رادیکولوپاتی چیست؟

رادیکلوپاتی یک اصطلاح پزشکی برای درد، ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن است که زمانی ایجاد می شود که عصب در محل جدا شدن از نخاع گیر بیفتد یا آسیب ببیند.

علایم رادیکلوپاتی می تواند در بخش های مختلف بدن بسته به اینکه کدامیک از ریشه اعصاب آسیب می بیند، بروز کند. در واقع رادیکلوپاتی همان سیاتیک یا دیسک است.

علت رادیکولوپاتی چیست؟

رادیکولوپاتی معمولا به علت یک مشکل در ستون فقرات ایجاد می شود. برای درک بهتر رادیکولوپاتی، با شکل ستون فقرات آشنا شوید.

کمردرد می تواند ناشی از مشکلات عضلات، رباط ها، دیسک ها، استخوان ها (مهره ها) یا اعصاب باشد. اغلب، کمردرد به دلیل کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضلات یا رباط ها ایجاد می شود. این مشکلات همیشه در تست های تصویربرداری مانند ام آر آی یا سی تی اسکن دیده نمی شوند.

 

ستون فقرات تشکیل شده از:

مهره: استخوانی های هم شکلی که روی یکدیگر می نشینند و یک زنجیره استخوانی را تشکیل می دهند. هریک از این استخوان ها یک سوراخ در وسط دارد که وقتی روی هم قرار می گیرند یک ستون توخالی را تشکیل می دهند که طناب نخاعی در آن قرار می گیرد.

دیسک؛
دیسک های انعطاف پذیر بین مهره ها قرار می گیرند و باعث انعطاف پذیری و حرکت ستون فقرات می شود. این دیسک ها یک حلقه خارجی محکم با یک مرکز ژله ای دارند.

ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها؛
مجموعه عضلات، تاندون‌ها و رباط ها بافت نرم ستون فقرات نامیده می شوند. این بافت های نرم ضمن حمایت از ستون فقرات به انسجام آن کمک می کنند. رادیکلوپاتی وقتی اتفاق می افتد که تغییری در ستون فقرات پشتی باعث آسیب به ریشه عصب ها یا گیر افتادن آن شود.
این اتفاق ها می تواند به یکی از صورتهای زیر باشد:
– مهره تشکیل استخوان های اضافه ای را می دهد که باعث فشار روی عصب مجاور آن می گردد که این حالت را تنگی کانال می‌نامند. دیسک بین مهره ها پاره می گردد و به فضای بین مهره منحرف می شود و عصب مجاور خود را فشار می دهد که این مسئله هرنی دیسک نامیده می شود.

– مشکلات پزشکی دیگر مثل دیابت عفونت و یا تومور به عصب مجاور خود آسیب می زند.

انواع رادیکولوپاتی

رادیکولوپاتی گردنی 

افراد مبتلا به این نوع رادیکولوپاتی درد، ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن یک یا هر دو بازو دارند. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند اعصاب که از ستون فقرات به بازو می‌روند، گیر کرده یا آسیب ببینند.

رادیکولوپاتی لومبوساکرال

افراد مبتلا به این نوع رادیکولوپاتی درد، ضعف، بی حسی یا گزگز در باسن یا پایین ساق پا دارند. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند اعصاب که از ستون فقرات به پا و ساق پا می‌روند، تحت فشار قرار بگیرند یا آسیب ببینند.

چه زمان می توان به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد، ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن جدیدی دارید که به نظر می رسد از ستون فقرات به بازوها یا پاهای شما سرایت کرده است، به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص رادیکولوپاتی

هنگامی که مشکل رادیکولوپاتی در بدن فردی ایجاد می شود درد، بی حسی، کم حسی یا حساسیت شدید فرد را در انجام کارهای روزانه دچار مشکل می سازد. بیمار پس از مراجعه به پزشک، پزشک پس از بررسی علائم و معاینه فیزیکی بیمار و پرسیدن تاریخچه آسیب فرد، تا حد زیادی به اختلال فرد پی می برد. جهت تشخیص بهتر انجام برخی آزمایشات را به بیمار تجویز می نماید که عبارتند از:

 • انجام تصویربرداری رادیولوژی با اشعه ایکس
 • انجام ام آرآی
 • انجام سی تی اسکن
 • الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله

درمان رادیکولوپاتی

راههای درمانی زیادی بسته به شدت و نوع رادیکولوپاتی و تشخیص پزشک وجود دارد که درصورتی که شدت بیماری کمتر باشد. روش های درمانی زیر ارائه می شود:

 • استفاده از داروهای ضد درد
 • استفاده از داروهای استروئیدی و ضدالتهاب
 • استفاده ازاستروئید های تزریقی
 • فیزیوتراپی
 • استفاده از بریس ها یا آتل
 • استفاده از کمپرس آب گرم وسرد
 • انجام عمل جراحی

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button