میگرن عصبی چه علائمی دارد؟!

میگرن سردردی است که می تواند باعث درد شدید ضربان دار یا احساس نبض، معمولاً در یک طرف سر شود. اغلب با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است. حملات میگرن می تواند از ساعت ها تا چند روز ادامه داشته باشد و درد آن چنان شدید باشد که در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند.

برای برخی افراد، یک علامت هشداردهنده به نام هاله قبل یا همراه با سردرد رخ می دهد. هاله می تواند شامل اختلالات بینایی، مانند فلاش نور یا نقاط کور، یا سایر اختلالات، مانند گزگز در یک طرف صورت یا در بازو یا پا و مشکل در صحبت کردن باشد.

داروها می توانند به پیشگیری از برخی میگرن ها و کاهش درد آنها کمک کنند. داروهای مناسب، همراه با داروهای خودیاری و تغییرات سبک زندگی، ممکن است کمک کنند.

علائم میگرن

میگرن که بر کودکان و نوجوانان و همچنین بزرگسالان تأثیر می‌گذارد، می‌تواند در چهار مرحله پیشرفت کند: پیش‌دروم، هاله، حمله و پس از دروم. همه کسانی که میگرن دارند تمام مراحل را طی نمی کنند. یک یا دو روز قبل از میگرن، ممکن است متوجه تغییرات ظریفی شوید که در مورد میگرن آینده هشدار می دهد، از جمله:

 • یبوست
 • تغییرات خلقی، از افسردگی تا سرخوشی
 • هوس های غذایی
 • سفتی گردن
 • افزایش ادرار
 • احتباس مایع
 • خمیازه های مکرر

هاله میگرنی

برای برخی افراد، هاله ممکن است قبل یا در طول میگرن رخ دهد. هاله ها علائم برگشت پذیر سیستم عصبی هستند. آنها معمولا بصری هستند اما می توانند اختلالات دیگری را نیز شامل شوند. هر علامت معمولاً به تدریج شروع می شود، در طی چند دقیقه ایجاد می شود و می تواند تا ۶۰ دقیقه طول بکشد. نمونه هایی از هاله های میگرنی عبارتند از:

 • پدیده های بصری، مانند دیدن اشکال مختلف، نقاط روشن یا فلاش های نور
 • از دست دادن بینایی
 • احساس سوزن سوزن شدن در بازو یا پا
 • ضعف یا بی حسی در صورت یا یک طرف بدن
 • مشکل در صحبت کردن

اگر میگرن درمان نشود معمولا بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد. تعداد دفعات بروز میگرن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. میگرن ممکن است به ندرت رخ دهد یا چندین بار در ماه بروز کند.

در طول میگرن، ممکن است:

 • درد معمولا در یک طرف سر، اما اغلب در هر دو طرف
 • دردی که ضربان دارد یا نبض دارد
 • حساسیت به نور، صدا و گاهی بو و لامسه
 • تهوع و استفراغ

پس از حمله میگرن، ممکن است تا یک روز احساس تخلیه، گیجی و شسته شدن داشته باشید. برخی افراد گزارش می دهند که احساس شادی می کنند. حرکت ناگهانی سر ممکن است برای مدت کوتاهی دوباره درد ایجاد کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

میگرن اغلب تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود. اگر به طور منظم علائم و نشانه های میگرن را دارید، حملات خود و نحوه درمان آنها را یادداشت کنید. سپس با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا در مورد سردرد خود صحبت کنید. حتی اگر سابقه سردرد دارید، اگر الگوی تغییر کرد یا سردردتان ناگهان متفاوت شد، به پزشک مراجعه کنید.

در صورت داشتن هر یک از علائم و نشانه های زیر که می تواند نشان دهنده مشکل جدی تری باشد، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید یا به اورژانس مراجعه کنید:

 • سردرد شدید و ناگهانی مثل صدای رعد و برق
 • سردرد همراه با تب، سفتی گردن، گیجی، تشنج، دوبینی، بی حسی یا ضعف در هر قسمت از بدن که می تواند نشانه سکته باشد.
 • سردرد پس از ضربه به سر
 • سردرد مزمن که پس از سرفه، فعالیت، زور زدن یا حرکت ناگهانی بدتر می شود
 • سردرد جدید بعد از ۵۰ سالگی

علل میگرن

اگرچه علل میگرن به طور کامل شناخته نشده است، به نظر می رسد ژنتیک و عوامل محیطی در این امر نقش دارند. تغییرات در ساقه مغز و تعامل آن با عصب سه قلو، یک مسیر اصلی درد، ممکن است دخیل باشد. بنابراین ممکن است عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز – از جمله سروتونین، که به تنظیم درد در سیستم عصبی شما کمک می کند.

