عوامل سردرد و درمان آن!

متخصص مغز و اعصاب: سردرد به هر گونه درد در ناحیه سر و صورت ازجمله پشت چشم ها ، فک، گوش و عمق صورت اطلاق می شود که می‌تواند گذرا در حد چند ثانیه تا دائمی در طول ۲۴ ساعت باشد نقطه سرخط سرخط بنا به علت سردرد در کتب مرجع پزشکی سردرد به دو دسته ی اولیه و ثانویه تقسیم می شود نقطه سردرد اولیه شامل سردردی است که یک آسیب ساختمانی علت سردرد نیست و سردرد یک علامت برای یک بیماری زمینه ای محسوب نمی‌شود.

شایع‌ترین سردردهای اولیه عبارت است از:

سردرد عصبی یا تنشی

سردرد میگرنی و

سردرد خوشه‌ای

سردرد ثانویه شامل سردرد است که یک مشکل ساختمانی به عنوان علت سردرد مطرح است . می‌توانند خوش خیم و یا خطرناک و بدخیم باشد مثل تومورها بدشکلی های عروق مغزی پارگی عروق مغز التهاب عروق مغز آبسه مغز لخته شدن خون در وریدهای مغزی و غیره.
در اینجا اشاره‌ای گذرا به کیفیت سردردهای اولیه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان داریم:

 سردرد تنشی:

شایع ترین نوع سردرد است. اغلب در اثر استرس و فشار های عاطفی و عصبی ایجاد می‌شود. شدت خفیف تا متوسط دارد و فرد قادر به انجام فعالیت روزانه به زحمت می باشد . ممکن است تهوع داشته باشد اما به استفراغ منجر نمی شود. این درد معمولا ً ۳۰ دقیقه تا یک هفته می‌تواند ادامه داشته باشد.

سردرد میگرنی:

این نوع سردردها اولیه در خانمهای جوان شایع تر است ولی در کودکان آقایان و به طور نادر در میانسالی نیز دیده می شود این نوع سردرد شدت متوسط تا شدید دارد به طوری که فرد قادر به انجام کارهای روزانه خود نمی باشد نور و سر و صدا سردرد بیمار را بدتر می کنند و می توانند همراه با تهوع و استفراغ باشد ۹۰ درصد موارد زمینه ی ارسی دارند از عوامل تحریک بروز سردرد بی خوابی گرسنگی و سیگار و الکل می باشد خانوم های مبتلا به سردرد میگرنی باید از استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری جداً خودداری نمایند زیرا علاوه بر تشدید سردرد می‌تواند منجر به لخته شدن خون در وریدهای مغزی نزد ایشان گردد.

مطالب پیشنهادی:  درمان اضطراب و استرس

سردرد خوشه ای:

این نوع سردرد شدیدترین درد را با یک شروع تدریجی دارد معمولاً درد هر روز در ساعتی معین بروز می کند ۱۵ دقیقه تا حداکثر ۲ ساعت طول می کشد و ممکن است روزها هفته ها یا حتی ماهها روزانه یک تا دوبار تکرار شود و گاهی بیمار را نیمه شب از خواب بیدار می کنند ممکن است با گرفتگی بینی و اشک ریزش چشم در همان نیمکره سر همراه باشد.
از سردرد ثانویه به سردرد با منشا تومور، سردرد با علت فشار خون بالاو سردرد رعد آسا را مرور می کنیم:
۱- سردرد به علت تومور معمولا ً متناوب و سپس دائمی در اوایل صبح شدیدتر است و با حرکت سر ، بلند کردن بار، عطسه و سرفه تشدید می شود. گاهی بیمار را از خواب بیدار می کند. ممکن است همراه با عدم تعادل و یا اختلال حسی و حرکتی در اندام ها داشته باشد.
۲- سردرد با علت فشار خون بالا معمولا وقتی است که فشار خون ۲۰۰ بر روی ۱۲۰ باشد. در این شرایط علاوه بر سردرد بیمار دچار سرگیجه ،عدم تعادل و گاهی کاهش سطح هوشیاری نیز می‌تواند گردد.

سردرد رعدآسا (tanderclap):

بعضی از سردردها به صورت ناگهانی شروع می شود و به اوج می رسد و علل خطرناکی مانند پارگی آنوریسم مغزی و یا خونریزی مغزی به علت فشار خون بالا و یا لخته شدن خون در سینوس های مغزی و ….مطرح است. گاهی نشت خون از یک ناهنجاری عروقی باعث این سردرد می شود که اگر تشخیص داده نشود طی روزها تا هفته های آینده دچار پارگی عروق و عوارض جبران‌ناپذیر مثل کما و مرگ می گردد.

مطالب پیشنهادی:  ساختار دستگاه عصبی انسان

توصیه دکتر بتول دادخواه

سانیکه سردرد مزمن با علت عصبی یا میگرن دارند از مصرف خودسرانه مسکن ها به صورت مکرر و بی رویه خودداری کنند زیرا این مسکن ها علاوه بر آسیب به معده و کلیه خود باعث یک نوع سردرد شناخته شده به نام NSAID induced headache می گردد که درمان سختی دارد.
خانم های مبتلا به سردرد میگرنی از مصرف قرص های پیشگیری از بارداری جهت جلوگیری از لخته شدن خون در عروق مغزی جداً خودداری
آقایان مبتلا ‌به سردرد خوشه‌ای از مصرف الکل و سیگار به شدت پرهیز نمایند چراکه مصرف داروی مناسب به تنهایی نمی تواند سردرد ایشان را کنترل کند.
هرگونه تغییر در الگوی سردرد شدت و فرکانس آن مراجعه به متخصص را می طلبد.
لازم به ذکر است که یک متخصص مغز و اعصاب باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای بررسی بیمار با مشکل سردرد وقت صرف نمایند که ۹۰ درصد زمان مربوط به شرح حال دقیق و ۱۰ درصد مربوط به معاینه که مهمترین آن دیدن ته چشم بیمار با دستگاه افتالموسکوپ می‌باشد.
لازم است بدانید که اولین و بهترین وسیله برای بررسی سردرد در صورت لزوم سی تی اسکن می‌باشد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید