مضرات استفاده از داروی های اپیوئید

اپیوئیدها گروهی از داروهای قوی هستند که درد را تسکین می دهند. آنها قوی تر از داروهای ضد درد هستند که می توانید بدون نسخه بخرید.

دلیل تجویز مواد افیونی توسط پزشکان

مواد افیونی برای درمان درد در افرادی که مبتلا به سرطان، بیماری سلول داسی شکل و … استفاده می شود. پزشکان همچنین آنها را برای تسکین درد شدیدی که تا چند روز طول می کشد، مانند بعد از عمل، تجویز می کنند. به این نوع درد، درد «کوتاه مدت» می گویند.

درد کوتاه مدت ممکن است بعد از:

●جراحی بخشی از بدن

● جراحی لثه و عمل دندانپزشکی

● شکستگی استخوان یا آسیب های دیگر ناشی از تصادف رانندگی

●برخی بیماری ها مانند سنگ کلیه (برای افرادی که نمی توانند از مسکن های دیگر مانند “NSAIDs” استفاده کنند)

همه افراد در این مواقع به داروی مخدر نیاز ندارند. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا درد شما نیاز به درمان با مواد افیونی دارد یا خیر.

این مقاله مواردی را پوشش می دهد که در صورت مصرف مواد افیونی برای تسکین کوتاه مدت درد شدید، باید بدانید. برای تسکین درد کوتاه مدت، اپیوئیدها اغلب به عنوان قرص های با «رهش فوری» تجویز می شوند.

انواع داروهای افیونی

دلروهای افیونی به اشکال دیگری نیز وجود دارند که دارو را به آرامی در طول زمان در بدن آزاد می کنند، مانند قرص های طولانی رهش یا تکه های پوستی. این نوع از داروهای مخدر برای درمان دردهای طولانی مدت استفاده می شود و دستورالعمل ها و احتیاط های متفاوتی دارند. اگر نیاز به مصرف داروهای مخدر برای مدت طولانی تری داشته باشید، مانند درد ناشی از سرطان، پزشک در مورد آنچه باید بدانید با شما صحبت خواهد کرد.

آیا داروهای مخدر بی خطر هستند؟

اگر آنها را فقط در صورت نیاز برای درد شدید و فقط برای مدت کوتاه مصرف کنید، به طور کلی بی خطر هستند. زمان کوتاه یعنی چند روز یا یک هفته. با این حال، مواد افیونی در صورت عدم استفاده صحیح خطرناک هستند. در صورت استفاده نادرست از آنها، به عنوان مثال اگر آنها را در زمانی که برای درد شدید به آنها نیاز ندارید مصرف کنید، خطر معتاد شدن وجود دارد.

نکته: همچنین، اگر یکباره بیش از حد مصرف کنید، یا آنها را همراه با الکل یا برخی داروهای دیگر مصرف کنید، مواد افیونی می توانند باعث آسیب جدی یا حتی مرگ ناشی از مصرف بیش از حد شوند.

داروهای متداول افیونی چیست؟

برای تسکین کوتاه‌مدت درد شدید، بسیاری از مردم نسخه‌ای برای دوز پایین یک داروی مخدر دریافت می‌کنند. داروهای اپیوئیدی که برای این مورد استفاده می شوند عبارتند از:

  • اکسی کدون
  • هیدرومورفون
  • هیدروکودون-استامینوفن
  • ترامادول و کدئین

این اپیوئیدها به صورت قرص‌هایی با رهش فوری عرضه می‌شوند، به این معنی که برای تسکین درد سریع عمل می‌کنند. آنها همچنین به صورت مایعات، شیاف و تزریق برای افرادی که نمی توانند قرص ها را قورت دهند در دسترس هستند. جدول اپیوئیدهای مختلف مورد استفاده برای دردهای کوتاه مدت را نشان می دهد. مواد افیونی نیز به صورت قرص‌ها، چسب‌ها، قرص‌ها و اسپری‌های با رهش طولانی‌مدت عرضه می‌شوند. این داروها با رهش طولانی مدت برای دردهای کوتاه مدت استفاده نمی شوند. این نوع از مواد افیونی برای درمان دردهای طولانی مدت استفاده می شود.

آیا پزشک من بیش از یک داروی درد تجویز می کند؟

پزشک شما معمولاً مسکن دیگری را همراه با مواد افیونی تجویز می کند. این ممکن است شامل یک “NSAID” مانند ایبوپروفن (نام های تجاری نمونه: Advil، Motrin) یا ناپروکسن (نام تجاری نمونه: Aleve) یا استامینوفن باشد که به عنوان پاراستامول نیز شناخته می شود (نام تجاری نمونه: Tylenol).

به این ترتیب، می‌توانید از داروهای ضد درد کمتری استفاده کنید و تنها زمانی از اپیوئیدها استفاده کنید که NSAID یا استامینوفن برای تسکین درد شما کافی نباشد. به عنوان مثال، اگر ۳ یا ۴ بار در روز استامینوفن و ایبوپروفن مصرف می کنید، ممکن است با مصرف ۱ قرص شبه افیونی در صبح و ۱ قرص شبه برای کمک به خواب، تسکین درد کافی داشته باشید. و اگر با بهبود درد به مصرف استامینوفن و NSAID ها ادامه دهید، ابتدا باید بتوانید مواد افیونی را متوقف کنید.

نکته مهم اینکه:

●با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید تا بدانید چه مقدار NSAID و استامینوفن باید مصرف کنید. افراد مبتلا به برخی شرایط پزشکی به هیچ وجه نباید از NSAID استفاده کنند.

