آزمایش داپلر ترانس کرانیال (TCD)

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TCD) یک آزمایش بدون درد است که از امواج صوتی برای تشخیص مشکلات پزشکی که بر جریان خون در مغز تأثیر می گذارد، استفاده می کند. می‌تواند سکته مغزی ناشی از لخته‌های خون، تنگ شدن بخش‌های رگ‌های خونی، وازواسپاسم ناشی از خونریزی زیر عنکبوتیه، لخته‌های خون کوچک و موارد دیگر را تشخیص دهد.

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال چیست؟

همان طور که گفته شد؛ سونوگرافی ترانس کرانیال داپلر (TCD) یک آزمایش بدون درد است که از امواج صوتی برای بررسی جریان خون در مغز استفاده می کند. پزشک توصیه می کند که این آزمایش را برای تشخیص یک وضعیت پزشکی که بر جریان خون در مغز و درون آن تأثیر می گذارد انجام دهید. این آزمایش همچنین برای نظارت بر نتایج برخی درمان‌ها، به عنوان مثال، شکستن لخته‌های داخل شریان‌های مغزی استفاده می‌شود.

در طول TCD، امواج صوتی از طریق بافت های جمجمه  ارسال می شود. این امواج صوتی سلول‌های خونی را که در داخل رگ‌های خونی حرکت می‌کنند، منعکس می‌کنند و به  متخصص مغز و اعصاب اجازه می‌دهند تا سرعت و جهت آنها را تفسیر کند. امواج صوتی ضبط شده و روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود.

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیالبرای تشخیص چیست؟

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال برای تشخیص یا نظارت بر طیف گسترده ای از شرایط پزشکی مؤثر بر جریان خون استفاده می شود، از جمله:

سکته مغزی ایسکمیک حاد:

سکته مغزی ایسکمی حاد زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در یک رگ خونی در مغز ایجاد می شود و جریان خون غنی از اکسیژن به مغز را قطع می کند.

وازواسپاسم:

باریک شدن بخشی از رگ به دلیل انقباض. در این مورد، این یک واکنش به خونریزی مغزی است – خونریزی زیر عنکبوتیه / پارگی آنوریسم مغزی.

تنگی در شریان های مغزی:

این تنگی یا انسداد بخشی از شریان است که بیشتر به دلیل تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها) است.

میکروآمبولی های مغزی:

لخته های خونی کوچکی هستند که در جریان خون حرکت می کنند و باعث حمله ایسکمیک گذرا (سکته مغزی می شوند).

خطر سکته مغزی در بزرگسالان و کودکان مبتلا به کم خونی داسی شکل:

تغییر شکل سلول های خونی در کم خونی داسی شکل می تواند منجر به لخته شدن خون و انسداد عروق خونی شود و خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

تشخیص بیضی فورامن/تشخیص شنت راست به چپ:

در این آزمایش محلولی به داخل ورید ساعد تزریق می شود. وجود حباب‌ها در شریان‌های مغزی نشان می‌دهد که خون به دلیل وجود سوراخی در دیواره بین دو حفره فوقانی قلب (به نام فورامن اوال ثبت شده [PTO]) در جهت اشتباه جریان دارد.

نحوه آماده شدن برای سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال

هیچ آمادگی خاصی برای سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال وجود ندارد. نیازی به تعویض لباس نیست. تست اولتراسوند توسط تکنسین های آموزش دیده ویژه انجام می شود و توسط رادیولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب تفسیر می شود.

بیمار روی یک میز معاینه بالشتک دراز می کشد یا در طول آزمون روی صندلی می نشینید. مقدار کمی ژل محلول در آب روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. ژل معمولاً در پشت گردن، بالای استخوان گونه، جلوی گوش یا روی پلک استفاده می شود. اینها محل رگ های خونی هستند که مغز را تامین می کنند. ژل به پوست  آسیبی نمی رساند و لباس را لکه دار نمی کند.

یک دستگاه کوچک شبیه به میکروفون به نام مبدل در محل آزمایش نگه داشته می شود. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق مغز می فرستد و اطلاعات جریان خون برگشتی را ضبط می کند. سیگنال اولتراسوند به نمودارها یا تصاویر رنگی تبدیل می شود که روی صفحه نمایش نشان داده می شود. عملاً هیچ ناراحتی در طول آزمایش وجود ندارد. هنگامی که مبدل بر روی پوست فشار داده می شود، ممکن است فرد فشار جزئی را تجربه کند. بیمار باید سر خود را ثابت نگه دارد و از صحبت کردن در طول آزمایش خودداری کند.

انجام سونوگرافی حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. پس از انجام آزمایش، ژل از روی پوست شما پاک می شود.

نتایج سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال

رادیولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و گزارشی را برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما که آزمایش را سفارش داده است ارسال می کند. پزشک شما نتایج آزمایش را با شما در میان خواهد گذاشت.

گاهی اوقات یک آزمایش پیگیری برای دریافت نظرات اضافی یا برای نظارت بر وضعیت پزشکی خاصی که آزمایش برای آن تجویز شده است یا برای دیدن اینکه آیا درمان مؤثر بوده است مورد نیاز است.

آیا آزمایش سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال عوارضی دارد؟

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال خطرناک نیست و هیچ عوارض جانبی مضری وجود ندارد. سونوگرافی مانند آزمایش های اشعه ایکس از اشعه استفاده نمی کند.

 

                        تعرفه نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر بتول دادخواه

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button