تشخیص و درمان فلج خواب!

دکتر بتول دادخواه: فلج خواببه معنای از دست دادن موقت کنترل ماهیچه ها درست بعد از به خواب رفتن یا قبل از بیدار شدن است. فلج خواب اغلب شامل توهم یا احساس خفگی می شود. هنوز روشن نیست که چه چیزی باعث فلج خواب می شود، اما با اختلالات خواب و برخی شرایط سلامت روان مرتبط است.


افرادی که چرخه خواب و بیداری آنها به دلیل شیفت کاری مختل می شود، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای فلج خواب باشند. در حالی که حالت‌های خواب و بیداری معمولاً به وضوح مشخص و متمایز هستند، شرایطی مانند فلج خواب می‌تواند این مرزها را از بین ببرد. فلج خواب یک ناتوانی موقت در حرکت یا صحبت است که مستقیماً پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن رخ می دهد. افراد در طول دوره هایی که اغلب شامل توهمات نگران کننده و احساس خفگی است، هوشیاری خود را حفظ می کنند.

اپیزودهای فلج خواب شامل عناصر خواب و بیداری می شود، به همین دلیل است که می تواند منجر به علائم ناراحت کننده شود. در حالی که هنوز چیزهای زیادی در مورد فلج خواب ناشناخته است، یادگیری در مورد انواع، علائم، علل، اثرات و درمان می تواند درک بهتری از این بیماری و راه های پیشگیری از آن را امکان پذیر کند.

فلج خواب چیست؟

فلج خواب وضعیتی است که با از دست دادن کوتاه کنترل عضلانی مشخص می شود که به عنوان آتونیا شناخته می شود و درست بعد از به خواب رفتن یا قبل از بیدار شدن اتفاق می افتد. علاوه بر آتونیا، افراد اغلب در طول دوره های فلج خواب دچار توهم می شوند.

فلج خواب یک پاراسومنیا در نظر گرفته می شود که رفتارهای غیرعادی در طول خواب است. از آنجایی که به مرحله حرکت سریع چشم (REM) در چرخه خواب مرتبط است، فلج خواب به عنوان پاراسومنیا REM در نظر گرفته می شود.

خواب استاندارد REM شامل رویاهای واضح همراه با آتونیا است که معمولاً به جلوگیری از انجام رویاها کمک می کند. آتونیا معمولاً پس از بیدار شدن به پایان می رسد، بنابراین فرد هرگز از این ناتوانی در حرکت آگاه نمی شود. در نتیجه، محققان بر این باورند که فلج خواب شامل حالت آمیخته ای از هوشیاری است.

انواع فلج خواب

متخصصان پزشکی معمولا موارد فلج خواب را به دو دسته دسته بندی می کنند:

فلج خواب منفرد

این اپیزودهای فلج خواب یکباره با تشخیص اساسی نارکولپسی، یک اختلال عصبی که از کنترل صحیح بیداری مغز که اغلب منجر به فلج خواب می شود، جلوگیری می کند، مرتبط نیست.

فلج خواب مکرر

این وضعیت شامل چند دوره فلج خواب در طول زمان است. فلج مکرر خواب می تواند با نارکولپسی همراه باشد.

در بسیاری از موارد، این دو ویژگی تعیین کننده برای توصیف وضعیتی به نام فلج خواب منزوی مکرر (RISP) ترکیب می شوند که شامل موارد مداوم فلج خواب در فردی است که به نارکولپسی مبتلا نیست.

فلج خواب چه علائمی دارد؟

علامت مشخص فلج خواب ناتوانی در حرکت بدن یا صحبت کردن است. افراد همچنین مشکل تنفس، فشار قفسه سینه و احساسات ناراحت کننده مانند وحشت یا درماندگی در طول دوره های فلج خواب را تجربه می کنند. یک روز پس از تجربه فلج خواب، احساس خواب آلودگی یا خستگی بیش از حد معمول است.

