خطرناک ترین نوع سردرد

 

بیشتر سردرد‌ها نظیر سردرد‌های میگرنی، عصبی و تنشی مزمن و طولانی هستند و ممکن است یک طرفه و یا دو طرفه باشند و معمولا هنگام خستگی و بیشتر در ساعات بعد از ظهر ایجاد می‌شوند.

سردرد‌هایی که به صورت ناگهانی اتفاق می افتند به طوری بیمار برای اولین بار آن‌ها را حس می‌کند و تاکنون هیچ گونه از آن نوع سردرد‌ها را تجربه نکرده است و همچنین سردرد‌های تیر کشنده و به اصطلاح خنجری به نحوی که فرد احساس می‌کند، یک نفر خنجر در مغزش فرو می‌کند و یا پتک به سرش می‌کوبد، سردرد‌هایی خطرناک هستند و بیمار هرچه سریعتر باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب معاینه شود.

همچنین سردرد‌هایی که به علت پارگی عروق مغز رخ می‌دهند و یا به دلیل التهاب پرده‌های مننژیت صورت می‌گیرند هم خطرناک هستند و حتما باید توسط پزشک بررسی شوند.

در مواجهه با هر نوع سردردی به پزشک مراجعه کنند چرا که ممکن است با سردرد‌های مزمن که به دلیل خستگی و یا ابتلا به میگرن رخ می‌دهند، اشتباه گرفته شوند. افردی که دچار تومور مغزی هستند، در اوایل سردرد‌های این چنینی دارند و توصیه می شود کسانی که دچار سردرد هستند، حداقل یکبار به پزشک مراجعه کنند و یک بررسی اولیه انجام دهند و اگر در بررسی اولیه مورد خاصی مشاهده نشد به حساب سردرد‌های عصبی گذاشته می‌شود و در غیر این صورت روند درمان آغاز می‌شود.

نحوه تشخیص سردرد خطرناک 

در اینجا به هفت علامت اشاره می کنیم که می گوید این سردرد را جدی بگیرید، این نشانه ها عبارتند از:

سردرد ناگهانی 

اگر در طی یک دقیقه و به طور ناگهانی دچار سردرد شدید به شکلی که در اصطلاح سردرد یهویی به سراغتان آمده است آن را جدی بگیرید، این درد ممکن است بعد از یک ساعت بهبود پیدا کند ولی به دنبال آن عوارض و عواقب دیگری پی آمد کند، ممکن است شما دچار پارگی آنوریسم شده باشید، باید این را در نظر بگیریم که آنوریسم مغزی در اغلب موارد نشانه ای نداشته و به صورت اتفاقی و به دنبال بررسی های بالینی برای دیگر بیماریها تشخیص داده می شود، بنابراین هر کسی ممکن است دچار آنوریسم بوده باشد و متوجه نشود، اکثر آنوریسم ها زمانی تشخیص داده می شوند که با پارگی روبه رو شوند،

سایر علائمی که ممکن است با سردرد یهویی همراه شود حالت تهوع، استفراغ و اختلال روانی است.

شروع سردرد پس از صدمه به مغز

سردرد‌هایی که بعد از ضربه‌های سخت هنگام وقوع تصادف و یا نزاع و دعوا رخ می‌دهند را جدی بگیریم. هنگامی که بیمار احساس می‌کند، سردرد هایش در حال تشدید شدن هستند و سیر پیشرونده ای دارند، یعنی ابتدا خفیف بوده اند و به مرور زمان شدید شده اند، حتما باید به پزشک مراجعه کند..

سردرد همزمان با تب و سفتی گردن

سردردی که هشدار مننژیت و یا التهاب غشای مغز و نخاع را می دهد، نشانه ای که می گوید یک عفونت ویروسی و یا باکتریایی در کمین شماست.

سایر علائم شامل تب، بثورات، حساسیت به نور و سفتی عضلات که بیمار سریعا نیاز به مراقبت و فوریتهای پزشکی دارد.

سردرد همراه با ضعف یک طرفه

یک سردرد ناگهانی همراه با ضعف و بی حسی که در یک سمت سر شروع شده و به سمت شانه ها و بازوها کشیده می شود.

این نوع سردرد می تواند نشان دهنده آسیب به سینوسی های وردیدی در مغز باشد، اگر رگ مغز گرفته باشد و خونرسانی به مغز دچار اختلال شود احتمال سکته مغزی بسیار بالاست و بیمار ممکن است با خونریزی مغزی و عوارض طولانی مدت پس از آن مواجه شود، در چنین شرایطی بیمار را بدون فوت وقت و بدون از دست دادن زمان به مراکز درمانی مناسب ببرید، در همین سایت علائمی که ممکن است پیش از سکته مغزی اتفاق بیافتد و نیز علائمی که در لحظه اتفاق افتادن سکته مغزی خفیف و نیز گسترده اتفاق می افتد بیان شده توصیه می کنم این مقالات را حتما مطالعه کنید.

اختلال گفتاری، اختلال بینایی، حساسیت به نور و صدا دیگر علائم مربوط به سردرد ذکر شده است.

 

سردرد با درد در ناحیه صورت و گردن 

پارگی شریان های کاروتیدی می تواند درد را به ناحیه صورت، گردن، سر و گوش بکشاند، این سردرد انسداد شریان کاروتید را نشان می دهد که می تواند به سکته مغزی منجر شود، به طور معمول سردرد به شکل ناگهانی شروع می شود.

سردرد هنگام فعالیت های فیزیکی

در شرایطی که پس از یک فعالیت فیزیکی فرد دچار سردرد شدید و تصادفی شود بایست احتمال تومور مغزی، خونریزی و یا سکته را نادیده نگرفت، زیرا این سردرد ممکن است مقدمه ای بر موارد بیان شده باشد، تغییرات در حس بینایی، گفتار و تعادل از دیگر علائم این نوع سردرد است.

  • سردردی که به شکلی جدید و یا غیر معمول جلوه کند
  • اگر سردردی را تجربه کردید که قبلا تجربه آن را نداشته اید و هرگز دچار آن نشده بودید شما نیاز دارید تا سریعا  به یک پزشک مراجعه کنید و تحت نظر قرار بگیرید، این تغییر ناگهانی ممکن است شامل موارد ذیل باشد
  • به شکل ناگهانی در شدت، محل و فرکانس آن
  • اگر سردردتان بر روی کنترل عضلانی، کنترل گفتاری و یا کنترل دیداری شما تاثیر گذاشته باشد.
  • سردردتان موجب ضعف در هر جایی از بدنتان شده باشد
  • همواره به سمت بدتر شدن می رود
  • و اگر تغییرات شخصیتی در شما پدید آمده باشد.

در شرایط ابتدایی این بیماری ها قابل کنترل بوده و در زمان کوتاهی بیمار نجات پیدا می کند، روشهای درمان سکته مغزی، برداشتن آنوریسم های درون مغز، درمان مننژیت و تمام موارد بیان شده اگر در زمان مناسب اتفاق بیافتد باعث می شود بیمار بدون عوارض و یا با حداقل عوارض به زندگی خویش بازگردد.

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button