● بدانید که برخی از داروهای مخدر با استامینوفن یا یک NSAID در همان قرص ترکیب می شوند. اگر داروی شما هر دو را دارد، نباید بدون مشورت با پزشک خود، هیچ NSAID یا استامینوفن اضافی مصرف نکنید. مطمئن شوید که می دانید در هر یک از داروهای شما چیست و چه زمانی آنها را مصرف کنید.

پزشک شما همچنین ممکن است راه‌های دیگری را برای کمک به کاهش درد بدون دارو پیشنهاد کند، مانند یخ، گرما، استراحت یا تمرینات تمدد اعصاب. در برخی موارد، ممکن است یک واکسن دارویی مانند لیدوکائین برای بی‌حس کردن قسمتی از بدن که درد می‌کند تجویز کنند.

عملکرد مواد افیونی در بدن

مواد افیونی با مسدود کردن سیگنال‌های درد در سیستم عصبی، درد را تسکین می‌دهند. آنها همچنین اضطراب و استرس ناشی از درد را کاهش می دهند و ممکن است به خواب شما کمک کنند. مواد افیونی همچنین سیگنال های عصبی دیگر را در بدن مسدود می کنند که باعث عوارض جانبی می شود. به عنوان مثال، اگر بیش از حد از مواد افیونی مصرف کنید، می تواند باعث مشکلات جدی مانند تنفس نکردن کافی شود.

استفاده ایمن تر از یک داروی مخدر

برنامه درمانی خود را به دقت دنبال کنید. فقط مقدار دارویی را که پزشک شما تجویز کرده است، مصرف کنید، آن هم هر چند وقت یکبار که به شما گفته است. افراد مختلف به دوزهای متفاوتی نیاز دارند. هرگز از مواد افیونی که برای شما تجویز نشده استفاده نکنید. اگر فکر می کنید مواد افیونی شما به اندازه کافی به درد شما کمک نمی کند، با پزشک خود در میان بگذارید.

●در زمان مصرف مواد افیونی الکل ننوشید

●از مصرف مواد افیونی با داروهایی که باعث خواب آلودگی شما می شوند یا با هر داروی دیگری، خودداری کنید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد.

● در حین مصرف داروی افیونی، رانندگی نکنید، از ماشین آلات خطرناک استفاده نکنید یا فعالیت های خطرناک دیگری انجام ندهید. مواد افیونی می توانند باعث احساس خستگی یا مشکل در تفکر واضح شوند.

● مواد افیونی خود را در مکانی امن، مانند کابینت قفل دار نگهداری کنید. این امر از دسترسی کودکان، نوجوانان یا هر شخص دیگری به آنها جلوگیری می کند.

●زمانی که دردتان بهتر شد، از شر داروهای باقی مانده خلاص شوید. سعی کنید تمام داروهای ضد درد خود را از یک پزشک دریافت کنید.

عوارض جانبی اپیوئیدها

• احتمال تشنج

• عدم توانایی در ادرار کردن

• یبوست – پزشک شما ممکن است برای پیشگیری یا درمان یبوست به شما توصیه کند ملین یا نرم کننده مدفوع مصرف کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب نیز مهم است.

• تهوع خفیف یا ناراحتی معده – مصرف دارو همراه یا بعد از غذا می تواند به این امر کمک کند.

• تهوع، استفراغ، یا خارش – اگر هر یک از این مشکلات را دارید، ممکن است پزشک شما را به داروی دیگری تغییر دهد.

• خشکی دهان

•احساس سرگیجه یا خواب آلودگی و عدم تمرکز

• مشکلات بینایی

• زمین خوردن ناگهانی

اگر به طور ناگهانی مصرف مواد افیونی خود را پس از مصرف یک برنامه منظم برای چند روز متوقف کنید، ممکن است علائم ناخوشایندی به نام “ترک” داشته باشید. این می تواند شامل معده درد، اسهال یا لرزش باشد. اگر به مدت چند روز یا بیشتر به طور منظم از مواد افیونی استفاده کرده اید، از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به کاهش تدریجی دوز دارید یا خیر.

آیا استفاده از داروهای افیونی اعتیادآور است؟

●«اختلال مصرف مواد افیونی» اصطلاح پزشکی برای اعتیاد به مواد افیونی است. این زمانی است که فرد نمی تواند مصرف مواد افیونی را کنترل کند. فردی که به مواد افیونی معتاد است ممکن است بیش از آنچه که برنامه ریزی کرده بود مصرف کند. آنها ممکن است به دوزهای بالاتری نیاز داشته باشند تا همان اثری را داشته باشند که قبلاً با قرص های کمتر یا دوز کمتر دریافت می کردند. یا ممکن است بخواهند مواد افیونی را کمتر قطع کنند یا کمتر استفاده کنند، اما نتوانند.

خطر این مسائل برای افرادی که با مصرف مواد مخدر یا الکل مشکل دارند بیشتر است. به ندرت به مواد افیونی معتاد می‌شوید، اگر آنها را برای درد شدید فقط در زمانی که به آنها نیاز دارید و از تمام دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی می‌کنید، کوتاه‌مدت مصرف کنید.

اگر سابقه سوء مصرف مواد یا اختلال در مصرف مواد دارید، بهتر است در صورت امکان به طور کامل از مصرف مواد افیونی خودداری کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا راه هایی را برای درمان درد خود بدون مواد افیونی بیابید. یا ممکن است توصیه کنند به دکتری مراجعه کنید که متخصص درد است.

مصرف داروی افیونی در زمان بارداری

مصرف مواد افیونی در دوران بارداری خطراتی دارد، به خصوص اگر بیش از چند روز باشد. با پزشک خود در مورد راه های درمان درد شدید که برای شما و کودکتان بهترین روش است، صحبت کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button