تخمین زده می شود که ۷۵ درصد از اپیزودهای فلج خواب شامل توهماتی است که از رویاهای معمولی متمایز است. اینها می توانند به عنوان توهمات هیپناگوژیک هنگام به خواب رفتن یا به عنوان توهمات هیپنوپومپیک هنگام بیدار شدن از خواب رخ دهند.

توهمات در هنگام فلج خواب به سه دسته تقسیم می شوند:

توهمات مزاحم: این توهمات شامل درک یک فرد خطرناک یا حضور در اتاق است.
توهمات فشار قفسه سینه: که توهمات انکوبوس نیز نامیده می شود، این دوره ها ممکن است احساس خفگی یا احساس نشستن شخصی روی سینه را تحریک کنند. اینها اغلب همراه با توهمات مزاحم رخ می دهند.
توهمات حرکتی دهلیزی (V-M): توهمات V-M می تواند شامل احساس حرکت، مانند پرواز یا خارج شدن از هوا باشد.

چه چیزی باعث فلج خواب می شود؟

علت دقیق فلج خواب ناشناخته است. مطالعات داده ها را برای تعیین اینکه چه چیزی خطر فلج خواب را افزایش می دهد، تجزیه و تحلیل کرده اند و نتایج متفاوتی پیدا کرده اند. بر اساس این یافته ها، محققان بر این باورند که عوامل متعددی در شروع فلج خواب نقش دارند.

اختلالات خواب

اختلالات خواب و سایر مشکلات خواب برخی از قوی ترین همبستگی ها را با فلج خواب منفرد نشان داده اند. همچنین مشخص شده است که فلج خواب در افراد مبتلا به بی خوابی مزمن، اختلالات ریتم شبانه روزی و گرفتگی عضلات پا در شب شایع تر است.

نارکولپسی

الگویی از موارد متعدد فلج خواب در طی یک دوره زمانی ممکن است به نارکولپسی مرتبط باشد. نارکولپسی می تواند عملکرد انتقال دهنده های عصبی در مغز را تغییر دهد، که ممکن است در طول خواب REM عوارضی از جمله فلج خواب ایجاد کند. در حالی که تقریباً ۲۰٪ از جمعیت عمومی حملات نادر فلج خواب را تجربه می کنند، این دوره ها معمولاً در افراد مبتلا به نارکولپسی شایع تر است. اگر علائم نارکولپسی را تجربه کردید، از جمله دوره‌هایی از خوابیدن بدون هشدار در زمان‌های نامناسب، خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز، یا ضعف عضلانی، با پزشک خود صحبت کنید.

اختلالات سلامت روان

به نظر می رسد افرادی که دارای اختلالات اضطرابی، از جمله اختلال هراس هستند، بیشتر در معرض این بیماری هستند. قطع مصرف الکل یا داروهای ضدافسردگی می‌تواند منجر به بازگشت REM شود که ممکن است باعث فلج خواب شود. مطالعات نشان داده است که در افراد با سابقه خانوادگی فلج خواب خطر بالاتری وجود دارد، اما هیچ مبنای ژنتیکی خاصی شناسایی نشده است.

آیا فلج خواب خطرناک است؟

برای اکثر افراد، فلج خواب خطرناک تلقی نمی شود. اگرچه ممکن است باعث ناراحتی عاطفی شود، اما به عنوان یک بیماری خوش خیم طبقه بندی می شود و معمولا آنقدر اتفاق نمی افتد که اثرات قابل توجهی بر سلامتی داشته باشد.

درمان فلج خواب چیست؟

اولین قدم در درمان فلج خواب، صحبت با یک پزشک به منظور شناسایی و رسیدگی به مشکلات زمینه ای است که ممکن است در فراوانی یا شدت دوره ها نقش داشته باشد. به عنوان مثال، این می تواند شامل درمان نارکولپسی یا اقداماتی برای مدیریت بهتر آپنه خواب باشد.

به طور کلی، شواهد علمی محدودی در مورد موثرترین درمان برای فلج خواب وجود دارد. به دلیل ارتباط بین فلج خواب و مشکلات عمومی خواب، بهبود بهداشت خواب یک تمرکز رایج در پیشگیری از فلج خواب است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button