درد مزمن چیست؟

درد مزمن دردی است که بیش از ۳ تا ۶ ماه طول بکشد. در بسیاری از موارد، این بدان معنی است که درد حتی پس از بهبودی آسیب یا شرایطی که برای اولین بار باعث آن شده است، ادامه دارد.

علت درد مزمن چیست؟

علت درد مزمن همیشه مشخص نیست. گاهی اوقات به دلیل یک مشکل پزشکی مداوم، مانند آرتریت یا نوروپاتی دیابتی (نوعی آسیب عصبی ناشی از دیابت) ایجاد می شود. اما پزشکان همیشه نمی توانند علت درد مزمن را پیدا کنند. در برخی موارد، افراد مبتلا به درد مزمن باید بپذیرند که درد آنها هرگز توضیح داده نخواهد شد. این بدان معناست که آنها باید با پزشک خود برای درمان درد همکاری کنند، حتی اگر علت آن را ندانند.

علائم درد مزمن چیست؟

علامت اصلی درد مزمن البته درد است. اما درد می تواند بدن را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد در عمق عضلات یا استخوان خود درد دارند. برخی از افراد درد ناشی از چاقو یا تیراندازی، اغلب همراه با گزگز یا بی حسی دارند. و دیگران درد کسل کننده و ضربان دار دارند.

افرادی که درد مزمن دارند ممکن است در انجام فعالیت های معمول خود مانند حمام کردن یا لباس پوشیدن دچار مشکل شوند. این می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود و باعث مشکلات خواب شود.

آیا به آزمایش نیاز داریم؟

وقتی برای اولین بار شروع به درد می کنید، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای کشف علت انجام دهد. ممکن است دریافت کنید:

●آزمایش خون برای بررسی عفونت، علائم التهاب یا بیماری هایی که می توانند باعث درد شوند

●اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری برای بررسی شکستگی استخوان، آسیب مفاصل، سرطان یا سایر تغییرات بدن که می‌تواند باعث درد شود.

●تست های عصبی برای بررسی اینکه آیا اعصاب به طور طبیعی کار می کنند یا خیر

با این حال، آزمایش ها همیشه نمی توانند علت درد را نشان دهند. دانشمندان فکر می کنند که در برخی افراد، سیگنال های درد در مغز به طور طبیعی کار نمی کنند. سیگنال‌ها در وضعیت روشن گیر می‌کنند، حتی زمانی که منبع درد از بین رفته باشد.

درد مزمن چگونه درمان می شود؟

درمان درد مزمن شامل داروها و فعالیت‌ها می‌شود. هیچ درمان واحدی برای همه کار نمی کند. پزشک یا پرستار به شما کمک می کند تا ترکیب مناسبی از درمان ها را برای خود بیابید. گزینه های درمانی عبارتند از:

●داروهایی برای تسکین درد، بهبود خواب یا بهبود خلق و خو

●فیزیوتراپی برای یادگیری تمرینات و حرکات کششی

●ماساژ درمانی

● تزریق (شات) داروهای بی حس کننده یا مسکن به ستون فقرات یا ناحیه دارای درد

●طب سوزنی

●دستگاه هایی که بر سیگنال های عصبی تاثیر می گذارند

●جراحی

برای یافتن بهترین درمان چه باید کرد:

● برای امتحان درمان های جدید و ترکیبی از درمان ها آماده باشید. گاهی اوقات قبل از اینکه بهترین کارایی را پیدا کنید، باید چند گزینه مختلف را امتحان کنید.

●برای درمان خود اهداف واقع بینانه تعیین کنید. حتی اگر نتوانید به طور کامل از شر درد خود خلاص شوید، ممکن است بتوانید به اندازه کافی آن را کنترل کنید تا بتوانید کارهایی را که می خواهید انجام دهید.

اگر پزشک شما دارویی را پیشنهاد می کند که به نظر می رسد نامناسب است، ذهن خود را باز نگه دارید. گاهی اوقات، پزشکان با داروهایی که برای درمان سایر مشکلات پزشکی ساخته شده اند، درد را درمان می کنند. به عنوان مثال، پزشکان می توانند از داروهای افسردگی برای درمان درد استفاده کنند، زیرا این داروها روی مناطقی از مغز که درد را پردازش می کنند، کار می کنند. پزشکان همچنین می توانند از داروهای تشنج برای درمان درد استفاده کنند، زیرا آنها به اعصاب بیش فعال کمک می کنند. یکی از راههای تشخیص درد مزمن، نوار عصب و عضله است. 

همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد به تیمی برای کمک به مدیریت مراقبت خود نیاز دارند. یک تیم درمانی معمولاً شامل موارد زیر است:

●پزشکان یا متخصصان

●یک فیزیوتراپیست

●کسی که در زمینه بهداشت روان آموزش دیده است (مانند مددکار اجتماعی یا مشاور)

آیا کاری وجود دارد که بتوانم به تنهایی انجام دهم تا احساس بهتری داشته باشم؟

بله. برخی از چیزهایی که باید امتحان کنید عبارتند از:

●از پد گرم کننده یا کیسه سرد در ناحیه دردناک استفاده کنید. قبل از امتحان با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شرایط فردی شما مناسب است.

● آرامش را تمرین کنید. می توانید روش هایی را برای آرام کردن بدن خود یاد بگیرید، مانند انجام تمرینات تنفس عمیق. در مورد این روش ها از پزشک یا پرستار خود سوال کنید. آرام کردن ذهن می تواند به احساس درد در بدن کمک کند. مردم می توانند یاد بگیرند که درد خود را آرام کنند یا آن را کمتر آزار دهند.

●تا حد امکان فعال بمانید. پیاده روی، شنا، تای چی (نوعی هنر رزمی) یا دوچرخه سواری همگی می توانند به کاهش درد عضلات و مفاصل کمک کنند. اگر فعال نباشید، ممکن است درد شما بدتر شود.

اگر مدتی است که فعال نبوده اید، به آرامی شروع کنید. افزایش اندکی در شدت و مدت زمانی که صرف ورزش می کنید انجام دهید. اگر ورزش درد شما را افزایش می دهد، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است برنامه ای را توصیه کنند که به شما کمک کند فعال تر شوید.

●اگر احساس افسردگی می کنید، در مورد آن با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. درد مزمن و افسردگی اغلب با هم همراه هستند و هر کدام می توانند دیگری را بدتر کنند. دریافت درمان برای افسردگی شما می تواند کنار آمدن با درد را آسان تر کند

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button