سردرد مزمن بعد از ابتلا به کرونا

به طور معمول سردرد یکی از علائم رایج بیماری کرونا است. با این حال، سردردی که پس از ابتلا به COVID-19 از بین نمی‌رود، می‌تواند نشانه‌ای از مبارزه با سردرد پس از کووید باشد. اگرچه به نظر می‌رسد همه‌گیری برای همیشه در جهان وجود خواهد داشت، اما از نظر پزشکی، هنوز زود است که درباره ویژگی‌ها و درمان سردردی که COVID-19 ایجاد می‌کند، پیش‌بینی کنیم. سردرد یک ویژگی رایج در طول بیماری حاد است و جای تعجب نیست زیرا سردرد اغلب با بسیاری از بیماری های ویروسی همراه است.

سردرد بعد از کرونا

این مورد یک سردرد مداوم است که پس از ابتلا به COVID-19 ایجاد می شود. علائم ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها پس از منفی شدن آزمایش ویروس ادامه داشته باشد. اگرچه هر کسی ممکن است به سردرد پس از کووید مبتلا شود، افراد مبتلا به میگرن، احتمال دارد که در دفعات و شدت حملات میگرنی خود افزایش پیدا کنند.

علائم سردرد پس از کووید

بیشتر اوقات، سردردهای پس از کووید به عنوان سردردهای میگرنی توصیف می شوند. سردرد می تواند مانند حمله میگرن ظاهر شود. افراد مبتلا به سردرد پس از کووید به طور معمول درد ضربان دار را در یک طرف سر خود تجربه می کنند. در کنار این درد، برخی از افراد به نور و صدا و گاهی به لمس یا بو نیز حساسیت دارند.

برای برخی از بیماران، پس از عفونت کووید، سردردی را تجربه می‌کنند که به عنوان سردرد خفیف و کسل‌کننده توصیف می‌شود که از بین می‌رود. سایر بیماران بدترین سردرد زندگی خود را تجربه می کنند و این یک سردرد مداوم روزانه است که برای مدت طولانی ادامه می یابد.

جدول زمانی سردرد پس از کووید

حدود ۴۷ درصد از بیماران به دنبال عفونت کووید دچار سردرد شده اند. اکثر مردم بعد از دو الی سه ماه سردرد دارند. با این حال، برخی از افراد ممکن است به مدت طولانی تری این اثرات را احساس کنند. در حدود ۸ درصد از بیماران، سردرد می‌تواند حتی شش ماه پس از ابتلا به کووید-۱۹ ادامه یابد.

سردرد در طول و بعد از ابتلا به کووید-۱۹

سر درد شبیه میگرن رایج ترین توصیف سردرد ناشی از COVID-19 است. به طور کلی، مردم سردرد شدیدتری را در طول ابتلاء به ویروس کرونا توصیف می کنند. این می تواند با حساسیت به نور یا صدا همراه باشد و با سایر علائم کووید مانند تب و علائم تنفسی بدتر شود. او می‌گوید اکثر مردم پس از عفونت کووید، سردرد خفیف‌تری دارند.

مطالعات نشان داده اند که گاهی سردرد ممکن است رخ دهد، نه در مرحله حاد [بیماری]، اما ممکن است سردرد با تأخیر نیز شروع شود. بنابراین ممکن است در مرحله حاد، بیماران تب، تنگی نفس و آن نوع علائم تنفسی داشته باشند. با این حال، چندین هفته یا حتی چند ماه بعد، آنها می توانند این سردرد را داشته باشند.

سندرم پس از کووید

برخی از افراد چیزی را تجربه می‌کنند که پزشکان آن را سندرم پس از کووید یا کووید طولانی‌تر می‌نامند. اینها علائم طولانی مدتی هستند که حتی پس از منفی شدن تست کووید-۱۹ می توانند ادامه پیدا کنند. افرادی که سندرم پس از کووید را تجربه می کنند، اغلب به عنوان کووید “مدت طولانی مدت” شناخته می شوند. افرادی که از سندرم پس از کووید رنج می برند می توانند علاوه بر سردرد، علائم دیگری را نیز تجربه کنند، از جمله:

  • بیخوابی
  • مشکل در گفتار
  • مشکلات حافظه
  • تپش قلب
  • سرگیجه
  • سبکی سر
  • مه مغزی

سردرد پس از کووید چگونه بر افراد مبتلا به میگرن تأثیر می گذارد؟

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با افرادی که سابقه میگرن ندارند، بیشتر مستعد ابتلا به سردرد پس از کووید هستند. بیماران با سابقه میگرن نیز پس از ابتلا به کووید شاهد افزایش حملات میگرنی هستند. در گذشته، آنها فقط یک حمله میگرن در ماه داشتند. ولی پس از عفونت کووید، ممکن است سردرد طولانی‌مدتی داشته باشند که یک یا دو ماه طول می‌کشد. پس از آن، این بیماران می توانند حملات میگرنی بسیار مکرر از ۱۰ تا ۱۵ حمله در ماه داشته باشند.

پیشگیری از سردرد پس از کووید

بهترین اقدام پیشگیرانه در برابر عفونت کووید و بنابراین سردرد پس از کووید، واکسن COVID-19 است. اگرچه واکسن می‌تواند باعث حمله میگرنی شود، اما نتیجه ابتلا به کووید-۱۹ بدون واکسیناسیون می‌تواند بسیار بدتر باشد. اگرچه احتمال کمی وجود دارد که واکسن به طور بالقوه باعث میگرن شود، اما اگر واکسن نزنید، خود عفونت کووید می‌تواند سردرد بدتری ایجاد کند.

محققان در سرتاسر کشور در حال جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها هستند تا تأثیر آن را برای کسانی که با میگرن زندگی می‌کنند یا کسانی که ممکن است بعد از عفونت کووید-۱۹ دچار سردرد شده‌اند را به‌عنوان یک علامت طولانی مدت داشته باشند. مانند بسیاری از موارد در مورد این بیماری جدید، سوالات بسیار بیشتری نسبت به پاسخ وجود دارد.

 

 

نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button