۱۰ علائم اولیه پارکینسون!

همه ما ممکن است علائم و نشانه هایی که در مورد پارکینسون اطلاق داده می شود را داشته باشیم. اما به این معنی است که با داشتن این علائم، بیماری پارکینسون داریم. برای تشخیص پارکینسون حتما نیاز است که پزشک معایناتی را انجام دهد تا نظر تشخیص قطعی خود را اعلام نماید. با این وجود لرزش، سفتی عضلات و کندی حرکت همگی از علائم اولیه پارکینسون هستند – اما علائم دیگری نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.

مشکلات خواب

مشکلات خواب در پارکینسون رایج است. افراد مبتلا به پارکینسون به دلیل علائم خاصی که می تواند خواب را مختل کند، بیشتر دچار بی خوابی می شوند. اینها شامل لرزش، سفتی، درد و سندرم پای بی قرار است. اگر خواب تحت تأثیر قرار گیرد، ممکن است افراد در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی کنند.

از دست دادن حس بویایی

فرد مبتلا به پارکینسون ممکن است متوجه شود که حس بویایی او ممکن است به اندازه قبل قوی نباشد. برای مثال، ممکن است فردی برای بوییدن غذاهای مورد علاقه خود دچار مشکل شود. گاهی اوقات از دست دادن بویایی می تواند سال ها قبل از بروز علائم دیگر شروع شود.

ریز شدن دست خط

به دلیل تغییرات در مغز، افراد مبتلا به پارکینسون می توانند متوجه شوند که حرکات آنها کوچکتر و کمتر از قبل می شود. این می تواند منجر به کوچکتر شدن دستخط افراد نسبت به قبل شود یا به تدریج در هنگام نوشتن کوچکتر شود.

مشکلات مثانه یا روده

اگر پارکینسون دارید، ممکن است مشکلاتی در مثانه یا روده خود داشته باشید. علائم مثانه بیش فعال، مانند نیاز به استفاده فوری از توالت بدون هشدار یا نیاز به رفتن مکرر در طول شب، شایع ترین علائم مثانه افراد مبتلا به پارکینسون است.

تجربه افسردگی

اگر برای مدت طولانی احساس غم و اندوه شدید یا احساس «خلأ» عاطفی داشته باشید، ممکن است دچار افسردگی شوید. در برخی موارد ممکن است چند ماه قبل از مشاهده علائم دیگر افسردگی را تجربه کنید. افسردگی همچنین می تواند نشانه ای از “نوسانات غیر حرکتی” باشد. به عبارت دیگر، علائم غیرحرکتی پارکینسون بسته به زمان مصرف دارو ممکن است افزایش یا کاهش یابد. این زمانی اتفاق می‌افتد که اثرات لوودوپا قبل از موعد مصرف بعدی از بین برود.

تجربه اضطراب

افراد مبتلا به پارکینسون ممکن است دچار اضطراب، از جمله احساس ناراحتی، مانند نگرانی یا ترس، به ویژه در مراحل اولیه این بیماری شوند. هر گونه نگرانی که کسی در مورد زندگی با یک بیماری طولانی مدت دارد ممکن است باعث اضطراب شود. علائم شایع اضطراب عبارتند از:

  • احساس ترس
  • نگرانی دائمی یا مشکل در تمرکز
  • عرق کردن
  • تپش قلب
  • احساس تنگی نفس
  • سرگیجه یا لرزش

احساس خستگی

خستگی طوری است که فقط با استراحت از بین نمی رود. این بیماری نیمی از افراد مبتلا به پارکینسون را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است یک روز کاملاً تناسب اندام و توانایی داشته باشید و در روز بعد آنقدر خسته باشید که نتوانید کارهای زیادی انجام دهید. تصور می شود که خستگی در پارکینسون ناشی از تغییرات شیمیایی در مغز است. همچنین ممکن است با سایر علائم یا ویژگی های این بیماری مانند لرزش، سفتی یا احساس استرس مرتبط باشد. خستگی ذهنی (شناختی) می تواند یکی دیگر از علائم پارکینسون باشد. برخی از افراد ممکن است برای مدت طولانی بدون وقفه تمرکز کنند.

متوجه لرزش و حرکت غیرقابل کنترل

لرزش یک حرکت غیرقابل کنترل است که بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. لرزش پارکینسون معمولاً در دست شروع می‌شود و قبل از «گسترش» روی بقیه بازو یا تا پایین پا در همان سمت بدن شروع می‌شود. هیچ درمانی برای لرزش وجود ندارد، اما راه‌هایی برای مدیریت علائم با حمایت یک متخصص یا پرستار پارکینسون وجود دارد.

کندی حرکت

کندی حرکت، که به نام «برادی‌کینزی» نیز شناخته می‌شود، ممکن است به این معنی باشد که انجام کارها برای فرد مبتلا به پارکینسون بیشتر طول می‌کشد. به عنوان مثال، ممکن است با هماهنگی مشکل داشته باشید، راه رفتن ممکن است بیشتر شبیه به حرکت در حال حرکت باشد یا سرعت راه رفتن ممکن است کاهش یابد. انجام کارهای روزمره، مانند پرداخت هزینه اقلام در خروجی خانه یا پیاده روی به ایستگاه اتوبوس، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

سفتی، انعطاف ناپذیری و گرفتگی عضلات

پارکینسون باعث سفت شدن عضلات، انعطاف ناپذیری و گرفتگی می شود. این به عنوان سختی شناخته می شود. این کار می تواند کارهای خاصی مانند نوشتن، بستن دکمه ها یا بستن بند کفش را سخت تر کند. سفتی می تواند عضلات را از کشش و آرامش باز دارد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button