آیا اضطراب باعث سردرد می شود؟

تحقیقات نشان داده است که اضطراب باعث نگرانی بیش از حد، تحریک پذیری و بی قراری می شود. همچنین می تواند باعث علائم فیزیکی مانند ناراحتی معده، خستگی و تنفس کم عمق شود. اگر در مورد چیزی استرس دارید یا نگران هستید، ممکن است سردرد تنشی داشته باشید. تجربه سردردهای شدید یا مکرر نیز می تواند علائم اضطراب را بدتر کند.

بر اساس گزارش بنیاد میگرن تقریباً نیمی از افرادی که مبتلا به میگرن هستند، اضطراب دارند. منبع معتبر تحقیقاتی همچنین نشان می دهد که افرادی که حملات میگرنی دارند ممکن است تا پنج برابر بیشتر از افرادی که دچار حملات میگرنی نیستند، دچار اضطراب شوند.

علائم سردرد اضطرابی چیست؟

بسیاری از افرادی که با اختلال اضطراب زندگی می کنند، سردردهای میگرنی یا تنشی مزمن را نیز تجربه می کنند. علائمی که تجربه می کنید به نوع سردرد بستگی دارد.

سردردهای تنشی

این سردردها معمولاً با استرس و اضطراب ایجاد می شوند، اگرچه می توانند محرک های دیگری نیز داشته باشند.

علائم سردرد تنشی

 • درد مبهم یا دردناک خفیف تا متوسط
 • فشار پشت چشم
 • فشاری که مانند نواری در اطراف سر احساس می شود
 • سفتی در عضلات گردن و شانه
 • حساسیت پوست سر

سردردهای تنشی ممکن است به سرعت بهبود یابند، اما ممکن است برای چندین ساعت یا چند روز ادامه داشته باشند. آنها همیشه آنقدر شدید نیستند که بر زندگی روزمره تأثیر بگذارند، اما همچنان می توانند تأثیر منفی بر کیفیت زندگی داشته باشند.

سردردهای میگرنی

میگرن همچنین می تواند با اضطراب همراه باشد. تشخیص اینکه آیا سردرد میگرنی یا تنشی را تجربه می کنید، همیشه آسان نیست، به خصوص اگر هر دو نوع سردرد را داشته باشید.

علائم میگرن

 • دردی که شبیه ضربان یا نبض است
 • درد در یک طرف صورت یا سر
 • سوزن سوزن شدن در صورت، بازو یا پا در یک طرف
 • دیدن نقاط یا چراغ های چشمک زن
 • افزایش حساسیت به صدا، نور یا بوهای قوی
 • تهوع و استفراغ
 • احساس سبکی سر یا غش کردن
 • تاری دید

بدون دارو یا درمان های دیگر، حمله میگرن می تواند برای روزها ادامه یابد. درد می تواند به حدی شدید شود که فرد را از فعالیت های معمول خود باز دارد. حرکت یا فعالیت بدنی می تواند باعث بدتر شدن این مشکل کند.

چه چیزی باعث سردرد اضطرابی می شود؟

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث سردرد تنشی می شود، اگرچه برخی از محرک های رایج وجود دارد.

فشار عصبی

تحقیقات به استرس به عنوان یک محرک رایج اشاره می کند. سردردهایی که با اضطراب رخ می دهند می توانند به عنوان یک پاسخ فیزیکی به پریشانی عاطفی که تجربه می کنید رخ دهند.

حساسیت به درد

همچنین اعتقاد بر این است که افرادی که به طور مرتب سردرد می گیرند ممکن است نسبت به درد حساس تر باشند. این حساسیت می تواند منجر به حساسیت بیشتر در عضلات شما شود.

تنش عضلانی

تنش عضلانی یکی از جنبه های اضطراب است. هنگامی که احساس اضطراب می کنید، بدن شما پاسخ می دهد و برای مقابله با منبع نگرانی شما آماده می شود.

