علائم و علل مننژیت باکتریایی

مننژیت عفونت غشاء (مننژ) اطراف مغز و نخاع است. مننژیت می تواند در اثر عفونت باکتریایی، قارچی یا ویروسی ایجاد شود. مننژیت می تواند حاد باشد، با شروع سریع علائم، می تواند مزمن باشد، یک ماه یا بیشتر طول بکشد، یا می تواند خفیف یا غیر عفونی باشد. هر فردی که علائم مننژیت را تجربه می کند باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

مننژیت باکتریایی چیست؟

مننژیت حاد باکتریایی شایع ترین شکل مننژیت است. تقریباً ۸۰ درصد از همه موارد مننژیت حاد باکتریایی است. مننژیت باکتریایی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. عفونت می تواند باعث تورم بافت های اطراف مغز شود. این به نوبه خود در جریان خون اختلال ایجاد می کند و می تواند منجر به فلج یا حتی سکته شود.

چه کسانی به مننژیت باکتریایی مبتلا می شوند؟

کودکان بین ۱ ماه تا ۲ سال بیشتر مستعد ابتلا به مننژیت باکتریایی هستند. بزرگسالان با عوامل خطر خاص نیز مستعد ابتلا هستند. در صورت سوء مصرف الکل، عفونت مزمن بینی و گوش، آسیب به سر یا ابتلا به ذات الریه در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

همچنین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، طحال خود را برداشته اید، به دلیل نارسایی کلیه از کورتیکواستروئید استفاده می کنید یا بیماری سلول داسی شکل دارید، در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

علاوه بر این، اگر جراحی مغز یا ستون فقرات انجام داده اید یا عفونت خونی گسترده داشته اید، در معرض خطر ابتلا به مننژیت باکتریایی نیز هستید. شیوع مننژیت باکتریایی در موقعیت‌های زندگی که در تماس نزدیک با دیگران هستید، مانند خوابگاه‌های کالج یا پادگان‌های نظامی نیز رخ می‌دهد.

چه چیزی باعث مننژیت باکتریایی می شود؟

باکتری هایی که اغلب مسئول مننژیت باکتریایی هستند در محیط رایج هستند و همچنین می توانند بدون ایجاد آسیب در بینی و سیستم تنفسی شما پیدا شوند. گاهی اوقات مننژیت بدون هیچ دلیل شناخته شده ای رخ می دهد. در برخی مواقع بعد از ضربه به سر یا پس از اینکه دچار عفونت شده اید و سیستم ایمنی شما ضعیف شده است، رخ می دهد.

علائم مننژیت باکتریایی چیست؟

تب بالا، سردرد و ناتوانی در پایین آوردن چانه به سینه به دلیل سفتی در گردن می تواند علائم این بیماری باشد. در بزرگسالان، ممکن است گیجی، تحریک پذیری، افزایش خواب آلودگی را مشاهده کنید.

در کودکان خردسال، تب ممکن است باعث استفراغ شود و ممکن است از خوردن امتناع کنند. کودکان خردسال ممکن است بسیار تحریک پذیر شوند و گریه کنند. ممکن است تشنج وجود داشته باشد. همچنین، چون مایع اطراف جمجمه ممکن است مسدود شود، سر آنها ممکن است متورم شود. شروع علائم، سریع و در عرض ۲۴ ساعت است.

مننژیت باکتریایی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر مشکوک به مننژیت هستید، مهم است که فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. پزشک شما به دنبال بثورات بنفش یا قرمز روی پوست خواهد بود. پزشک، گردن شما را از نظر سفتی بررسی می کند و خم شدن مفصل ران و زانو را بررسی می کند. پزشک شما باید تصمیم بگیرد که آیا علت باکتریایی، ویروسی یا قارچی است و باید مایع نخاعی شما را تجزیه و تحلیل کند تا تپ ستون فقرات تجویز شود. همچنین ممکن است خون و ادرار شما و همچنین مخاط بینی و گلو شما تجزیه و تحلیل شود.

مننژیت باکتریایی چگونه درمان می شود؟

مننژیت باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می شود. یک آنتی بیوتیک داخل وریدی عمومی همراه با کورتیکواستروئید برای کاهش التهاب ممکن است حتی قبل از اینکه تمام نتایج آزمایش به دست آید، تجویز شود. زمانی که باکتری خاص شناسایی شد، پزشک ممکن است تصمیم به تغییر آنتی بیوتیک بگیرد. علاوه بر آنتی بیوتیک ها، پر کردن مایعات از دست رفته در اثر بی اشتهایی، تعریق، استفراغ و اسهال نیز مهم خواهد بود.

آیا مننژیت باکتریایی قابل درمان است؟

نرخ مرگ و میر ناشی از مننژیت باکتریایی ۱۰ درصد است، اما اگر به موقع تشخیص داده شود و درمان شود، اکثر افراد بهبود می یابند. متأسفانه، اگر درمان بلافاصله انجام نشود، ممکن است آسیب دائمی ایجاد شود. تشنج، اختلال روانی و فلج ممکن است مادام العمر باشد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button