۵ ویتامین و مکمل برای سردردهای میگرنی

میگرن یک بیماری عصبی عود کننده است که معمولاً با سردردهایی که باعث درد متوسط ​​تا شدید می شود مشخص می شود. بسیاری از داروها برای درمان میگرن در دسترس هستند، اما ممکن است برای همه افراد یکسان عمل نکنند و عوارض جانبی داشته باشند.

مکمل ها یا جایگزین های طبیعی به طور فزاینده ای به گزینه های محبوب برای پیشگیری یا درمان حملات میگرن تبدیل می شوند. تحقیقات نشان می دهد که برخی مکمل ها یا مواد مغذی، مانند ویتامین B2 و ملاتونین، ممکن است به میگرن کمک کنند.

تعریف میگرن

اصطلاح “میگرن” به وضعیتی با حملات مکرر یا دوره هایی اشاره دارد که با سردردهای دردناک مشخص می شوند. علائم دیگری ممکن است همراه با سردرد باشد، مانند:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • حساسیت به نور

درد میگرن اغلب ضربان دار و متوسط ​​تا شدید است. ممکن است فقط در یک یا هر دو طرف سر ایجاد شود. سردردهای میگرنی بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

برخی از افراد مبتلا به میگرن نیز ممکن است با سردرد، آئورا را تجربه کنند. هاله به اختلالات بینایی، مانند دیدن جرقه های نور، یا پدیده های حسی، مانند گزگز و بی حسی اشاره دارد. بر اساس تخمین ها، بیش از ۲۰ درصد از زنان و ۱۰ درصد از مردان در مقطعی از زندگی خود میگرن را تجربه می کنند. به نظر می رسد که میگرن ریشه ژنتیکی دارد.

برخی از اپیزودهای میگرن می توانند بدون هیچ محرک خاصی رخ دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در اثر موارد زیر ایجاد شوند:

  • کم آبی بدن
  • استرس
  • یا عوامل رژیم غذایی

حملات میگرن می تواند ناتوان کننده باشد. درمان های موثری که ایمن و قابل تحمل هستند می توانند برای افراد مبتلا به میگرن بسیار مفید باشند. میگرن یک بیماری مغزی است که با سردردهای متوسط ​​تا شدید، احتمالاً با تهوع و استفراغ، اختلالات بینایی، حساسیت به نور، بی حسی و گزگز همراه است.

ویتامین B2

در بدن، ویتامین B2 (ریبوفلاوین) در بسیاری از فرآیندهای متابولیک شرکت می کند. به طور خاص، این ویتامین محلول در آب ممکن است در مسیرهای درگیر در ایجاد میگرن نقش داشته باشد.

به عنوان مثال، تصور می شود که دوره های میگرن با استرس اکسیداتیو و التهاب مغز مرتبط است. استرس اکسیداتیو حالت عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن است که می تواند منجر به پاسخ های التهابی شود. متخصصان به توانایی ویتامین B2 برای کمک به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب مغز در میگرن علاقه مند هستند.

تجزیه و تحلیل ۹ مطالعه نشان داد که مصرف ۴۰۰ میلی گرم در روز ویتامین B2 به مدت ۳ ماه به طور قابل توجهی درد مرتبط با حملات میگرن و همچنین مدت و دفعات حملات را کاهش می دهد. علاوه بر این، به نظر می رسد ویتامین B2 به خوبی قابل تحمل است و عوارض جانبی جدی ندارد. برخی از سازمان های بهداشتی، از جمله انجمن سردرد آمریکا، به طور خاص ویتامین B2 را برای میگرن توصیه می کنند.

ویتامین B2 ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط با میگرن کمک کند. آزمایشات انسانی از استفاده از مکمل های ویتامین B2 برای درمان حملات میگرنی حمایت می کند.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی اصلی است که برای حفظ عملکرد اعصاب، فشار خون و عملکرد عضلات حیاتی است. کمبود منیزیم با سردردهای خفیف و متوسط ​​و میگرن مرتبط است. در نتیجه، تصور می شود که منیزیم از طریق مکانیسم های مختلفی در پیشگیری و درمان میگرن نقش دارد.

برای مثال، منیزیم ممکن است به جلوگیری از فعال شدن بیش از حد گیرنده های سلولی مغز و کاهش سیگنال های پیش التهابی درگیر در ایجاد میگرن کمک کند. بر اساس تحقیقات قدیمی تر، مصرف مکمل های منیزیم ممکن است به ویژه در درمان سردردهای میگرنی قبل از قاعدگی موثر باشد. این احتمالاً به این دلیل است که کمبود منیزیم ممکن است با این نوع میگرن در زنان مرتبط باشد.

یک مطالعه مشاهده‌ای روی بیش از ۱۰۰۰۰ بزرگسال نشان داد که زنانی که بیشترین مصرف منیزیم را در رژیم غذایی داشتند، در مقایسه با کسانی که کمترین مصرف منیزیم را داشتند، احتمال ابتلا به میگرن کمتری داشتند.  علاوه بر این، منیزیم در درمان اپیزودهای میگرنی که با قاعدگی مرتبط نیستند، مفید است.

