آرتروز یا التهاب مفاصل (آرتریت)

آرتریت تورم و حساس شدن یک یا چند مفصل است. علائم اصلی آرتریت درد و سفتی مفاصل است که معمولا با افزایش سن بدتر می شود. شایع ترین انواع آرتریت، آرتروز و آرتریت روماتوئید است.

استئوآرتریت باعث می شود غضروف – بافت سخت و لغزنده ای که انتهای استخوان ها را در جایی که مفصل تشکیل می دهند، تجزیه شود. آرتریت روماتوئید بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می کند و از پوشش مفاصل شروع می شود. کریستال های اسید اوریک، که زمانی که اسید اوریک بیش از حد در خون شما وجود دارد تشکیل می شوند، می توانند باعث نقرس شوند.

عفونت‌ها یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند پسوریازیس یا لوپوس می‌توانند انواع دیگر آرتریت را ایجاد کنند. درمان بسته به نوع آرتریت متفاوت است. اهداف اصلی درمان آرتریت کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است.

علائم آرتریت مفاصل

شایع ترین علائم و نشانه های آرتریت مفاصل را شامل می شود. بسته به نوع آرتریت، علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد
  • سفتی، سختی
  • تورم
  • سرخی
  • کاهش دامنه حرکتی

علل آرتریت مفاصل

دو نوع اصلی آرتریت – استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید – به روش‌های مختلف به مفاصل آسیب می‌رسانند.

آرتروز

شایع ترین نوع آرتریت، استئوآرتریت شامل آسیب ساییدگی و پارگی به غضروف مفصل می شود – پوشش سخت و نرم روی انتهای استخوان ها جایی که مفصل را تشکیل می دهند. غضروف انتهای استخوان ها را بالشتک می کند و حرکت تقریباً بدون اصطکاک مفصل را امکان پذیر می کند، اما آسیب کافی می تواند منجر به ساییدگی استخوان به طور مستقیم روی استخوان شود که باعث درد و محدودیت حرکت می شود. این ساییدگی می تواند در طی سالیان متمادی رخ دهد یا با آسیب یا عفونت مفصل تسریع شود.

استئوآرتریت همچنین باعث تغییراتی در استخوان ها و زوال بافت های همبند می شود که ماهیچه را به استخوان متصل می کند و مفصل را کنار هم نگه می دارد. اگر غضروف مفصل به شدت آسیب ببیند، پوشش مفصل ممکن است ملتهب و متورم شود.

روماتیسم مفصلی

در آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی بدن به پوشش کپسول مفصلی حمله می کند، غشایی سخت که تمام قسمت های مفصلی را در بر می گیرد. این پوشش (غشای سینوویال) ملتهب و متورم می شود. روند بیماری در نهایت می تواند غضروف و استخوان داخل مفصل را از بین ببرد.

عوامل خطر برای آرتریت عبارتند از:

سابقه خانوادگی

برخی از انواع آرتریت در خانواده ها دیده می شود، بنابراین اگر والدین یا خواهر و برادر شما این اختلال را داشته باشند، ممکن است احتمال ابتلا به آرتریت بیشتر باشد.

سن

خطر بسیاری از انواع آرتریت – از جمله استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و نقرس – با افزایش سن افزایش می یابد.

جنسیت

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید هستند، در حالی که اکثر افرادی که به نقرس، نوع دیگری از آرتریت، مبتلا هستند، مردان هستند.

سابقه آسیب مفاصل

افرادی که ممکن است در حین انجام یک ورزش مفصل آسیب دیده باشند، در نهایت احتمال ابتلا به آرتروز در آن مفصل بیشتر است.

چاقی

وزن اضافی به مفاصل، به ویژه زانوها، باسن و ستون فقرات فشار وارد می کند. افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتریت هستند.

عوارض آرتریت مفاصل

آرتریت شدید، به ویژه اگر دست ها یا بازوها را درگیر کند، می تواند انجام کارهای روزانه را برای فرد دشوار کند. آرتروز مفاصل می تواند فرد را از راه رفتن راحت یا صاف نشستن باز دارد. در برخی موارد، مفاصل ممکن است به تدریج تراز و شکل خود را از دست بدهند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button