آیا الکل روی مغز تاثیر دارد؟

بدن انسان فعالیت های مختلفی انجام می‌دهد و دستگاه‌های متعددی دارد. این دستگاه ها برای اینکه بتوانند با همدیگر هماهنگ باشند و به طور طبیعی کار خود را انجام دهند به ۲ کنترل کننده نیازمندند. این اندام‌ها و کنترل کننده‌ها عبارتند از:

  • مغز
  • غدد درون ریز

مغز و سیستم های عصبی به سرعت تنظیمات را انجام می دهند و بخش مهم کنترل کنندگی را بر عهده دارند. بعد از آن، غدد درون ریز با سرعت کم تر و مدت طولانی تری می توانند اعمال بدن را کنترل کنند. در حقیقت سیستم عصبی فرمانده کل بدن است و کنترل ساختارهای متعدد بدن را بر عهده دارد. همین تنفس توسط بخشی از مراکز مغزی کنترل می شود. در سطح عالی تر هم بخشی از کنترل مغز برمی گردد به توجه و تمرکز و یادگیری و حافظه.

وقتی الکل وارد مغز می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

معمولا جذب الکل، به سرعت از طریق معده و روده اتفاق می‌افتد و اکثر الکل جذب می‌شود. همچنین به سرعت وارد گردش خون شده و به صورت خالص به مغز می‌رسد. همیشه یک اثر حاد داریم یک اثر مزمن، اثر حاد یعنی مواد چه تاثیری بر مغز می گذارند . تفاوتِ وقتی که الکل وارد مغز می شود با دیگر مواد این است که غیر از تاثیر بر سیستم پاداشی یا بخش اعتیادی مغز بر سیستم استرس و غیر استرسی مغز هم اثر می گذارد.

سامانه پاداش مغز

سیستم پاداشی، مداری است که از مغز میانی شروع می شود و به مراکز بالاتر می رود و به قشر مغز می رسد که به آن مدار مغزی می گویند. در آنجا دوپامین آزاد می شود. وقتی دوپامین آزاد شود احساس سرخوشی در فرد ایجاد می کند. رضایت پس از مصرف الکل، در این فرایند ایجاد می شود. در کنار این دو، سیستم دیگری هست که بسیار مهم است و آن نرون ها هستند که گابا ترشح می کنند.

گاما آمینوبوتیریک اسید

گابا یک ماده مهاری در مغز است. الکل روی گابا اثر می گذارد و بیماری ها را تشدید می کند. سیستم دیگری به نام گلوتومات داریم که اثر تحریکی دارد و دوپامین ترشح می کند. گلومات روی ماده ای به نام استروتئین هم اثر می گذارد و در مغز آزاد می شود. در مجموع وقتی دوپامین بالا می رود موجب عدم تعادل و تکرر ادرار و خواب آلودگی و… می شود .

علائم نامطلوب الکل بر مغز

علائم مختلفی پس از مصرف الکل پدیدار می شوند که یکی از آنها کاهش سرعت واکنش است و منجر به سقوط ، افتادن و تصادف و تاری دید و تکلم نامبهم و …..می شود و حتی فراموشی به بار می آورد.

عوارض الکل روی مغز

  •  یکی از علل فراموشی و اختلال در یادگیری و حافظه که به دنبال مصرف الکل به وجود می آید مختل شدن گلوتومات است زیرا اگر گلوتومات نباشد یادگیری صورت نمی گیرد.
  • یکی دیگر از عارضه های الکل ، اختلال در خواب است . اختلال در خواب موجب اختلال در یادگیری می شود.
  • مشروبات الکلی چسبندگی پلاکتی را زیاد می کند بنابراین خطر سکته را بالا می برد.
  • عدم تعادل و تمرکز بدنی
  • ایجاد کبد چرب الکلی

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button