عوارض عفونت گوش در مغز!

اگر عفونت‌های گوش درمان نشوند، این عفونت‌ها به بخش‌هایی از جمله مغز، مخچه و ناحیه مننژ سرایت می‌کنند. آنچه گوش میانی و گوش داخلی را درگیر می‌کند، بیماری‌ها و عفونت‌هایی همچون عفونت مزمن، عفونت حاد، التهاب عصب تعادلی، تومور عصب شنوایی و … است. عفونت مزمن در گوش میانی موجب کاهش شنوایی می‌شود که عدم درمان آن موجب می‌شود عفونت به بخش‌های مغز، مخچه و مننژ سرایت و عوارض دیگری را ایجاد کند.

گوش داخلی و عصب صورتی

همچنین زمانی که گوش میانی دچار عفونت می‌شود، و مخاط پوشاننده‌ حفره‌ هوایی دچار التهاب می‌شود و این چرک به استخوان منتقل می‌ شود و سپس از آنجا منتشر می‌شود که یا به داخل مغز یا استخوان خاره یا پتروس می رود که در این صورت گوش داخلی و عصب صورتی را درگیر می‌کند، این فرآیند می‌تواند باعث عوارضی مانند مننژیت، آبسه‌های عفونت طولانی مدت که با دارو ریشه‌کن نگردد، داخل استخوان باقی می‌ماند و در نتیجه نیاز به جراحی دارد.

گاهی عفونت مربوطه به حدی منتشر شده که باید تمامی عفونت را برطرف کنیم و فضای گوش میانی را نیز با استخوان ماستوئید یکسره و همانند یک حفره‌ بزرگ درست می‌کنیم تا به بیرون راه داشته و دچار عفونت خطرناک برای مغز و قسمت‌های دیگر داخل جمجمه نگردد.

عفونت گوش و سرگیجه

شایع‌ترین علت ایجاد عفونت حاد گوش میانی، بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی است که در این شرایط گوش به شدت دچار درد، تورم و التهاب می‌شود و معمولا با تب همراه است. به دنبال این عارضه، عصب تعادلی گوش داخلی نیز ملتهب خواهد شد. التهاب عصب تعادلی گوش نیز عوارضی مانند سرگیجه در فرد ایجاد می‌کند.

مطالب پیشنهادی:  چه عواملی باعث میگرن می شود؟

بیماری منیر

یکی از بیماری‌هایی که گوش را درگیر می‌کند و باید سریع‌تر به آن رسیدگی کرد، بیماری منیر (Menier) است. آنچه که در درمان به موقع عفونت گوش اهمیت دارد جلوگیری از سرایت عفونت به ناحیه مننژ و مغز است. بیماری منیر به دنبال سرایت عفونت گوش به ناحیه مننژ ایجاد می‌شود. علائم این بیماری عبارتند از:

  • کاهش شنوایی
  • وز وز گوش
  • سرگیجه

رعایت رژیم غذایی کم‌نمک و پرهیز از نوشیدن بیش از حد مایعات غیرضروری مانند دوغ، چای، قهوه و نوشابه توصیه می‌شود. استعمال سیگار این بیماری را تشدید می‌کند و بنابراین لازم است فرد بیمار در معرض عوامل دودزا و سیگار قرار نگیرد.

تومور عصب شنوایی

این بیماری یکی دیگر از ضایعاتی است که با گوش داخلی مرتبط است؛ علائم وجود این تومور با علائم بیماری منیر شباهت دارد. وجود صدا در گوش، کاهش شدید شنوایی و حتی ناشنوایی از عوارض وجود این تومور در گوش داخلی است. عصب شنوایی در مجاورت مخچه قرار دارد و چناچه تومور در این ناحیه بزرگ‌تر شود به مخچه فشار وارد می‌کند. این شرایط تعادل فرد را هدف قرار می دهد و آن را دچار اختلال می‌کند.

سردرد

سردرد نیز مشکلی است که به دنبال عفونت گوش دامن‌گیر افراد می‌شود.

آبسه مغز

عفونت باکتریایی علت شایع آبسه در مغز افراد سالم است. آبسه‌های قارچی مغز معمولاً در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف رخ می‌دهد. در این بیماری عفونت باعث می‌شود مغز به دلیل تجمع سلول‌های چرکی و مرده، متورم گردد.

با ورود قارچ‌ها، ویروس‌ها و یا باکتری‌ها به مغز از طریق یک زخم در سر یا عفونت در جایی دیگر از بدن ایجاد می‌شود. طبق تحقیقات، بالغ بر ۲۰ تا ۵۰ درصد از کل موارد آبسه مغزی، ناشی از عفونت بخش‌های دیگر بدن است. عفونت قلب و ریه در میان شایع‌ترین علل آبسه مغزی هستند. با این حال، آبسه مغزی ممکن است از عفونت گوش، سینوس و یا حتی آبسه یک دندان آغاز شود.

مطالب پیشنهادی:  نقش ژنتیک در بیماری آلزایمر!

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید