اسکیزوفرنی چیست و چه علائمی دارد؟

اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی یک بیماری روانی است که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می­ شود. این بیماری در تخصص روانپزشکان است. 

فرد مبتلا معمولا خودش از بیماریش آگاهی ندارد و این امر باعث دشواری معالجه می‌شود. در واقع اسکیزوفرنی بیماری است که افکار، احساسات و رفتار شخص را تحت شعاع قرار می‌دهد و خوشبختانه به کمک دارو و روش‌های درمانی دیگر تا حدی قابل کنترل است.

با شروع مصرف دارو بیمار تا حدی بر اختلالات فکر خود مسلط می‌شود اما بسیاری از مبتلایان تغییر ایجاد شده را بهبودی تلقی می‌کنند و از ادامه مصرف دارو خودداری می‌کنند. برخی نیز به دلیل عوارض جانبی مصرف دارو را متوقف می‌کنند. قطع دارو موجب می‌شود بیماری دوباره شدت یابد.

تاثیر اسکیزوفرنی در زندگی

بیمار بتدریج از دنیای واقعی فاصله می‌گیرد و به دنیایی مجازی قدم می‌گذارد که برای او واقعی می‌نماید. او چیزهایی می‌بیند و می‌شنود و حس می‌کند که تنها برای او واقعی هستند.

در مغز بیمار همان تحولاتی رخ می‌دهد که به طور طبیعی در مغز انسان سالم هنگام دیدن، شنیدن و یا لمس کردن اتفاق می‌افتد. تفاوت تنها در این است که آنچه که بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی می‌بیند یا می‌شنود وجود خارجی ندارد.
روانشناسان معتقدند که این افکار زاییده تصورات شخص نیست بلکه نتیجه فعل و انفعالاتی است که در مغز و سیستم عصبی بیمار رخ می‌دهد و او را به این باور می‌رساند که اینها واقعی است. این اختلال بر افکار شخص هم تاثیر می‌گذارد و بیمار دچار هذیان فکری می‌شود.

نکته: به طور مثال بیمار به این باور می‌رسد که عده‌ای ماموریت دارند به او صدمه بزنند و به همین دلیل دائم در تعقیب او هستند. در این بین بیمارانی هستند که فکر می‌کنند نهادهای مرموزی از طریق وسایل ارتباط جمعی یا رنگ اتومبیل‌های درحال عبور برای آنها پیام می‌فرستند. این حالت‌ها ممکن است باعث پرخاشگری و رفتارهای خشن در فرد بیمار شوند.

مطالب پیشنهادی:  درباره ام اس يا مالتيپل اسكلروز

علائم اسکیزوفرنی

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است تمرکز خود را از دست بدهند و جملات خود را نیمه کاره رها کنند یا حتی در نیمه صحبت فراموش کنند که مشغول صحبت بوده‌اند و بطور ناگهانی عملی دیگر را شروع کنند یا سکوت کنند یا جملات بی‌سروته و به هم ریخته‌ای بر زبان آورند که هیچ مفهومی ندارند.

اسکیزوفرنی بر احساسات شخص نیز تاثیر می‌گذارد. بیمار ممکن است گوشه‌گیر شود و نشانه‌های افسردگی در او بروز کند. شخص نسبت به ظاهر خود بی‌توجه می‌شود و علاقه خود را به زندگی اجتماعی ازدست می‌دهد.

تشخیص بیماری اسکیزوفرنی

برای تشخیص بیماری نیاز است که اختلال حداقل شش ماه در فرد ادامه پیدا کند. برای اینکه بتوان علت های دیگر روانپریشی، برای نمونه بیماری دیگر یا مصرف مواد مخدر را حذف کرد، بررسی ضرورت دارد.

علت اسکیزوفرنی

  • نقش ژنتیک و برهم خوردن تعادل هورمونهای عصبی در ایجاد بیماری
  • مصرف بعضی از مواد مخدر مانند ماری‌جوانا می‌تواند احتمال بیماری را افزایش دهد.
  • استرس شدید و طولانی
  • ضربه مغزی یا ضربات مکرر به سر شخص بخصوص در سنین پایین
  • مشکلات زایمان و اشکالات ساختار مغز

درمان اسکیزوفرنی

متاسفانه اسکیزوفرنی درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل و درمان است. شناخت از این بیماری به اطرافیان کمک می‌کند تا وضعیت بیمار را بهتر درک کنند و یا همدلی و پشتیبانی به او کمک کنند.

دارو در این بیماری نقش محوری دارد و در واقع روان درمانی بخصوص همکاری خانواده به بیمار کمک می کند تا درک بهتری از بیماری خود داشته باشد و با واقعیت در ارتباط نزدیکتری قرار بگیرد. فعالیت‌های هنری و ورزشی در کنار حمایت اطرافیان و نزدیکان به درمان بیماری کمک شایانی می کند.

مطالب پیشنهادی:  انواع بیماری های مغز و اعصاب

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید