انواع بیماری های میگرنی!

گاهی اوقات میگرن می تواند علائم و عوارضی را در سایر قسمت های بدن ایجاد کند. نوع میگرن اغلب بر اساس قسمتی از بدن که تحت تأثیر قرار گرفته نامگذاری می شوند و تشخیص نوع میگرن به عهده پزشک است.

میگرن همی پلژیک

میگرن همی پلژیک درصد بسیار کمی را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به حملات میگرن همی پلژیک فلج یا ضعف در یک طرف بدن، اختلال در گفتار و بینایی و سایر علائمی که اغلب شبیه سکته هستند را تجربه می کنند. فلج معمولاً موقتی است، اما ممکن است چند روز طول بکشد.

 • دو نوع میگرن همی پلژیک وجود دارد:

میگرن همی پلژیک خانوادگی (FHM). FHM یک اختلال میگرنی ژنتیکی ارثی است. آزمایش ژنتیکی می تواند تعیین کند که آیا فرد جهش های ژنی مرتبط با این نوع میگرن را دارید یا خیر. اگر والدین، خواهر و برادر یا فرزند شما FHM دارند، احتمال ابتلا به FHM بیشتر است.

میگرن همی پلژیک پراکنده (SHM). این نوع میگرن در افراد بدون اختلال ژنتیکی و بدون سابقه خانوادگی میگرن همی پلژیک رخ می دهد. اگر یکی از بستگان شما مبتلا به میگرن همی پلژیک تشخیص داده شده ندارید، پزشکان ممکن است نشان دهند که شما مبتلا به SHM هستید.

FHM و SHM هر دو پس از اینکه در چندین مورد علائم میگرن همی پلژیک را داشته باشید، تشخیص داده می شوند. هر دو به یک شکل ظاهر می شوند – تنها تفاوت وجود خطر ژنتیکی شناخته شده است.

به طور معمول، یک دوره میگرن همی پلژیک به عنوان یک اورژانس پزشکی ارزیابی می شود تا سکته مغزی را رد کند، حتی برای کسانی که سابقه خانوادگی دارند.

اگر میگرن همی پلژیک در شما تشخیص داده شد، متخصص مغز و اعصاب فرد را راهنمایی می کند که در صورت وقوع یک دوره دیگر چه کاری انجام دهید تا مجبور نباشید هر بار که حمله ای اتفاق می افتد ارزیابی کاملی انجام دهید.

میگرن شکمی

کودکان معمولاً بیشتر تحت تأثیر میگرن شکمی قرار می گیرند. علائم معمولاً ۱ تا ۷۲ ساعت طول می کشد و شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • پوست رنگپریده
 • خستگی
 • حساسیت به نور یا صدا
 • سردرد
 • اسهال
 • درد اندام

این نوع در کودکانی که سابقه خانوادگی حملات میگرنی دارند بیشتر دیده می شود. کودکانی که مبتلا به میگرن شکمی هستند ممکن است توسط پزشک اطفال نسخه ای برای کمک به رفع اپیزودهای زمانی که رخ می دهد تجویز کند. در حالی که میگرن شکمی معمولاً با سردرد همراه نیست، کودکانی که این دوره‌های میگرنی را دارند احتمالاً زمانی که به بزرگسالی می‌رسند علائم معمولی میگرن را خواهند داشت.

میگرن مزمن

افرادی که حملات میگرنی مکرر و مداوم دارند، ممکن است به نوعی میگرن مزمن مبتلا شوند. این نوع از میگرن بیش از ۱۵ روز در ماه فرد را درگیر خود می‌کند و بیشتر از ۳ ماه طول می‌کشد. یعنی فرد در بیشتر روزهای ماه دچار سردرد با فرکانس درد مختلف است.

این نوع میگرن معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل ۲۰ سالگی فرد شروع می شود و دفعات حملات میگرنی به مرور زمان افزایش می یابد. این اپیزودهای میگرن ممکن است توسط چیزی خاص مانند غذا یا بو ایجاد شوند.

میگرن قاعدگی

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع میگرن مربوط به چرخه قاعدگی و تغییر سطح هورمون های قبل از آن است. ۷ تا ۱۴ درصد از افرادی که عادت ماهانه دارند علائم میگرن را در مرحله قبل از قاعدگی یا قاعدگی چرخه های خود تجربه می کنند. حملات میگرنی ناشی از قاعدگی معمولاً شدیدتر و طولانی‌تر از حملات میگرنی در زمان‌های دیگر ماه است.

میگرن چشمی

میگرن چشمی یک نوع نادر میگرن است که با موارد مکرر اختلالات بینایی، مانند نقاط کور یا کوری در یک طرف میدان دید مشخص می شود. این اختلالات ممکن است بین یک دقیقه تا یک ساعت طول بکشد و معمولا قبل از شروع سر درد رخ می دهد.

میگرن بازیلار

میگرن بازیلار، همچنین به عنوان سندرم Bickerstaff یا میگرن با هاله ساقه مغز شناخته می شود، به طور معمول باعث ایجاد سرگیجه قبل از سر درد می شود. اما این نوع میگرن ممکن است علائم زیر را قبل از درد ایجاد کند:

 • زنگ زدن در گوش
 • لکنت زبان
 • از دست دادن تعادل
 • غش کردن
 • از دست دادن هوشیاری

این نوع حمله میگرنی در دختران نوجوان و زنان جوان شایع‌تر است، بنابراین محققان معتقدند که احتمالاً مربوط به تغییرات هورمونی است که بر افراد در این سنین تأثیر می‌گذارد.

میگرن متداول یا بدون اورا (Aura)

بدون مقدمه بروز می‌کند. این نوع میگرن شایع‌تر است.

میگرن کلاسیک یا با اورا

در این نوع شخص نشانه ای قبل از وقوع سردردش دریافت می کند. به این نشان های هشدار دهنده “اورا” می گویند که می تواند شنیدن صداهای مبهم و یا دیدن نورهای سفید باشد. حتی برخی افراد در روزهای قبل از سردرد خمیازه های طولانی و مکرر می کشند. در این نوع از میگرن، فرد حدود ۲ تا ۶ ساعت درد شدیدی را در سر خود احساس می‌کند.

میگرن پیچیده

همزمان با سردرد میگرنی نوع دیگری از سردرد هم بروز می‌کند

میگرن وستیبولار

یا سرگیجه میگرنی که فرد دچار عدم تعادل و سرگیجه و مشکلات شنوایی و بینایی می شود. ممکن است این نوع بدون سردرد و فقط با سرگیجه باشد.

میگرن عصبی

 میگرن عصبی از انواع شایع میگرن است که موجب بروز سردرد‌های ضربان‌دار می‌شود

شدیدترین نوع میگرن

همه انواع میگرن می توانند درد قابل توجهی ایجاد کنند و ممکن است در زندگی روزمره اختلال ایجاد کنند. برخی از انواع، از جمله میگرن حاد یا میگرن همی پلژیک، حتی ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان شود. با این حال، شدت یک اپیزود میگرن به عوامل بسیاری بستگی دارد.

چه چیزی را می توان با حمله میگرن اشتباه گرفت؟

برخی از انواع دیگر سردردها، از جمله سردردهای تنشی و سردردهای مصرف بیش از حد دارو، ممکن است گاهی با میگرن اشتباه گرفته شوند. سایر شرایطی که باعث ایجاد درد در سر می شوند – از جمله عفونت های سینوسی و آنفولانزا – ممکن است شبیه درد میگرنی باشند.

شرایط جدی تر، از جمله فشار خون بالا و سکته مغزی نیز می تواند علائمی شبیه میگرن ایجاد کند. به همین دلیل، مهم است که علائم خود را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.

اگر حمله میگرنی ادامه داشت چه کنیم؟

اگر یک دوره میگرن بیش از یک روز طول بکشد یا چندین بار در یک ماه عود کند، حتما با پزشک صحبت کنید. همچنین اگر موارد زیر را تجربه کردید باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • یک سردرد ناگهانی و شدید
 • سردرد همراه با سفتی گردن
 • سردرد میگرنی که چندین روز ادامه داشته باشد
 • شروع علائم جدید، مانند از دست دادن بینایی، گیجی، یا تب

علائم میگرن می تواند بسیار متفاوت باشد و شرایط دیگر را تقلید کند. اگر علائمی را تجربه کردید که معمولاً با علائم معمول میگرن شما مرتبط نیستند، فوراً با پزشک خود صحبت کنید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تکلم نامفهوم یا افتادگی در یک طرف صورت
 • ضعف در اندام ها
 • علائم همراه با دوبینی، تب، سفتی گردن، گیجی، تشنج یا بی حسی
 • علائم بسیار شدیدتر از حد معمول
 • هرگونه از دست دادن هوشیاری

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button