز دژنراتیو است.

اسکولیوز: اسکولیوز یک انحنای پهلو به پهلو ستون فقرات است که می تواند در بزرگسالان زمانی که مفاصل فاست و دیسک شروع به تحلیل رفتن می کند ایجاد شود. مفاصل فاست به ستون فقرات انعطاف‌پذیری می‌دهند و ما را قادر می‌سازند تا روی مبل بپیچیم، کشش پیدا کنیم یا خم شویم. هنگامی که این مفاصل خراب می شوند، استخوان های ستون فقرات می توانند کج شده و شروع به جابجایی به یک طرف کنند.
کیفوز: کیفوز یک گرد شدن غیرطبیعی به جلو (بیش از ۵۰ درجه انحنا) ستون فقرات است. در قسمت فوقانی پشت، کیفوز معمولاً به دلیل شکستگی های فشاری ناشی از پوکی استخوان است. همچنین می تواند در قسمت تحتانی ستون فقرات رخ دهد. عملکرد را محدود می کند.
لوردوز: لوردوزیس نیز به آن swayback گفته می شود، وضعیتی است که در آن ستون فقرات به طور قابل توجهی در قسمت پایین کمر به سمت داخل خم می شود و ظاهری متمایل به عقب ایجاد می کند.

عوامل تغییر شکل ستون فقرات

با بالا رفتن سن، استخوان های شما دچار تغییرات دژنراتیو می شوند که بخشی از روند طبیعی پیری است. هنگامی که مفاصل بدتر می شوند، آرتریت می تواند ایجاد شود و ستون فقرات می تواند به طرفین جابجا شود. سایر شرایطی که ممکن است باعث دژنراسیون شود عبارتند از:

  • آرتریت ناشی از دیسک های دژنراتیو و سندرم مفصل فاست، که منجر به از بین رفتن تراز نرمال مهره ها می شود.
  • پوکی استخوان (از دست دادن توده استخوانی) و شکستگی های فشاری مهره ها.
  • جراحی قبلی ستون فقرات گذشت زمان پس از جراحی ستون فقرات یکی از دلایل اصلی تغییر شکل ستون فقرات است.
  • پیری مفاصل، همراه با شکستگی در سطحی بالاتر از همجوشی قبلی نیز می‌تواند باعث تغییر شکل قابل توجهی شود. به سادگی برداشتن مواد از ستون فقرات می تواند باعث ایجاد مشکل در جاده شود. ممکن است در کوتاه مدت درد را کاهش یا از بین ببرد، اما به دلیل بی ثباتی ستون فقرات، علائم ممکن است بعداً عود کنند.

علائم تغییر شکل ستون فقرات

اسکولیوز یک بیماری واحد نیست. در طیفی از خفیف تا متوسط ​​تا شدید قرار می گیرد. علائم شامل درد یا سفتی در قسمت میانی به پایین کمر و بی حسی یا ضعف در پاها یا پاها است. همه بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز دژنراتیو درد را تجربه نمی کنند. هنگامی که درد اتفاق می افتد، عصب تحت فشار قرار می گیرد و نه انحنای آن. در موارد شدیدتر، اسکولیوز می‌تواند باعث درد تیراندازی به پایین ساق (سیاتیک)، ناتوانی در ایستادن مستقیم و ناتوانی در راه رفتن بیش از مسافت کوتاه شود. علائم اسکولیوز شدید و پیشرونده مشابه علائم تنگی است، اما با عدم تعادل ستون فقرات قابل مشاهده است. این عدم تعادل می تواند منجر به فشار روی باسن و زانو، ناتوانی در راه رفتن در یک خط مستقیم و زمین خوردن شود. بیماران مبتلا به کیفوز توانایی خود را برای صاف ایستادن از دست داده اند. در حالت ایستاده خم شده، ممکن است به سرعت خسته شوند و در صحبت کردن با دیگران یا حفظ تماس چشمی مشکل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است در صاف دراز کشیدن مشکل داشته باشند.

تشخیص انحراف ستون فقرات

تست های تشخیصی شامل معاینه پزشک، عکس برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی یا میلوگرام است. برای اندازه‌گیری ناهماهنگی استخوان‌ها و پیشرفت منحنی، رادیوگرافی فلکشن و اکستنشن ویژه‌ای گرفته می‌شود.

توموگرافی کامپیوتری (CT): یک آزمایش غیر تهاجمی را اسکن می کند که از پرتو اشعه ایکس و رایانه برای ایجاد تصاویر دو بعدی از ستون فقرات شما استفاده می کند. ممکن است با رنگ (ماده کنتراست) تزریق شده به جریان خون انجام شود یا نباشد. برای مشاهده تغییرات در ساختارهای استخوانی مفید است.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): یک آزمایش غیر تهاجمی است که از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می‌کند تا نمای دقیقی از بافت‌های نرم ستون فقرات شما ارائه دهد. برخلاف اشعه ایکس، اعصاب و دیسک ها به وضوح قابل مشاهده هستند. ممکن است با رنگ (ماده کنتراست) تزریق شده به جریان خون انجام شود یا نباشد. MRI در ارزیابی آسیب بافت نرم به رباط ها و دیسک ها و ارزیابی آسیب نخاع مفید است.

میلوگرام: یک اشعه ایکس تخصصی است که در آن رنگ کنتراست به کانال نخاعی تزریق می شود. سپس یک فلوروسکوپ تصاویر تشکیل شده توسط رنگ را ضبط می کند. میلوگرام‌ها می‌توانند عصب را که توسط دیسک فشرده می‌شود، رشد بیش از حد استخوان نشان دهند یا رنگ، تصویری از کانال نخاعی، نخاع و اعصاب را با جزئیات نشان می‌دهد. سی تی اسکن پس از آزمایش انجام می شود.

درمان ناهنجاری ستون فقرات

درمان ناهنجاری خفیف تا متوسط ​​ستون فقرات در بزرگسالان بر اساس شدت علائم تعیین می شود، نه اندازه منحنی. با یک دوره آزمایشی مدیریت درد، فیزیوتراپی و گزینه های غیر جراحی شروع می شود. اگر درد ناشی از التهاب مفاصل فاست باشد، درمان شامل درمان مفصل فاست است. اگر خمیدگی خفیف باشد، تغییر شکل درمان نمی شود. اگر انحنا شدید باشد، ممکن است جراحی پیچیده ستون فقرات توصیه شود. بدون وجود علائم قرمز جدی مانند اختلالات عصبی، مراقبت های محافظه کارانه برای ۳ تا ۶ ماه قبل از در نظر گرفتن جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

سوال خود را مطرح کنید :


یک دیدگاه برای “درمان انحرافات ستون فقرات”

  1. سلام وقتتون بخیر
    خیلی این مطلب مفید بود ممنون

پاسخی بگذارید