درباره «سردردهای تنشی» چه می دانید؟!

سردردهای تنشی یک سردرد رایج است که اغلب باعث درد خفیف تا متوسط ​​می شود، که برخی آن را مانند یک نوار سفت در اطراف سر خود توصیف می کنند.

سردرد چیست؟

سردرد یک مشکل رایج سلامتی در جهان امروز است. تقریباً همه افراد در مقطعی از زندگی تجربه سردرد را داشته اند، اما همه آنها یکسان نیستند.

برای اکثر افراد، سردرد منجر به درد یا درد جزئی می شود و گاهی (هر چند وقت یکبار) اتفاق می افتد. سردردهای شدیدتر (مانند میگرن) که کمتر رایج است، می توانند باعث درد ضربان شوند. برخی از سردردها ممکن است کارهای روزمره را دشوار یا تقریباً غیرممکن کنند. به ندرت، سر درد شدید و ناگهانی می تواند نشانه یک مشکل سلامتی جدی مانند تومور مغزی باشد.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد هستند. این سردردها اغلب باعث درد خفیف تا متوسط ​​در اطراف سر، صورت یا گردن می شوند. آنها معمولاً علائم دیگری (مانند حالت تهوع یا استفراغ) ایجاد نمی کنند. پزشکان متخصص سردرد تنشی را خطرناک نمی دانند.

انواع سردردهای تنشی 

پزشکان متخصص سردرد تنشی را به دو نوع اصلی تقسیم می کنند.

 • سردردهای تنشی اپیزودیک کمتر اتفاق می افتد (کمتر از ۱۵ روز در ماه).
 • سردرد مزمن که تعداد روزهای سردرد شما بیشتر از روزهای بدون سردرد باشد. سردرد تنشی مزمن ۱۵ روز یا بیشتر در هر ماه برای بیش از سه ماه متوالی اتفاق می افتد.

سردرد تنشی چقدر شایع است؟

مردم همیشه برای سردرد تنشی به پزشک مراجعه نمی کنند، که همین موضوع باعث می شود که پزشک نتواند به درستی نوع سردرد را تشخیص دهد. سردردهای تنشی مزمن بسیار کمتر رایج هستند. آنها تقریباً ۳٪ از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهند. زنان بیشتر از مردان دچار سردرد تنشی می شوند.

چه چیزی باعث سردرد تنشی می شود؟

محققان علت خاصی را برای سردردهای تنشی شناسایی نکرده اند. این نوع سردرد ارثی نیست ولی بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که عضلات سفت شده در پشت سر یا گردن ممکن است باعث سردرد تنشی شود.

محرک‌هایی که ممکن است باعث سردردهای تنشی می شوند

 • خستگی چشم، مانند خیره شدن طولانی مدت به صفحه کامپیوتر
 • درد در سایر قسمت های سر و گردن ناشی از مشکلاتی مانند اختلالات گیجگاهی فکی
 •  بی خوابی
 • استرس

سردرد تنشی چه احساسی دارد؟

افراد علائم سردرد تنشی را متفاوت تجربه می کنند. برخی از افراد سردرد تنشی را اینگونه توصیف می‌کنند که احساس می‌کنید کسی (یا چیزی) هر دو طرف سر خود را به هم فشار می‌دهد یا نواری دور سرشان می‌فشرد.

سردرد تنشی چه تفاوتی با میگرن دارد؟

میگرن یکی دیگر از انواع شایع سردرد است. میگرن و سردردهای تنشی علائم مختلفی را ایجاد می کنند.

میگرن به احتمال زیاد باعث:

 • درد شدیدتر
 • دردهای ضربان دار یا کوبنده.
 • علائم در یک طرف سر متمرکز شده است.
 • دردی که وقتی نزدیک نورهای روشن یا صداهای بلند هستید بدتر می شود.
 • حالت تهوع یا استفراغ.

سردرد تنشی چقدر طول می کشد؟

سردرد تنشی ممکن است ۳۰ دقیقه یا (به طور معمول) ماهها طول بکشد. به طور کلی، علائم سردرد تنشی اپیزودیک به آرامی ظاهر می شوند و زودتر پایان می یابند. آنها اغلب در وسط روز اتفاق می افتند. سردردهای اپیزودیک معمولا بیش از یک هفته طول نمی کشد.

افراد مبتلا به سردردهای مزمن از نوع تنشی ممکن است علائمی داشته باشند که ماه ها طول می کشد. درد ممکن است برای روزها در همان سطح ناراحتی باقی بماند. اگرچه این سردردها غیر معمول هستند، اما می توانند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

آیا سردرد تنشی خطرناک است؟

به گفته کارشناسان پزشکی نه. در حالی که سردردهای تنشی مزمن می توانند زندگی شما را مختل کنند، سردرد تنشی باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی نمی شود. گاهی سردردهای تنشی ممکن است نشانه یک اختلال زمینه ای مانند بیماری تیروئید یا یک تومور زمینه ای یا یک اختلال سردرد اولیه باشد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید