سندروم تونل کارپال یا گزگز دست و پا!

افرادی که نسبت به بی حسی، درد، سوزش دست و پا و یا گزگز دست و پا شکایت دارند، این پرسش برای آنها به وجود می آید که گزگز نشانه چیست؟

احتمالا شما هم تجربه کرده اید زمانی که یک جا به طور ثابت می نشینید و یا می خوابید دست و پای شما ممکن است خواب رفته و یا به اصطلاح سوزن سوزن شود، این حالت به دلیل فشاری که بر روی عصب شما به وجود می آید اتفاق می افتد، البته این تنها دلیل نیست و گاهی دلایل دیگری که برخی از آنها از لحاظ تشخیصی بسیار مهم هستند وجود دارد.

سندرم تونل کارپال 

یکی از شایعترین بیماریهایی که باعث ایجاد سوزش، درد، گزگز دست و بی حسی در دست و بازو می شود سندرم تونل کارپال است، وقتی عصب مدین مچ دست، تحت فشار قرار می گیرد این حالتها به وجود می آید، سندرم تونل کارپال ممکن است در طول زمان رو به بدتر شدن برود و با این حالت بیمار را دچار مشکلات زیادی بکند، این در حالی است که اگر سندرم سریع تشخیص داده شود با درمانهای ساده ای مثل پوشیدن یک مچ بند و یا انجام ندادن بعضی از کارها درمان شود، به همین دلیل تشخیص زودهنگام بسیار کمک کننده است، در چنین مواقعی ممکن است پزشک بخواهد تا بیمار تست نوار عصب و عضله انجام دهد تا نسبت به نتیجه شدت و شیوه درمان را انتخاب کند.

نوع و نحوه درمان بر اساس پیشرفت بیماری در نظر گرفته می شود در مورد برخی از بیماران تنها یک پرهیز ساده و در مورد برخی درمان جراحی توصیه می شود

تونل کارپال چیست؟

تونل کارپال در حقیقت یک مسیری است که عصب میانی دست شما در آن قرار گرفته و این عصب توسط استخوانها محافظت می شود، این عصب انگشتان دست بجر انگشت کوچک را کنترل می کند، روی این عصب را بافت همبندی به نام رباط پوشیده شده است و به این دلیل که این پوشش ها بسیار سخت هستند جای کمی برای حرکت و کشش دارند، نتیجه فشرده شدن این عصب همان علائمی مانند گزگز دست و درد و سوزن سوزن شدن است.

علائم تونل کارپال

نخستین نشانه ها خواب رفتن در هنگام شب و یا زمانی است که از صبح زود از خواب بیدار می شوید، این حس را زمانی که چیزی مثل تلفن، کتاب و یا گوشی در دستتان نگه می دارید هم ممکن است تجربه کنید، این حالت با تکان دادن دست از بین می رود.

  • در شروع ممکن است انگشت شصت و همین طور دو انگشت اولی دچار بیحسی شوند و در ادامه بیمار برای بلند کردن و نگه داشتن اشیا مشکل داشته باشد.
  • برخی از بیماران احساس می کنند که دستان آنها دچار تورم شده حتی اگر دچار تورم نباشند و برخی برای تشخیص سردی و گرمی با مشکل مواجه هستند.

علت بروز سندرم تونل کارپال 

ایجاد التهاب و یا تورم در یک قسمت از ناحیه کارپال باعث فشرده شدن عصب می شود مثلا زمانی که شما کارهای تکراری را به طور مدام انجام می دهید ممکن است دچار این التاب شوید، به طور مثال زمانی که در حال تایپ کردن هستید، به خصوص اگر تایپیست باشید و در هنگام تایپ انگشتانتان را پائین تر از مچ دست قرار دهید عصب شما تحت فشار قرار می گیرد، یا زمانی که روزنامه می خوانید و یا در هنگام رانندگی، در هر کدام از این حالتها مچ دست به شکل خمیده قرار می گیرد و به عصب فشار وارد می شود.

علامتهای بیماری سندرم کارپال در یک یا دو دست ظاهر می شود ولی در دستی که بیشتر با آن کار می شود و به اصطلاح دست غالب شماست بیشتر ظاهر می شود.

چه افرادی در معرض سندرم تونل کارپال هستند؟ 
  • همانطور که گفته شد شغلهایی که موجب می شوند تا انگشتان شما با مچ دست در یک راستا قرار نگیرند باعث ایجاد سندرم تونل کارپال می شود، در کارهایی مانند تایپ و یا کارهایی که در آن فرد مجبور به قرارگرفتن در حالتهای مذکور است بهتر است از وسائلی استفاده کن که فشار کمتری به دست وارد شود مثلا موس های طراحی شده به شکل ارگونومیک استفاده کنند و یا به هر شکل از خم شدن زیاد مچ خودداری کنند.
  • خانمهای باردار
  • افراد دچار دیابت، نقرس، آرتیریت روماتوئید، دیابت و کم کاری تیروئید
  • پیچ خوردن و یا شکستگی مچ

در صورت عدم درمان سندرم تونل کارپال؟

در ابتدا علائم در حال از بین رفتن و عود کردن هستند، ولی علائم رو به بدتر شدن می روند و ممکن است که از بازو ها به شانه ها منتقل شوند، در طول زمان ممکن است که بیمار دچار آتروفی عضلات و یا به عبارت دیگر تحلیل عضلات شود و درمان نکردن آن ممکن است تا جایی پیش برود که دیگر عصب به حالت اولیه ترمیم نشود.

علائم سندرم تونل کارپال

برخی بیماریهای دیگر نیز هستند که شبیه به سندرم تونل کارپال علائمی مانند گزگز دست ایجاد می کنند، این بیماریها مثل

  • آسیب به عضله، تاندون و یا رباط
  • آرتریت انگشت شصت و یا مچ
  • نوروپاتی دیابتی و یا مشکلات عصبی مشابه
  • سندروم تونل کارپال چگونه تشخیص داده می شود

برای تشخیص سندرم تونل کارپال از چند تست تشخیصی استفاده می شود،

تست تینل

در این روش متخصص مغز و اعصاب با یک وسیله بر روی عصب مدین ضربه وارد کرده و به این ترتیب اگر حالتی مانند سوزش و یا تیرکشندگی حس شود جواب مثبت است و در یک حالت دیگر پزشک به مدت یک دقیقه دست شما را فشار می دهد تا بی حس شدن دست شما را آزمایش کند، به این شکل اگر دست شما بی حس شد و یا دچار گزگز دست شدید تست مثبت است.

نوار عصب و عضله

با استفاده از تست عصب و عضله یک روش برای تشخیص این بیماری است، بیمارانی که علامت گزگز دست و پا مراجعه می کنند به طور معمول در تست نوار عصب و عضله نیز پاسخی مبنی بر گیر افتادگی عصب دریافت می کنند، و نیز شدت این فشردگی و گیرکردگی عصب را در این تست مشخص می کنند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button