سردرد هیپنیک چیست؟

سردرد هیپنیک نوع نادری از سردرد است که در هنگام خواب رخ می دهد و فرد را از خواب بیدار می کند، به همین دلیل است که نام مستعار «سردرد ساعت زنگ دار» را به خود اختصاص داده است. این درد می تواند حداقل ۱۵ دقیقه طول بکشد و ممکن است چندین بار در هفته آن را تجربه کنند.

چه چیزی سردرد هیپنیک را با انواع دیگر سردرد متفاوت می کند؟

سردردهای هیپنیک تنها زمانی رخ می دهد که فرد خواب است. این زمان آنها را از انواع دیگر سردردها مانند میگرن یا سردردهای خوشه ای متمایز می کند. ولی ممکن است در هر زمانی از روز رخ دهد.

علائم سردرد هیپنیک

علائم سردرد هیپنیک عبارتند از:

  • درد مبهم یا ضربان دار که یک یا هر دو طرف سر را تحت تاثیر قرار می دهد
  • بیدار شدن در نیمه شب به دلیل سردرد، چندین بار در ماه
  • حالت تهوع
  • حساسیت به نور یا صداها
  • آبریزش چشم یا بینی

علامت اولیه سردرد هیپنیک، سر درد مبهم یا ضربان دار است که در طول خواب، چندین بار در ماه، معمولاً در همان زمان شب رخ می دهد. برخی از افراد در طول سردرد هیپنیک علائم دیگری مانند حالت تهوع یا حساسیت به نور یا صداها را تجربه می کنند. سردرد هیپنیک می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد، به این معنی که می تواند یک یا هر دو طرف را درگیر کند.

سردردهای هیپنیک می توانند شدت متفاوتی داشته باشند، اما آنقدر دردناک هستند که فرد را از خواب بیدار می کنند. اکثر افراد درد را متوسط تا شدید توصیف می کنند. یکی دیگر از ویژگی های متمایز سردردهای هیپنیک زمان بروز آنهاست.

سردردهای هیپنیک معمولاً در نیمه شب، حدود دو تا سه ساعت پس از به خواب رفتن یا بین ساعت ۱ صبح تا ۳ بامداد رخ می دهد. این سردردها اغلب در همان زمان اتفاق می افتد و حتی ممکن است چندین بار در شب رخ دهد. سردرد هیپنیک می تواند بین ۱۵ دقیقه تا سه ساعت و به طور متوسط ۹۰ دقیقه طول بکشد.

در حالی که سردردهای هیپنیکی نادر است، اما برای کسانی که این سردردها را دارند تجربه رایجی است – حداقل ۱۰ بار در ماه اتفاق می افتد. برخی افراد حداقل یک روز در میان آنها را تجربه می کنند.

علت سردرد هیپنیک

سردردهای هیپنیک به عنوان یک اختلال سردرد اولیه در نظر گرفته می شود، به این معنی که آنها توسط یک بیماری زمینه ای شناخته شده ایجاد نمی شوند. فراتر از آن، محققان به طور قطع نمی دانند که چه چیزی باعث سردرد هیپنیکی می شود.

سردردهای هیپنیک اغلب در طول خواب با حرکت سریع چشم (REM) اتفاق می‌افتد، بنابراین ممکن است ناحیه‌ای از مغز که با پردازش درد درگیر است فعال شود و منجر به سردرد هیپنیک شود.

سردردهای هیپنیک ممکن است با تولید ملاتونین نیز مرتبط باشد. ملاتونین هورمونی است که به شما احساس خواب آلودگی می دهد و سطح تولید آن در طول روز مطابق با چرخه خواب و بیداری شما افزایش و کاهش می یابد. از آنجایی که سردردهای هیپنیک هر شب در یک زمان خاص اتفاق می‌افتد، برخی از محققان معتقدند که ممکن است اختلالی در ریتم‌های زیربنایی که تولید ملاتونین را تنظیم می‌کند، وجود داشته باشد که باعث کاهش سطح ملاتونین و کاهش سطح آن می‌شود.