محققان در حال بررسی نقش سروتونین در میگرن هستند. سایر انتقال دهنده های عصبی، از جمله پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) در درد میگرن نقش دارند.

تعدادی از محرک های میگرن وجود دارد، از جمله:

تغییرات هورمونی در زنان به نظر می رسد نوسانات استروژن، مانند قبل یا در طول دوره های قاعدگی، بارداری و یائسگی، باعث سردرد در بسیاری از زنان می شود.

داروهای هورمونی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می توانند میگرن را بدتر کنند. با این حال، برخی از زنان متوجه می شوند که میگرن آنها کمتر اتفاق می افتد

هنگام مصرف این داروها.

نوشیدنی: اینها شامل الکل، به ویژه شراب، و کافئین بیش از حد، مانند قهوه است.
فشار: استرس در محل کار یا خانه می تواند باعث میگرن شود.
محرک های حسی: نورهای روشن یا چشمک زن می توانند باعث میگرن شوند، همانطور که صداهای بلند نیز ممکن است. بوهای قوی – مانند عطر، تینر رنگ، دود دست دوم و دیگران – در برخی افراد باعث میگرن می شود.
خواب تغییر می کند: کم خوابی یا خواب زیاد می تواند در برخی افراد باعث میگرن شود.
عوامل فیزیکی: فعالیت بدنی شدید، از جمله فعالیت جنسی، ممکن است باعث میگرن شود.
تغییر آب و هوا: تغییر آب و هوا یا فشار هوا می تواند باعث میگرن شود.
داروها: داروهای ضد بارداری خوراکی و گشادکننده عروق، مانند نیتروگلیسیرین، می توانند میگرن را تشدید کنند.
خوراکی ها: پنیرهای کهنه و غذاهای شور و فرآوری شده ممکن است باعث میگرن شوند. بنابراین ممکن است حذف وعده های غذایی.
افزودنی های مواد غذایی: اینها شامل شیرین کننده آسپارتام و نگهدارنده مونو سدیم گلوتامات (MSG) است که در بسیاری از غذاها یافت می شود.

عوامل متعددی شما را مستعد ابتلا به میگرن می کند، از جمله:

سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به میگرن است، شانس خوبی برای ابتلا به میگرن نیز دارید.
سن: میگرن می تواند در هر سنی شروع شود، اگرچه اولین مورد اغلب در دوران نوجوانی رخ می دهد. میگرن در طول ۳۰ سالگی به اوج خود می‌رسد و به تدریج در دهه‌های بعدی شدت کمتری پیدا می‌کند.
ارتباط جنسی: زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به میگرن هستند.
تغییرات هورمونی: برای زنانی که میگرن دارند، سردرد ممکن است درست قبل یا کمی بعد از شروع قاعدگی شروع شود. همچنین ممکن است در دوران بارداری یا یائسگی تغییر کنند. میگرن به طور کلی پس از یائسگی بهبود می یابد.

عوارض میگرن

مصرف بیش از حد داروهای مسکن می تواند باعث سردردهای جدی ناشی از مصرف بیش از حد دارو شود. به نظر می رسد این خطر با ترکیب آسپرین، استامینوفن و کافئین بالاتر باشد. اگر بیش از ۱۴ روز در ماه آسپرین یا ایبوپروفن یا تریپتان، سوماتریپتان یا ریزاتریپتان را بیش از ۹ روز مصرف کنید، سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد ممکن است رخ دهد.

سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو زمانی رخ می دهد که داروها از تسکین درد خودداری می کنند و شروع به ایجاد سردرد می کنند. سپس از داروهای مسکن بیشتری استفاده می کنید که این چرخه را ادامه می دهد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button