منیزیم می تواند به طور قابل توجهی میگرن حاد را کاهش دهد، در حالی که مصرف مکمل های خوراکی منیزیم به جلوگیری از حملات میگرن کمک می کند و به طور قابل توجهی فرکانس و شدت آن را کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ روی ۶۳ نفر نشان داد که مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم به مدت ۸ هفته در پیشگیری از میگرن به اندازه داروی والپروات سدیم موثر است و عوارض جانبی نامطلوبی ندارد.

به خاطر داشته باشید که مکمل های منیزیم می توانند باعث اسهال شوند. این معمولاً نشانه این است که شما بیش از حد مصرف می کنید. حتما منیزیم را با دستور پزشک تهیه و مصرف کنید. کمبود منیزیم با میگرن مرتبط است. مطالعات متعددی از مزایای مصرف مکمل های منیزیم برای پیشگیری و درمان حملات میگرنی حمایت کرده اند.

ویتامین D

کمبود ویتامین D با میگرن مرتبط است. این موضوع احتمالاً به دلیل نقش آن در مبارزه با التهاب در مغز است. علاوه بر این، ویتامین D ممکن است جذب منیزیم را بهبود بخشد و تولید موادی را کاهش دهد که در طول حملات میگرنی افزایش می‌یابد. مصرف مکمل های ویتامین D ممکن است به پیشگیری و درمان حملات میگرن، به ویژه در افراد مبتلا به کمبود ویتامین D کمک کند.

یک تجزیه و تحلیل در سال ۲۰۲۱ از پنج مطالعه با کیفیت بالا نشان داد که مصرف مکمل‌های ویتامین D به طور قابل‌توجهی مدت، دفعات و شدت سردردهای میگرنی را در مقایسه با مصرف دارونما کاهش می‌دهد. مطالعه مروری دیگری به این نتیجه رسید که مصرف ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ واحد بین المللی (IU) در روز ویتامین D ممکن است به کاهش دفعات حملات میگرن کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی اثربخشی، ایمنی و دوز ویتامین D در درمان میگرن مورد نیاز است.

ویتامین D ممکن است به روش های مختلف به پیشگیری از سردرد کمک کند و کمبود این ماده مغذی با میگرن مرتبط است. مصرف ویتامین D ممکن است به پیشگیری از حملات میگرن کمک کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 (CoQ10) یک ترکیب ویتامین مانند است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی در بدن است. به عنوان یک آنتی اکسیدان، ممکن است در برابر استرس اکسیداتیو مرتبط با میگرن محافظت کند. کوآنزیم Q10 همچنین ممکن است سطح آنزیم هایی را که در طول حملات میگرنی افزایش می یابند و منجر به التهاب عصبی می شود را کاهش دهد. بنابراین، کوآنزیم Q10 ممکن است به درمان میگرن کمک کند.

مطالعه ای روی ۲۰ بزرگسال مبتلا به میگرن نشان داد که مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم کوآنزیم Q10 به مدت ۶۰ روز منجر به کاهش قابل توجهی در طول مدت، دفعات و درد سردردهایی می شود که افراد تجربه می کنند. شرکت کنندگان همچنین مکمل را به خوبی تحمل کردند و عوارض جانبی را گزارش نکردند. تجزیه و تحلیل شش مطالعه همچنین نشان داد که کوآنزیم Q10 مدت و دفعات حملات میگرنی را کاهش می دهد.

ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که در شب توسط غده صنوبری در مغز ترشح می شود. به شما کمک می کند به خواب بروید. ایجاد سردرد و دوره های میگرن ممکن است با ناهنجاری های مربوط به غده صنوبری مرتبط باشد که منجر به سطوح پایین ملاتونین می شود.

مصرف ملاتونین ممکن است به پیشگیری از حملات میگرن کمک کند، احتمالاً با محافظت از مغز در برابر مولکول های سمی، تنظیم انتقال دهنده های عصبی، تسکین درد و موارد دیگر. مطالعه ای روی ۴۹ فرد مبتلا به میگرن یا سردرد مزمن نشان داد که مصرف ۴ میلی گرم ملاتونین ۳۰ دقیقه قبل از خواب به مدت ۶ ماه به طور قابل توجهی دفعات سردرد را کاهش می دهد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که ملاتونین همچنین ممکن است به همان اندازه در پیشگیری از حملات میگرن موثر باشد و بهتر از داروی آمی تریپتیلین تحمل شود. با این حال، تحقیقات در مورد استفاده از ملاتونین در پیشگیری از میگرن هنوز کم است. ملاتونین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما مطالعات بیشتری برای ارزیابی عوارض جانبی و اثربخشی احتمالی مورد نیاز است. طبق تحقیقات محدود، مصرف ملاتونین ممکن است در پیشگیری از حملات میگرن و کاهش دفعات سردرد مفید باشد.

نکته پایانی

عوارض جانبی احتمالی مرتبط با استفاده طولانی مدت از این مکمل ها مشخص نیست. ممکن است برای همه به خصوص زنان باردار مناسب نباشند. قبل از مصرف مکمل حتما با پزشک متخصص مغز و اعصاب صحبت کنید.

 

 

نوار عصب و عضله توسط دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button