دوز دیسپورت میگرن چه قدر است؟

تزریق بوتاکس یکی از روش ­های برطرف کردن چین و چروک­ ها و جلوگیری از پیری زودرس و همچنین کاربرد درمانی در سردردهای مزمن و میگرن مزمن دارد. استفاده از بوتاکس یک روش محبوب و پرطرفدار امروزی است که بدون نیاز به جراحی و توسط پزشک متخصص انجام می ­شود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس تهیه شده از سّم باکتری کلستریدیوم که آن را سم بوتولینوم می­ نامند. این سم پس از تزریق به زیر پوست منجر به فلج موقت و بی ­حرکتی عضلات آن قسمت از بدن می ­شود و همین موضوع از ایجاد چین و چروک­ در آن ناحیه جلوگیری می­ کند.

تزریق بوتاکس میگرن

یکی از بهترین و موفق ترین  درمانهای سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه موفق بوده است. میگرن مزمن به میگرنی گفته  می شود که بیش از ۱۵ روز در ماه فرد دچار سردرد بوده و حداقل ۸ روز آن سردرد میگرنی بر اساس کرایتریای میگرن داشته باشد و حدود ۳ ماه طول کشیده باشد.

کاربرد بوتاکس زیبایی

بوتاکس برای موارد مختلفی از جمله:

 • از بین بردن خط اخم
 • برای درمان چروک دور چشم
 •  از بین بردن چین­ های پیشانی و لیفت ابرو

تزریق بوتاکس همچنین کاربردهای درمانی نیز دارد و علاوه بر استفاده در جهت زیبایی، برای موارد درمانی هم مورد استفاده قرار می­ گیرد. از جمله:

 • درمان سردردهای مزمن
 • درمان میگرن
 • کاهش میزان تعریق

بیماران مبتلا به میگرن مزمن که به درمانهای دارویی معمول جواب نداده اند کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس میگرن می باشند. همچنین تزریق بوتاکس میگرن در سردردهای پس سری، سردردهای همراه با درد گردن و سردردهای تنشی هم موثر است.

ناحیه مناسب برای تزریق بوتاکس میگرن

این امر بستگی به نشانه و نقاط سردردهای بیمار دارد. پزشک متخصص سردرد  با معاینه‌ دقیق ، بهترین نقطه ها را برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌کند تا شما در کوتاه‌ترین زمان درمان شوید به طور معمول:

 • پیشانی
 • هر دو گیجگاه
 • پشت سر
 • کنار و پشت گردن
 • قسمت‌های بالای شانه

بوتاکس دیسپورت

یکی از معروف‌ترین مارک‌های بوتاکس خارجی بوتاکس دیسپورت است که استفاده از آن در کشور ما بسیار رایج است. این بوتاکس ازنظر شرایط نگهداری و ترکیبات کمی با دیگر انواع بوتاکس متفاوت است.

نکته: این نوع بوتاکس حاوی لاکتوز است. بنابراین استفاده از آن برای افرادی که به شیر آلرژی دارند ممنوع است. با توجه به اینکه این نوع بوتاکس از کشورهای خارجی وارد می‌شود، قیمت بالایی دارد اما نسبت به دیگر نمونه‌های خارجی نظیر آلرگان قیمت آن مناسب‌تر است.

بوتاکس مسپورت

این نوع بوتاکس یک محصول کاملا ایرانی است که شباهت‌های زیادی با بوتاکس دیسپورت دارد. در میان انواع بوتاکس ایرانی موجود در ایران این نوع بوتاکس به دلیل ماندگاری بالاتر و عوارض کمتر طرفداران بیشتری دارد و استفاده از آن توسط بیشتر پزشکان متخصص نیز توصیه می‌شود.

نکته: این نوع بوتاکس از نظر کیفیت و کارایی کاملا با نمونه‌های خارجی قابل رقابت بوده و به دلیل اینکه در داخل کشورمان تولید می‌شود دارای قیمت کمتری است.

تفاوت بوتاکس دیسپورت و مسپورت

با اینکه که بوتاکس دیسپورت و مسپورت شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، اما تفاوت‌های آنها بیشتر است. البته باید بدانید که تفاوت این دو بوتاکس در ترکیبات سازنده یا نحوه عملکرد نیست. این ویژگی‌ها تقریبا در همه انواع بوتاکس یکسان بوده و تفاوت‌های چندانی بین آن ها نیست. ساده‌ترین تفاوت این دو نوع بوتاکس در کشور سازنده است.

