پیشگیری و درمان سندرم تونل رادیال

سندرم تونل رادیال می تواند باعث درد و ضعف در دست و بازو و به شکل تیر کشیدن ظاهر شود. این بیماری در اثر آسیب به عصب رادیال به وجود می آید و می تواند فعالیت های روزمره مانند بلند کردن اجسام یا استفاده از مچ دست را دشوار کند. سندرم تونل رادیال قابل درمان است و بعد از یک ماه می تواند دوباره به حالت عادی برگردد.

سندرم تونل رادیال چیست؟

سندرم تونل رادیال وضعیتی است که باعث درد در بالای ساعد و در دست شما می شود. این به دلیل فشار روی عصب بازوی شما به نام عصب شعاعی است. عصب رادیال شما از گردن شروع و به سمت بازو  می رود. این حرکت عضله در بالای بازو را کنترل می کند که ماهیچه چهارسر ران نامیده می شود. تونل شعاعی ناحیه ای زیر آرنج است. عصب شعاعی  وارد این تونل عضلانی و استخوانی می شود و سپس به سمت مچ حرکت می کند.

هنگامی که عصب رادیال در هر جایی از بازوی فشرده می شود، می تواند باعث درد و ضعف شود.  هر زمان که از عضلات بازو برای حرکت دادن اجسام استفاده می کنید، می توانید عصب رادیال خود را تحریک کنید. مانند:

 • کشیدن
 • هل دادن
 • گرفتن

استفاده از دست و مچ نیز می تواند عصب رادیال را تحریک کند. به عنوان مثال، هنگامی که به طور مکرر حرکات خاصی را برای شغل یا سرگرمی‌ای که به طور منظم انجام می‌دهید، می‌تواند منجر به استفاده بیش از حد و سندرم تونل شعاعی شود.

علائم سندرم تونل رادیال چیست؟

درد و ضعف در ساعد از علائم آشکار سندرم تونل رادیال است. علائم دیگر عبارتند از:

 • درد پشت دست
 • دردی  زیر آرنج
 • دردی که با چرخاندن مچ دست بدتر می شود
 • دردی که با دراز کردن انگشتان بدتر می شود
 • حساسیت در قسمت خارجی آرنج
 • مشکل در گرفتن اشیا
 • مشکل در بلند کردن یا هل دادن اجسام
 • مشکل در باز کردن مچ دست

همه افراد مبتلا به سندرم تونل رادیال علائم مشابهی ندارند. برخی از افراد علائم خفیف و برخی دیگر علائم شدیدتری خواهند داشت. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را داشتید، آنها را با یک متخصص مغز و اعصاب در میان بگذارید.

تشخیص سندرم تونل رادیال

برای اینکه بفهمید آیا سندرم تونل رادیال دارید، باید توسط یک متخصص پزشکی معاینه شوید. پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا علائم شما ناشی از سندرم تونل رادیال است یا یک بیماری دیگری. همچنین پزشک در طول معاینه، سؤالاتی در مورد درد خواهد پرسید. از آنجایی که سندرم تونل شعاعی ناشی از حرکات تکراری است، ممکن است در مورد کار و سرگرمی‌های فرد نیز بپرسد.

مقاومت فیزیکی

چند آزمایش وجود دارد که متخصص مغز و اعصاب انجام می دهد تا ببیند چه عواملی باعث درد می شود. ممکن است از  فرد خواسته شود که از بازو و دست خود برای فشار دادن در برابر مقاومت بدون خم کردن آرنج خود استفاده کند یا از انگشت میانی خود برای فشار دادن به مقاومت استفاده کند. درد هنگام انجام هر یک از این حرکات از علائم سندرم تونل رادیال است

الکترومیوگرافی (EMG) یا نوار عصب و عضله

در برخی موارد، ممکن است نوار عصب و عضله انجام دهید. EMG به پزشکان اجازه می دهد تا میزان عملکرد عضلات و اعصاب از جمله عصب رادیال را مشاهده کنند.

نوار عصب و عضله دارای دو بخش است:

 •  مطالعه هدایت عصبی
 • EMG سوزنی.

در طول مطالعه هدایت عصبی، الکترودهایی بر روی پوست بازوی شما قرار داده می شود تا میزان ارتباط عصب شعاعی و عضلات سه سر را اندازه گیری کنند. برای بخش EMG سوزنی آزمایش، از یک سوزن برای وارد کردن الکترودها در عضله بازو استفاده می شود. این الکترودها فعالیت الکتریکی عضله را اندازه گیری می کنند. اگر نتایج EMG نشان دهد که درد شما ناشی از آسیب به عصب رادیال شما در تونل رادیال است، سندرم تونل رادیال تشخیص داده می شود.

درمان سندرم تونل رادیال

چندین گزینه درمانی برای سندرم تونل رادیال وجود دارد. بعد از مراجعه به متخصص مغز و اعصاب، پزشک ممکن است ابتدا درمان های کمتر تهاجمی را امتحان کند تا ببیند آیا به علائم درد کمک می کند یا خیر. شمن اینکه یک برنامه درمانی برای فرد بیمار تجویز کند.از جمله:

 • به مدت ۳ تا ۶ هفته از فعالیتی که باعث سندرم تونل رادیال می شود پرهیز کنید
 • پرهیز از داروهای بدون نسخه (OTC)، مانند ایبوپروفن، که می توانند درد  را کاهش دهند

پزشک همچنین به فرد کمک می کند تا حرکاتی که باعث سندرم تونل رادیال می شود را  کاهش دهد. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • در طول روز کاری خود بیشتر استراحت کنید
 • اجتناب از حرکات سنگین

مراحل بعدی

اگر درد شدیدتر شود، ممکن است تزریق استروئید را در بازوی خود دریافت کنید. تزریق استروئید می تواند تورم عضلات بازو را کاهش دهد و از فشار روی عصب رادیال بکاهد.  هدف از درمان جلوگیری از بازگشت درد است. پزشک ممکن است توصیه کند که حتی پس از پایان درد به استفاده از آتل در شب ادامه دهید. فیزیوتراپی برای کمک به تقویت عضلات بازو نیز می تواند مفید باشد.

آینده افراد مبتلا به سندرم تونل رادیال

سندرم تونل رادیال معمولاً قابل درمان است. بسیاری از افراد در عرض ۳ تا ۶ هفته بهبودی کامل پیدا می کنند. پیروی از هر دستورالعملی که از طرف پزشک به شما داده می شود، از جمله هرگونه تغییر در شیوه زندگی، بسیار مهم است. پیروی از دستورالعمل ها از آسیب رساندن مجدد به عصب رادیال در آینده جلوگیری می کند. اگر به جراحی نیاز دارید، ممکن است هر از گاهی درد خفیفی را تجربه کنید. با این حال، بیشتر علائم شما ممکن است بهبود یابد.

نکته پایانی

سندرم تونل رادیال وضعیتی است که زمانی اتفاق می افتد که عصب رادیال تحت فشار قرار می گیرد. این وضعیت معمولاً در اثر حرکات مکرر بازو و مچ ایجاد می شود. سندرم تونل رادیال برای اکثر افراد به راحتی قابل درمان است. درد اغلب با استراحت و داروهای OTC درمان می شود.

 

نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button