با اضطراب طولانی مدت، بدن تمایل دارد در حالت افزایش هوشیاری باقی بماند. تنش در عضلات شما باقی می ماند، به جای اینکه به طور معمول پس از کاهش تهدید آرام شوید. این به سردرد کمک می کند.

کمبود خواب

بسیاری از افراد مضطرب در خوابیدن مشکل دارند. این یکی دیگر از محرک های رایج برای حملات میگرنی است.

سطح سروتونین

تغییر سطح سروتونین در مغز نیز ممکن است در سردردهای میگرنی نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده شیمیایی در مغز است که نقش های مهمی در بدن شما دارد.

وجود سروتونین بیش از حد یا خیلی کم در مغز می تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد. کاهش ناگهانی سطح سروتونین مغز ممکن است از طریق انتشار نوروپپتیدها یا رگ های خونی منقبض باعث سردرد شود.

چگونه از سردرد اضطرابی پیشگیری کنیم؟

شاید نتوان به طور کامل از سردرد جلوگیری کرد، اما برخی از اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش فراوانی و شدت سردرد انجام دهید.

محرک های خود را بشناسید

اگر سردردهای میگرنی دارید، دانستن اینکه چه عواملی باعث ایجاد سردرد می‌شوند می‌تواند به شما کمک کند. محرک های رایج میگرن عبارتند از:

 • فشار عصبی
 • خواب ناکافی یا با کیفیت پایین
 • تغییرات هورمونی
 • کافئین
 • الکل

تمدد اعصاب را تمرین کنید

وقت گذاشتن در روز برای آرامش می تواند به کاهش علائم اضطراب کمک کند. تمرینات بدنی که می توانند به شما در آرامش کمک کنند شامل یوگا، تای چی و تکنیک های تنفس عمیق است. ماساژ و گرما درمانی نیز ممکن است مفید باشد. همچنین می‌توانید تمرین‌های تمرکز حواس مانند مدیتیشن، آرام‌سازی پیشرونده و تصویرسازی هدایت‌شده را تمرین کنید.

مراقبت از خود را تمرین کنید

اضطراب می تواند بر خواب، اشتها و سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. تمرین خودمراقبتی می تواند به کاهش علائم اضطراب از جمله سردرد کمک کند.

 • سعی کنید هر شب بین هفت تا نه ساعت خواب آرام داشته باشید.
 • زمانی را برای فعالیت بدنی منظم اختصاص دهید. حتی یک پیاده روی ۱۰ دقیقه ای در روز می تواند کمک کننده باشد.
 • مطمئن شوید که آب کافی از غذاها یا مایعات دریافت می کنید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
 • از حذف وعده های غذایی خودداری کنید. تا جایی که امکان دارد وعده های غذایی مقوی بخورید. برخی از افراد مبتلا به میگرن دریافتند که رژیم غذایی میگرنی می تواند به کاهش سردرد کمک کند.
 • هنگامی که سردرد یا اضطراب به حدی شدید است که زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار دهد، به پزشک یا درمانگر مراجعه کنید.

سردردهای اضطرابی چگونه درمان می شوند؟

بسته به نوع و شدت سردردی که تجربه می کنید، درمان های مختلفی برای سردردهای اضطرابی وجود دارد. برخی از درمان ها بر کاهش درد تمرکز دارند، در حالی که برخی دیگر بر درمان علل زمینه ای اضطراب تمرکز دارند.

داروی تسکین دهنده درد

می توانید سردردهای تنشی گاه به گاه را با داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای مسکن تجویزی درمان کنید. داروهای رایج OTC شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن (Aleve) است. برای میگرن خفیف تا متوسط، داروهایی که تسکین درد را با کافئین ترکیب می‌کنند، مانند Excedrin Migraine نیز ممکن است کمک کنند.

