علائم هشدار دهنده فتق دیسک

یک دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز نرم و ژله مانند (هسته) است که در یک قسمت بیرونی لاستیکی سخت تر (حلقه) محصور شده است. گاهی اوقات دیسک لغزش یا پارگی دیسک نامیده می شود، فتق دیسک زمانی رخ می دهد که بخشی از هسته از طریق پارگی حلقوی به بیرون فشار می آورد. فتق دیسک، که می تواند در هر قسمت از ستون فقرات رخ دهد، اغلب در قسمت پایین کمر رخ می دهد. بسته به اینکه فتق دیسک در کجا باشد، می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود.

علائم فتق دیسک

بیشتر فتق دیسک ها در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد، اما ممکن است در گردن نیز رخ دهد. علائم و نشانه ها به محل قرار گرفتن دیسک و اینکه آیا دیسک به عصب فشار می آورد بستگی دارد. فتق دیسک معمولا یک طرف بدن را درگیر می کند.

درد بازو یا پا

اگر فتق دیسک شما در قسمت پایین کمر باشد، علاوه بر درد در ناحیه کمر، معمولاً در باسن، ران و ساق پا نیز احساس درد خواهید کرد. ممکن است در بخشی از پا نیز درد داشته باشید.

فتق دیسک در گردن

معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازو احساس خواهید شد. این درد ممکن است هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت‌های خاصی به بازو یا پای شما وارد شود. درد اغلب به صورت تیرکشیدن یا سوزش توصیف می شود.

بی حسی یا گزگز

افرادی که دچار فتق دیسک هستند، اغلب در قسمتی از بدن بی‌حسی یا گزگز تابشی دارند.

ضعف

در ماهیچه های اعصاب آسیب حالت ضعف به وجود می آید. این امر می تواند باعث شود که فرد زمین بخورید یا هنگام جابه ایی اجسام با مشکل روبه رو شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد گردن یا کمر به سمت بازو یا پا حرکت می کند یا اگر بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف دارید، به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

علل فتق دیسک

فتق دیسک اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی مرتبط با افزایش سن به نام دژنراسیون دیسک به وجود می آید. با بالا رفتن سن افراد، دیسک‌ها کمتر انعطاف‌پذیر می‌شوند و بیشتر مستعد پارگی، فشار یا پیچش جزئی می‌شوند. علت فتق دیسک کاملا روشن نیست. گاهی اوقات، استفاده از عضلات پشت به جای عضلات ساق و ران برای بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند منجر به فتق دیسک شود، همانطور که می‌تواند در حین بلند کردن، چرخش و پیچ خوردگی ایجاد کند. به ندرت، یک رویداد آسیب زا مانند زمین خوردن یا ضربه به پشت علتفتق دیسک می شود.

عواملی که می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند عبارتند از:

وزن: اضافه وزن بدن باعث ایجاد فشار اضافی بر روی دیسک های کمر می شود.
شغل: افرادی که از نظر فیزیکی مشاغل سختی دارند، بیشتر در معرض خطر مشکلات کمر هستند. بلند کردن مکرر، کشیدن، هل دادن، خم شدن به طرفین و چرخاندن نیز می تواند خطر فتق دیسک را افزایش دهد.
ژنتیک: برخی افراد استعداد ابتلا به فتق دیسک را به ارث می برند.
سیگار کشیدن: تصور می‌شود که سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی به دیسک‌ها می‌شود و باعث می‌شود آنها سریع‌تر تجزیه شوند.
رانندگی زیاد: نشستن طولانی مدت همراه با لرزش موتور وسیله نقلیه می تواند به ستون فقرات فشار وارد کند.
بی تحرک بودن: ورزش منظم می تواند به جلوگیری از فتق دیسک کمک کند.

عوارض فتق دیسک

درست بالای کمرتان، نخاع شما به پایان می رسد. آنچه از طریق کانال نخاعی ادامه می یابد، گروهی از ریشه های عصبی بلند است که شبیه دم اسب (دم اسب) است. به ندرت، فتق دیسک می تواند کل کانال نخاعی، از جمله تمام اعصاب دم اسبی را تحت فشار قرار دهد. در موارد نادر، ممکن است به جراحی اورژانسی برای جلوگیری از ضعف یا فلج دائمی نیاز باشد.

در صورت داشتن موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید:

بدتر شدن علائم درد: بی حسی یا ضعف می تواند به حدی افزایش یابد که فعالیت های روزانه شما را مختل کند.
اختلال عملکرد مثانه یا روده: سندرم دم اسبی حتی با مثانه پر می تواند باعث بی اختیاری یا مشکل در ادرار شود.
بی حسی زین: این کاهش تدریجی حس، نواحی را که زین را لمس می‌کنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد – قسمت داخلی ران، پشت پاها و ناحیه اطراف راست روده.

پیشگیری از فتق دیسک

برای کمک به جلوگیری از فتق دیسک، موارد زیر را انجام دهید:

ورزش: تقویت عضلات تنه باعث تثبیت و حمایت از ستون فقرات می شود.
وضعیت بدن را خوب حفظ کنید: این باعث کاهش فشار روی ستون فقرات و دیسک شما می شود. پشت خود را صاف و در یک راستا نگه دارید، به خصوص زمانی که برای مدت طولانی می نشینید. اجسام سنگین را به درستی بلند کنید، پاهایتان – نه پشتتان – بیشتر کار را انجام دهند.
وزن سالم را حفظ کنید: اضافه وزن فشار بیشتری بر ستون فقرات و دیسک ها وارد می کند و آن ها را بیشتر مستعد می کند.
ترک سیگار: از مصرف هر گونه فرآورده دخانی خودداری کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button