تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) درمانی است که از جریان الکتریکی ولتاژ پایین برای تسکین درد استفاده می کند. واحد TENS متشکل از دستگاهی است که با باتری کار می کند که تکانه های الکتریکی را از طریق الکترودهایی که روی سطح پوست قرار می گیرند، ارسال می کند.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) چگونه کار می کند؟

دو نظریه در مورد نحوه عملکرد تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) وجود دارد. یک نظریه این است که جریان الکتریکی سلول های عصبی را تحریک می کند که مانع از انتقال سیگنال های درد می شود. نظریه دیگر این است که تحریک عصبی باعث افزایش سطح اندورفین می شود که ماده شیمیایی ضد درد طبیعی بدن است. سپس اندورفین ها مانع ایجاد درد می شوند.

درمان تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) برای درمان چیست؟

درمان TENS برای تسکین درد مزمن (طولانی مدت) و حاد (کوتاه مدت) استفاده می شود. برخی از رایج ترین شرایطی که TENS برای آنها استفاده شده است عبارتند از:

 • استئوآرتریت (بیماری مفاصل).
 • فیبرومیالژیا (درد و درد در عضلات، تاندون ها و مفاصل در سراسر بدن، به ویژه در امتداد ستون فقرات).
 • تاندونیت (التهاب یا تحریک تاندون).
 • بورسیت (التهاب کیسه های پر از مایع که مفاصل را بالشتک می کند).
 • درد زایمان.
 • کمر درد.
 • درد مزمن لگن.
 • نوروپاتی مرتبط با دیابت (آسیب به اعصابی که مغز و نخاع را به بقیه بدن متصل می کنند).
 • بیماری شریان محیطی (“سخت شدن شریان ها” که خون را به بدن می رساند).

برای چه نوع شرایط و نواحی از بدن نباید از روش تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) استفاده کرد؟

اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، از درمان TENS در این مکان‌های خاص بدن استفاده نکنید:

دستگاه  کارگذاشته در بدن

(کاردیوورتر/دفیبریلاتور، محرک عصبی، محرک رشد استخوان، مانیتور فشار خون ساکن). از درمان TENS در اطراف یا نزدیک به مناطقی که دستگاه الکترونیکی کاشته شده است استفاده نکنید. TENS می تواند باعث اختلال در عملکرد این دستگاه ها شود.

افرادی که حامله هستند

نباید درمان TENS روی شکم آنها اعمال شود. ناحیه لگن؛ پایین کمر؛ یا به نقاط طب سوزنی در زانو، دست یا مچ پا. (با این حال، TENS را می توان برای درد زایمان استفاده کرد.)

سرطان

الکترودها را در مناطقی از بدن که سرطان شناخته شده یا مشکوک وجود دارد، قرار ندهید. افرادی که اگر در ۵ سال گذشته سابقه سرطان داشته اند نباید از TENS استفاده کنند.

صرع

الکترودها را روی سر، گردن یا شانه های خود قرار ندهید. تکانه ها می توانند باعث تشنج شوند.

ترومبوز ورید عمقی یا ترومبوفلبیت

از درمان TENS استفاده نکنید زیرا ممکن است گردش خون را افزایش دهد که ممکن است خطر کنده شدن لخته خون را افزایش دهد.

اختلال خونریزی دهنده (هموراژیک) 

درمان با TENS می تواند خونریزی در محل بافت را افزایش دهد یا خطر خونریزی را در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی افزایش دهد.

بیماری قلبی

اگر بیماری قلبی، نارسایی قلبی یا آریتمی دارید، از درمان TENS روی قفسه سینه استفاده نکنید.

علاوه بر این، TENS نباید اعمال شود:

 • به بافت های عفونی، زخم های ناشی از استئومیلیت یا اگر مبتلا به سل هستید. درمان با TENS ممکن است منجر به گسترش عفونت شود.
 • به نواحی بافتی که اخیراً تحت درمان با اشعه قرار گرفته اند.
 • برای پوست آسیب دیده (به استثنای زخم های باز که هدف آن استفاده از تحریک الکتریکی برای بهبود بافت است. در این موارد، درمان باید توسط یک درمانگر ماهر هدایت شود.)
 • نزدیک یا بالای چشم یا دهان، جلو یا کنار گردن یا روی سر.
 • نزدیک اندام های تناسلی یا تناسلی.
 • به مناطقی از بدن که فاقد حس هستند یا کاهش یافته اند.
 • افرادی که دارای اختلال ذهنی هستند.

دستگاه تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) چه قطعاتی دارد و چگونه کار می کند؟

دستگاه TENS با باتری به اندازه یک تلفن همراه کوچک است. این دستگاه با چندین مجموعه سیم الکترود و پدهای انتهایی ارائه می شود. الکترودها از یک طرف به دستگاه متصل می شوند و در انتهای دیگر به پدهای حدود ۲ اینچ در ۲ اینچ متصل می شوند. هر پد دارای یک پشتی چسبنده است و روی پوست در نواحی خاصی در امتداد مسیرهای عصبی در ناحیه تحت درمان قرار می گیرد.

این دستگاه پالس های انرژی الکتریکی را ارسال می کند. پالس‌ها را می‌توان برای شدت، فرکانس، مدت زمان و نوع (پاکندگی یا پیوسته) تنظیم کرد. یک پزشک، فیزیوتراپ یا متخصص طب سوزنی تنظیمات دستگاه را تعیین و تنظیم می کند.

مزایای درمان تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) چیست؟

TENS یک روش غیر تهاجمی برای تسکین درد است. می توان آن را به تنهایی یا در کنار نسخه ها یا داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کرد. ممکن است در برخی از بیمارانی که از درمان TENS استفاده می کنند، مقدار دارو کاهش یابد. بدون مشورت با پزشک خود، مصرف داروها را قطع نکنید یا تغییراتی در دوز داروها اعمال نکنید.

یکی دیگر از مزایای یونیت TENS این است که کوچک و قابل حمل است و بنابراین می توان از آن در خانه یا خارج از خانه استفاده کرد، هر زمان که نیاز به تسکین درد باشد.

خطرات و عوارض جانبی درمان تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) چیست؟

درمان با TENS عوارض جانبی کمی دارد. در موارد نادر بیماران، سوختگی را در محل هایی که الکترودها قرار می دهند، گزارش کرده اند. برخی از بیماران ممکن است به چسب مورد استفاده برای چسباندن پد روی پوست یا مواد موجود در خود پد حساسیت داشته باشند (ممکن است پوست قرمز، تحریک شده و یا ممکن است جوش ظاهر شود). برخی از افراد ممکن است نسبت به احساس گزگز ایجاد شده توسط واحد TENS حساس باشند یا احساس ناراحتی کنند.

 

                           دکتر بتول دادخوه متخصص مغز و اعصاب

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button