بخشی از شواهدی که این نظریه را تایید می کند، از اثربخشی لیتیوم در درمان سردردهای هیپنیکی ناشی می شود، زیرا لیتیوم در درمان سایر اختلالات کرونوبیولوژیکی موثر است و به افزایش سطح ملاتونین کمک می کند.

چه کسانی معمولا دچار سردرد هیپنیک می شوند و چرا؟

افراد مسن و زنان بیشتر مستعد ابتلا به سردردهای هیپنیک هستند، اگرچه کودکان نیز ممکن است دچار سردرد شوند. زنان بین ۱٫۵ تا دو برابر بیشتر از مردان در معرض سردردهای هیپنیک هستند. بیش از ۹۰ درصد از مردم اولین سردرد هیپنیک خود را بعد از ۵۰ سالگی تجربه می کنند.

تشخیص سردرد هیپنیک

برای تشخیص سردردهای هیپنیک، پزشک در مورد علائم و زمان بروز آنها سوال خواهد کرد. این امر به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا علائم شما ناشی از سردرد هیپنیک است یا اختلال دیگری که علائم مشابهی دارد. به عنوان مثال، فشار خون بالا، تومورهای مغزی، افسردگی و سایر اختلالات خواب مانند آپنه خواب نیز می توانند باعث سردردهایی شوند که در شب اتفاق می افتد.

برای کمک به رد سایر شرایط، پزشک ممکن است آزمایشاتی مانند پلی سومنوگرام (مطالعه خواب شبانه)، ام آر آی یا سی تی اسکن مغز را تجویز کند.

 درمان سردرد هیپنیک

کافئین به عنوان موثرترین درمان برای سردردهای هیپنیکی در نظر گرفته می شود. به نظر غیر منطقی می رسد، اما یک فنجان قهوه می تواند به افراد مبتلا به سردرد هیپنیک کمک کند تا در طول شب بخوابند. همچنین دارای عوارض جانبی نسبتاً کمی است، به ویژه در مقایسه با سایر داروهای سردرد خواب آور، مانند لیتیوم، ایندومتاسین و فلوناریزین.

درمان توصیه شده هم برای پیشگیری از سردردهای هیپنیک و هم برای تسکین آنها پس از شروع آن است. اگر پزشک شما را سردرد هیپنیک تشخیص دهد، ممکن است نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از خواب را توصیه کند.

قرص های کافئین و مسکن های حاوی کافئین نیز می توانند در تسکین سردردهای هیپنیکی موثر باشند. با این حال، استفاده منظم می تواند منجر به سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو شود، نوعی سردرد برگشتی ناشی از مصرف بیش از حد داروها.

پس از کافئین، لیتیوم گزینه درمانی توصیه شده بعدی برای پیشگیری از سردردهای هیپنیک است و به دنبال آن ایندومتاسین. هر دوی این داروها موثر هستند اما می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشند. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مواد افیونی و استامینوفن در تسکین سردردهای هیپنیک مؤثر نیستند.

درمان از سردرد هیپنیک برای اکثر افراد جلوگیری می کند. بیش از ۴۰٪ هرگز آنها را دوباره تجربه نمی کنند، حتی پس از توقف درمان.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

زندگی با سردردهای هیپنیک چالش برانگیز است. آنها باعث درد می شوند و فرد را از خواب کامل شبانه محروم می کنند. خواب سالم برای عملکرد ذهنی، سلامت جسمی و سلامت عاطفی ما ضروری است.

اگر متوجه شدید که مرتباً با سردرد از خواب بیدار می شوید، حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. پزشک می تواند بعد از تشخیص سردرد هیپنیک، یک برنامه درمانی را توصیه کند تا خواب و آرامش بهتری داشته باشید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button