نوار عصب و عضله (EMG) کودک

الکتروانسفالوگرام (EEG) یا نوار عصب و عضله آزمایشی است که برای یافتن مشکلات مربوط به فعالیت الکتریکی مغز استفاده می شود. EEG الگوهای امواج مغزی را ردیابی و ثبت می کند.

نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود؟

در نوار عصب و عضله دیسک های فلزی کوچک با سیم های نازک (الکترود) روی پوست سر قرار می گیرند و سپس سیگنال هایی را به کامپیوتر ارسال می کنند تا نتایج را ثبت کند. فعالیت الکتریکی طبیعی در مغز یک الگوی قابل تشخیص ایجاد می کند. از طریق نوار مغزی، پزشکان می توانند الگوهای غیرطبیعی را که نشان دهنده تشنج و سایر مشکلات است، جستجو کنند.

چرا نوار عصب و عضله انجام می شود؟

اغلب EEG برای تشخیص و نظارت بر اختلالات تشنج انجام می شود. EEG همچنین می تواند علل مشکلات دیگر مانند اختلالات خواب و تغییر رفتار را شناسایی کند. آنها گاهی اوقات برای ارزیابی فعالیت مغز پس از آسیب شدید سر یا قبل از پیوند قلب یا پیوند کبد استفاده می شوند.

آماده سازی برای نوار عصب و عضله

اگر کودک شما می بایست نوار عصب و عضله EEG دریافت کند، یک آمادگی حداقل نیاز است. موهای سر کودک باید تمیز و عاری از روغن، اسپری و نرم کننده باشد تا الکترودها به پوست سر بچسبند.

پزشک شما ممکن است توصیه کند که کودک قبل از انجام آزمایش، مصرف برخی داروها را متوقف کند. اغلب توصیه می شود که بچه ها تا ۸ ساعت قبل از آزمایش کافئین مصرف نکنند. اگر لازم است کودک شما در طول EEG بخوابد، پزشک راه هایی را برای کمک به آسان تر کردن این کار پیشنهاد می کند.

روش انجام نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله EEG را می توان در مطب پزشک، آزمایشگاه یا بیمارستان انجام داد. از کودک خواسته می شود که روی تخت دراز بکشد یا روی صندلی بنشیند. تکنسین EEG الکترودها را با استفاده از خمیر چسب به نقاط مختلف پوست سر متصل می کند. هر الکترود به یک تقویت کننده و دستگاه ضبط EEG متصل است. سیگنال های الکتریکی مغز به خطوط موجی روی صفحه کامپیوتر تبدیل می شوند. از کودک خواسته می شود که بی حرکت دراز بکشد زیرا حرکت می تواند نتایج نوار عصب و عضله را تغییر دهد.

اگر هدف EEG نوار عصب و عضله علت موضوعی مانند تشنج است، ممکن است از او خواسته شود که به نور سوسوزن درخشان نگاه کند یا به روش خاصی نفس بکشد. پزشکی که EEG را انجام می‌دهد، تاریخچه پزشکی فرزند شما را می‌داند و برای هر مشکلی که ممکن است در طول آزمایش پیش بیاید، آماده خواهد بود. اکثر EEG حدود یک ساعت طول می کشد. اگر کودک نیاز به خوابیدن در طول آن داشته باشد، آزمایش بیشتر طول می کشد.

EEG درد دارد؟

EEG ناراحت کننده نیست و بیماران هیچ ضربه ای را روی پوست سر یا جای دیگر احساس نمی کنند. با این حال، چسباندن الکترودها به پوست سر می‌تواند برای بچه‌ها کمی استرس‌زا باشد.

نحوه تفسیر EEG

نوار عصب و عضله توسط یک متخصص مغز و اعصاب تفسیر می شود. اگرچه EEG از نظر پیچیدگی متفاوت است، ولی پاسخ نتایج توسط متخصص مغز و اعصاب چند روز بیشتر طول نمی کشد.

خطرات نوار عصب و عضله

EEG یا نوار عصب و عضله هیچ خطری ندارد. فقط در مواقعی اگر کودک شما اختلال تشنجی دارد، ممکن است پزشک بخواهد در طول EEG یک تشنج را تحریک کرده و ثبت کند. تشنج می تواند با چشمک زدن چراغ ها یا تغییر در الگوی تنفسی ایجاد شود.

نحوه آماده سازی کودک برای نوار عصب و عضله

می توانید با توضیحات خاصی به کودک او را به آماده سازی برای EEG تشویق کنید. برای مثال اتاق و تجهیزات مورد استفاده را توصیف کنید و به کودک خود اطمینان دهید که برای حمایت در آنجا خواهید بود. برای بچه‌های بزرگ‌تر، حتماً اهمیت ثابت ماندن در حین انجام EEG را توضیح دهید تا نیازی به تکرار نباشد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button