نکته: بوتاکس دیسپورت در انواع انگلیسی و چینی وجود دارد اما تنها نوع انگلیسی آن مورد تایید پزشکان متخصص است. در مقابل بوتاکس مسپورت به طور کامل در داخل کشور تولید می‌شود و نمونه خارجی ندارد.

اصلی‌ترین تفاوت:  بوتاکس دیسپورت برای اینکه جذب شده و چهره شما را به حالت طبیعی دربیاورد حداکثر به یک روز نیاز دارد. اما در بوتاکس مسپورت این زمان به ۳ تا ۱۰ روز افزایش می‌یابد.

محل تزریق یکی از تفاوت‌های این دو نوع بوتاکس است:

 • بوتاکس دیسپورت معمولا در ناحیه پیشانی، میان ابروها و کنار چشم‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های ناحیه بالای صورت استفاده می‌شود.
 • بوتاکس مسپورت می‌توان برای از بین بردن چین و چروک همه نواحی صورت نظیر خط لبخند، افتادگی لب‌ها و… نیز استفاده کرد.

عوارض جانبی بوتاکس

تفاوت دیگری که می‌توان در این دو نوع بوتاکس مشاهده کرد در عوارض جانبی آن‌ها است. البته این دو نوع بوتاکس از کم‌عارضه‌ترین انواع بوتاکس هستند اما تا مدتی پس از تزریق ممکن است حالتی نظیر سردرد و سرگیجه را در شما ایجاد کنند.

 • چون بوتاکس دیسپورت بیشتر برای برطرف کردن خطوط اخم و چین‌های پیشانی استفاده می‌شود، عوارض آن شامل سردرد، گلودرد، تورم و درد در محل تزریق و عفونت‌های خفیف تنفسی است.
 • برای بوتاکس مسپورت این علائم شامل کبودی در ناحیه تزریق، سرگیجه، افتادگی پلک‌ها، ضعف عضلانی و مشکل در تنفس و بینایی است. فراموش نکنید که در صورت تداوم علائم تا بیش از ۴۸ ساعت پس از تزریق حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

مقدار تزریق بوتاکس

یکی دیگر از تفاوت‌های بوتاکس دیسپورت و مسپورت مقدار تزریق شده است. بوتاکس دیسپورت نسبت به بوتاکس معمولی دوز تزریق بالاتری دارد اما دوز آن نسبت به بوتاکس مسپورت کمتر است. البته دوز تزریق به عمق چین و چروک در محل تزریق وابسته است اما باید توجه کنید که برای چین و چروک مشابه دوز دیسپورت موردنیاز کمتر از مسپورت است.

زمان ماندگاری بوتاکس

باید توجه داشت که بوتاکس یک درمان همیشگی نیست و هر از چند گاهی نیاز به تمدید و تزریق مجدد وجود دارد. این زمان می‌تواند بین ۳ تا ۶ یا ۷ ماه متفاوت باشد. به جز مارک بوتاکس مورد استفاده، ماندگاری آن به عوامل متعدد دیگری وابسته است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در کل زمان ماندگاری بوتاکس بستگی دارد به:

 • نوع پوست
 • میزان مراقبت از پوست
 • سبک زندگی
 • ژنتیک یا بیماری
سن افراد برای تزریق بوتاکس

بدون شک فردی که پا به سنین میان‌سالی و پیری گذاشته است، باید در فاصله‌های کوتاه‌تری تمدید بوتاکس را انجام دهد. چراکه افزایش سن باعث کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری و ضعف عضلات می‌شود. همچنین با افزایش سن چین و چروک‌ها به صورت طبیعی افزایش پیدا می‌کنند و بنابراین اثرات بوتاکس در مدت کوتاهی از بین می‌رود..

عامل شل کننده عضلات صورت

نیکوتین موجود در سیگار و قلیان می‌تواند به عضلات شما آسیب رسانده و آن‌ها را ضعیف کند. بنابراین اگر سیگاری هستید و پس از تزریق بوتاکس هم آن را ترک نکرده‌اید، نباید انتظار زیادی از ماندگاری بوتاکس داشته باشید..

میزان ماندگاری بوتاکس مسپورت و دیسپورت

 1. میزان ماندگاری بوتاکس دیسپورت بین ۴ تا ۷ ماه است. در مواردی ماندگاری بوتاکس دیسپورت تا ۹ ماه هم گزارش شده است.
 2. بوتاکس مسپورت از زمان ماندگاری کمتری برخوردار است. زمان ماندگاری ۳ تا ۶ ماه برای بوتاکس مسپورت نسبت به دیگر مارک‌های بوتاکس بسیار خوب است.

دوز بوتاکس

دوز تزریق بوتاکس در کابردهای زیبایی و درمانی بستگی به به نظر متخصص دارد

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button