سرطان مغز چیست؟

سرطان مغز زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های طبیعی مغز به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل ‌شوند و خارج از کنترل رشد ‌کنند. سرطان مغز انواع مختلفی دارد. برخی از آن بسیار کند رشد می کند و برخی دیگر رشد سریع تری دارد.  زمانی که سرطان مغز رشد می کند، می تواند به قسمت های طبیعی مغز گسترش یابد و باعث تورم مغز شود.

علائم سرطان مغز چیست؟

در بیشتر موارد یکی از اولین علائم سرطان مغز تشنج است. تشنج به دلیل فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز است. همچنین تشنج می تواند موارد زیر را در فرد ایجاد کند:

 • فرد به طور ناگهانی در صحبت کردن دچار مشکل شود
 • به نقطه ای خیره شود
 • کنترل دست یا پای خود را از دست بدهد
 • به یکباره بیهوش شود
 • حرکات غیر طبیعی در بازوها یا پاها انجام دهد
 • کنترل عضلات را در سراسر بدن از دست بدهد

سایر علائم سرطان مغز می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد، همراه با حالت تهوع یا استفراغ
 • تغییرات بینایی، مانند دوبینی یا از دست دادن بینایی
 • مشکلات حافظه یا مشکل در تفکر
 • ضعف یا بی حسی در بازوها یا پاها
 • تغییر خلق و خو

نکته: این علائم همچنین می تواند ناشی از بیماری هایی باشد که ارتباطی به سرطان مغز ندارند، اما اگر هر یک از این علائم را دارید باید به پزشک متخصص اطلاع دهید.

آیا آزمایشی برای سرطان مغز وجود دارد؟

بله. پزشکان از تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی برای کمک به تشخیص سرطان مغز استفاده می کنند. این آزمایش‌ها تصاویری از مغز شما ایجاد می‌کنند و می‌توانند تومور یا رشد غیرطبیعی مغز را نشان دهند.

پس از آزمایش تصویربرداری، پزشک ممکن است آزمایش دیگری به نام بیوپسی انجام دهد. در آزمایش بیوپسی، پزشک نمونه بسیار کوچکی از بافت مغز را می گیرد و نمونه را زیر میکروسکوپ مشاهده می کنند تا ببینند آیا سرطان وجود دارد یا خیر. در مواقع دیگر، پزشک ممکن است بلافاصله جراحی را توصیه کند. با استفاده از جراحی پزشک سعی می کند، تومور یا رشد آن را از بین ببرد.

سرطان مغز چگونه درمان می شود؟

درمان مناسب بستگی زیادی به نوع سرطان مغز و سرعت رشد آن دارد. پروسه درمان همچنین به علائم، سن و سایر مشکلات سلامتی فرد مبتلاء بستگی دارد.

درمان های مختلف می تواند شامل موارد زیر باشد:

در بیشتر موارد سرطان مغز با جراحی قابل درمان نیست، اما جراحی ممکن است علائم را کاهش دهد و به افراد کمک کند عمر طولانی‌تری داشته باشند. از سوی دیگر، جراحی می تواند منجر به علائم یا مشکلات بیشتری شود. به این دلیل که بخش‌های سالم مغز ممکن است در طول جراحی آسیب ببینند. اینکه با جراحی چه مقدار سرطان مغز را می توان از بین برد، بستگی به محل قرارگیری سرطان در مغز دارد.

پرتودرمانی

با استفاده از پرتودرمانی می توان سلول های سرطانی را از بین برد. افراد مبتلاء ممکن است پس از جراحی یا زمانی که جراحی امکان پذیر نیست، پرتودرمانی شوند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی اصطلاح پزشکی برای داروهایی است که سلول های سرطانی را می کشند یا رشد آنها را متوقف می کنند. افراد ممکن است این داروها را در طول یا بعد از پرتودرمانی دریافت کنند تا از رشد، گسترش یا عود سرطان جلوگیری کنند.

دستگاه الکتریکی

در برخی موارد، افراد مبتلاء به سرطان مغز ممکن است از این دستگاه برای درمان خود استفاده کنند. این دستگاه نوع خاصی از الکتریسیته ایجاد می کند که ممکن است به کند کردن رشد سرطان کمک کند.

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

پس از درمان، هر چند وقت یکبار فرد مبتلائ معاینه می شود تا پزشک ببیند آیا سرطان عود کرده است یا خیر. معمولاً آزمایش های تصویربرداری نیز انجام می شود.

اگر سرطان عود کند یا گسترش یابد چه اتفاقی می افتد؟

اگر سرطان عود کند یا گسترش یابد، ممکن است فرد مبتلاء جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی بیشتری شود.

نکته پایانی

پیروی از تمام دستورالعمل های پزشک در مورد ویزیت و آزمایش ها بسیار مهم است. همچنین مهم است که در مورد عوارض جانبی یا مشکلاتی که در طول درمان دارید با پزشک خود صحبت کنید. درمان سرطان مغز مستلزم انتخاب های زیادی است، از جمله اینکه چه درمانی و چه زمانی انجام شود.

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید