تشخیص و درمان «درد شانه»

در میان مفاصل بدن، شانه بیشترین قابلیت حرکت را دارد. این مفصل به دلیل دامنه حرکتی زیادی که دارد، یک مفصل ناپایدار است. آسیب‌های شانه معمولاً می‌توانند باعث درد بشوند. علاوه بر آرتروز، آسیب و بورسیت شانه عواملی چون فتق دیسک گردن و یا فشردگی عصب گردن می توانند باعث درد شانه و انتشار درد به سمت دست و انگشتان شود.

آناتومی شانه

مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه ای است که از چهار عضله و تاندون تشکیل شده است و اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. یکی از دلایل عمده درد در این ناحیه آسیب سر شانه است. مفصل شانه دامنه حرکت وسیع دارد و در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار دارد. افرادی که دچار این درد هستند اغلب از گرفتگی و سفتی شانه خود شکایت می کنند و قادر نیستند دستان خود را به پشت حرکت بدهند.

علت درد شانه

 • التهاب تاندون به دلیل انجام حرکات غیر اصولی و بیش از حد
 • آسیب های عضلانی
 • شکستگی استخوان‌ های شانه
 • کشیدگی بیش از حد
 • بی ثباتی مفصل شانه و موارد در رفتگی
 • خارج شدن ریشه عصب از نخاع یا رادیکولوپاتی

در برخی موارد درد شـانه به دلیل ارتباط با بیماری های دیگری از قبیل شانه منجمد، آرتروز شانه، آرتروز مفصل آکرومیوکلاویکولار ، بعضی از تومورها و آرتریت روماتویید شانه است که در قسمت هایی از شانه انتشار یافته است. برای تشخیص بیماری و علت آن روش های مختلفی وجود دارد.

تشخیص علت درد شانه

برای تشخیص علت درد ، منشاء درد و سایر مشکلات مربوطه ممکن است بهترین متخصص مغز و اعصاب تهران  از شما بخواهد تا آزمایشاتی را انجام دهید. این آزمایشات عبارت اند از:

عکس برداری ساده : این آزمایش با اشعه ایکس انجام می شود و قادر است هرگونه آسیب وارد شده به استخوان های تشکیل دهنده مفصل شانه را نمایان کند.

تصویر برداری مغناطیسی : این نوع روش تصویر برداری که در میان عموم با نام MRI شناخته شده است می تواند از بافت های نرم تصاویر با کیفیت و واضحی را ایجاد نماید. ام آر آی قادر است به پزشک کمک کند تا آسیب های وارد شده به رباط ها و تاندون های اطراف مفاصل شانه را تشخیص دهد.

سی تی اسکن یا اسکن توموگرافی کامپیوتری : این تکنیک تصویر برداری قادر است با استفاده از ترکیب اشعه ایکس و فناوری رایانه نمای بسیار نزدیک مفصلی از استخوان های ناحیه شانه تولید نماید و به تشخیص علت درد شانه کمک کند.

EMG یا الکترومیوگرام : پزشک ممکن است برای بررسی عملکرد عصب ها آزمایشاتی همانند ای ام جی یا الکترو میوگرام تجویز نماید.

آرتور گرام : در این روش تشخیصی ابتدا ماده حاجب به داخل مفاصل شانه تزریق شده و با استفاده از اشعه های ایکس از ناحیه مورد نظر تصویر برداری می شود تا مفصل ، عضلات و تاندون های اطراف آن با کیفیت و وضوح بیشتری نمایان شود. ممکن است بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران این روش را با آزمایش ام آر آی ترکیب کند.

آرتروسکوپی : در این تکنیک، پزشم با استفاده از یک فیبر نوری که در قسمت ابتدایی آن یک دوربین بسیار کوچک متصل است مفاصل را به خوبی مشاهده می کند. آرتروسکوپی ممکن است آسیب های بافت نرم را که در معاینه های فیزیکی یا استفاده از روش تصویر برداری با اشعه ایکس و انجام سایر آزمایشات قابل شناسایی نمی باشد را نشان دهد. همچنین پزشک می تواند از این روش علاوه بر یافتن علت درد برای درمان نیز استفاده نماید.

درمان درد شانه

 • اگر درد در ناحیه شانه و گردن جدی گرفته نشود و درمان نشود موجب ضعف شانه، گردن و قسمت بالایی کمر خواهد شد.
 • همچنین همین دردهای کوچک ممکن است مشکلات بزرگتری از قبیل از بین رفتن انحنای طبیعی ستون فقرات یا کیفوز ستون فقرات را ایجاد نماید.
 • اولین اقدام برای درمان این مشکل ، ورزش است که با انجام دادن ورزش، درد در قسمت شانه کم می شود. حرکات اصلاحی توسط دکتر انجام می شود.
 • حرکات اصلاحی و کششی موجب شل شدگی عضلات می شود و باعث می شود که عضله شانه از خشکی در آید و به راحتی بتواند حرکت داشته باشد و بچرخد.
 • اقدام بعدی درمان دارویی است که پزشک با تجویز دارو های ضد التهابی و مسکن است به تسکین و درمان می پردازد.
 • در صورتی که درد شانه منشا عصبی داشته باشد و به نخاع مربوط باشد درمان جدی تر خواهد بود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button