تریپتان ها داروهای تجویزی هستند که می توانند هم میگرن و هم سردردهای تنشی را درمان کنند. این داروها سطح سروتونین را در مغز  افزایش می دهند و التهاب را کاهش می دهند و رگ های خونی را منقبض می کنند.

تریپتان ها عبارتند از:

 • آلموتریپتان (Axert)
 • التریپتان (Relpax)
 • سوماتریپتان (Imitrex).

با این حال، استفاده مداوم از داروهای مسکن برای درمان سردرد اغلب می‌تواند به سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو کمک کند. استفاده بیش از حد از دارو یا مصرف دوزهای بالاتر از حد توصیه شده نیز می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

داروی ضد اضطراب

اگر داروهای بدون نسخه برای درد خوب عمل نمی کنند، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد روش های درمانی مختلف صحبت کنید.در برخی موارد، پزشک خانواده یا روانپزشک ممکن است داروهای دیگری از جمله داروهای ضد اضطراب یا شل کننده های عضلانی را برای کمک به کاهش دفعات سردردهای شدید و مداوم تجویز کند.

درمان های جایگزین

همچنین می‌توانید از کمپرس یخ یا سرد برای تسکین نقطه‌ی دردناک روی سر، استراحت در اتاق تاریک یا هر دو استفاده کنید.

سایر رویکردهای بالقوه مفید برای درمان میگرن عبارتند از:

طب سوزنی

طب سوزنی شامل سوزن های نازکی است که در نقاط مختلف بدن شما وارد می شود. هدف از این درمان رفع عدم تعادل انرژی و انسداد در بدن شما است که تصور می شود باعث درد یا ناراحتی می شود.

بیوفیدبک

 این رویکرد به آرامش ممکن است به کاهش درد و دفعات سردرد کمک کند. بیوفیدبک به شما کمک می کند تا از طریق الکترودهای روی پوست خود یاد بگیرید که چه زمانی دچار استرس می شوید تا بتوانید مناطق تنش را آرام کرده و پاسخ خود را کنترل کنید.

گفتار درمانی

اگر با سردردهای اضطرابی سر و کار دارید، بهترین راه برای درمان آنها ممکن است کمک گرفتن برای اضطراب باشد. درمان اضطراب نه تنها می تواند علائم سلامت روان را بهبود بخشد، بلکه می تواند به کاهش علائم فیزیکی مانند سردرد نیز کمک کند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک نوع رایج درمانی است که برای درمان اضطراب استفاده می شود. این رویکرد به شما کمک می کند تا الگوهای فکری منفی و ناراحت کننده را شناسایی و به چالش بکشید.

اگر با یک درمانگر کار می کنید، حتما سردردهای مکرر خود را همراه با سایر علائم فیزیکی که تجربه کرده اید ذکر کنید، حتی اگر به نظر نمی رسد که با اضطراب مرتبط باشند.

چشم انداز افرادی که سردردهای اضطرابی دارند چیست؟

سردردهای اضطرابی همیشه جدی نیستند، اما سردردهای منظم یا شدید می تواند زندگی روزمره شما را دشوار کند. درمان سردردهای اضطرابی مستلزم درک دلیل تجربه آنهاست. آنها اغلب ممکن است مربوط به دوره های اضطراب یا استرس بالا باشند.

همانند حملات میگرنی، شناسایی عواملی که باعث سردردهای تنشی می‌شوند می‌تواند به شما کمک کند تا از موقعیت‌های خاص اجتناب کنید یا اگر نمی‌توانید از آنها اجتناب کنید، پاسخ استرس خود را کنترل کنید.

اگر علائم میگرن دارید یا سردردهای شدیدی را تجربه می کنید که بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. به طور کلی، کمک گرفتن برای اضطراب ممکن است کلید بهبود باشد. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید با تأثیرات اضطراب کنار بیایید و تأثیر نگرانی و سایر افکار منفی را کاهش دهید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button