علت تق تق زانو هنگام راه رفتن چیست؟

صدای تق تق زانو معمولاً بی ضرر هستند و فقط ممکن است پیامد پیری مفاصل باشند. ولی در برخی موارد می تواند نشانه یک آسیب جدی مانند پارگی منیسک یا علائم اولیه آرتریت زانو باشند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که صداها با درد یا از دست دادن تحرک مفصل همراه باشد.

کرپیتوس اصطلاحی است برای صداها یا احساساتی که در اثر اصطکاک بین استخوان و غضروف ایجاد می شود. این می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد اما در زانو شایع است. در این مطلب به پنج دلیل رایج عمده تق تق زانو خواهیم پرداخت.

حباب های هوا

تق تق زانو اغلب بی ضرر است و افراد مسن و جوان را تحت تاثیر قرار می دهد. در چنین مواردی، صدا ممکن است زمانی ایجاد شود که هوا به داخل مایع روان کننده در فضای مفصل (به نام مایع سینوویال) نفوذ کند و حباب های ریزی ایجاد کند.

هنگامی که زانو خم شده یا کشیده می شود، حباب ها می توانند ترکیده و باعث ایجاد صدای ترکیدن یا ترک خوردن شوند. با این حال، این وضعیت باعث درد نمی شود و بی ضرر در نظر گرفته می شود. در علم پزشکی به این پدیده «کویتیشن» گفته می شود که خطری برای مفصل محسوب نمی شود و نباید نگران آن بود.

پارگی منیسک

پارگی مینیسک زانو آسیب دیدگی شایع زانو است که در اثر ضربه مستقیم یا فشار غیرطبیعی روی زانو به‌وجود می‌آید و باعث درد، تورم و محدودیت حرکت زانو می‌شود.

بهترین و سریع‌ترین روش درمان این جراحت، استراحت، کمپرس یخ، بالا نگه داشتن پاها و استفاده از باندهای فشاری است.. ممکن است هر زمان که زانو خم می شود احساس کنید که چیزی در زانو “گیر می کند”. همراه با صدای تق تق، زانو درد، تورم، حساسیت، قرمزی و قفل شدن ممکن است رخ دهد.

اینها همه نشانه های بیماری هستند که به نام پارگی مینیسک شناخته می شود. این زمانی است که منیسک – یک قطعه غضروف C شکل که به عنوان یک بالشتک بین استخوان ساق پا (درشت نی) و استخوان ران (ران) عمل می کند – به دلیل آسیب تروماتیک یا انحطاط پیشرونده مفصل زانو به طور جزئی یا کامل پاره می شود.

در حالی که برخی از پارگی‌های منیسک به خودی خود بهبود می‌یابند، پارگی‌هایی که بافت عمیق‌تری را درگیر می‌کنند، فاقد خون مورد نیاز برای بهبودی هستند. پارگی شدید ممکن است نیاز به دبریدمان آرتروسکوپی برای اصلاح و ترمیم آسیب داشته باشد. در موارد دیگر، ممکن است نیاز باشد که انتهای پاره شده با جراحی دوباره چسبانده شود.

زانوی دونده

هنگامی که فشار بیش از حد بر روی استخوان ران و کاسه زانو (کشکک) وارد شود، ممکن است کرپیتوس زانو ایجاد شود. این ممکن است به دلیل آسیب ناشی از استفاده بیش از حد یا زمانی که استخوان های مفصل زانو به درستی تراز نشده اند رخ دهد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، غضروف در مفصل زانو می تواند شروع به نرم شدن و فرسودگی کند و با حرکات خاصی باعث ایجاد صداها و درد شود. این شامل بالا رفتن از پله ها، آهسته دویدن در شیب، دویدن در زمین های نامنظم، یا ورزش کردن زانوها سخت تر از حد معمول است.

همه اینها نشانه‌های سندرم استرس کشکک رانی (PFSS) است که به نام «زانوی دونده» نیز شناخته می‌شود. PFSS در بین دوندگان مسافت طولانی رایج است، اما همچنین می‌تواند افرادی را که دچار سقوط از ارتفاع شده اند و یا ضربه شدیدی به زانوی آنها وارد شده است (مانند تصادفات رانندگی) نیز تحت تاثیر قرار دهد.

زانوی دونده اغلب با استراحت، استفاده از یخ، داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی و یک برنامه ورزشی مناسب درمان می شود.

آرتروز زانو

کرپیتوس زانو اغلب نشانه اولیه استئوآرتریت زانو (OA) است که به عنوان «آرتریت ساییدگی و پارگی» نیز شناخته می شود. استئوآرتریت زانو یک بیماری مرتبط با افزایش سن است که در آن غضروف زانو به مرور زمان فرسوده می شود و باعث درد، سفتی و از دست دادن دامنه حرکتی مفصل زانو می شود.

تق تق زانو ممکن است در مراحل اولیه بدون درد رخ دهد و با ایجاد سایر علائم آرتروز بدتر شود. با آرتروز زانو، کرپیتوس به دلیل نرم شدن و تجزیه تدریجی غضروف داخل زانو (معروف به کندرومالاسی کشکک) مزمن (مداوم یا عود کننده) خواهد بود.

آرتروز زانو با ورزش، کاهش وزن، گرما یا سرما درمانی و داروهای ضد التهابی بدون نسخه درمان می شود. در موارد شدید پزشک ممکن است فیزیوتراپی، تزریق کورتیزون به زانو یا جراحی تجویز کند.

تاندونیت زانو

تاندونیت یک آسیب شایع در هنگام استفاده بیش از حد از مفاصل است که باعث التهاب تاندون می شود. افرادی که به واسطه شغل یا ورزش هایی که انجام می دهند و شامل حرکات تکراری است، خطر ابتلا به این آسیب ها را افزایش می دهند. اکثر افراد می توانند این بیماری را با استراحت، یخ و مسکن های بدون نسخه درمان کنند.

گاهی اوقات، تورم تاندون، که به عنوان تاندونیت شناخته می‌شود، می‌تواند باعث شود که با خم شدن زانو روی لبه‌های مفصل گیر کنند. شایع ترین نوع آن تاندونیت باند ایلیوتیبیال نام دارد.

ایلیوتیبیال باند یک نوار فاشیایی عضلانی پهن است که از قسمت خارجی در بالای ران شروع شده و به پایین ران و زانو متصل می‌شود. این نوار عضلانی به باز شدن ران و خم و راست کردن زانو کمک می کند و یکی از اجزای پایدار کننده مفصل زانو است.

هنگامی که بند متورم یا تحریک می شود، می تواند در انتهای استخوان ران گیر کند، زیرا زانو به جلو و عقب خم می شود و باعث ایجاد یک ضربه قابل شنیدن می شود.

برخلاف پوپینگ مکانیکی که مشکل در عمق مفصل است، این نوع ترکیدن درست زیر پوست احساس می شود. هنگام حرکت دادن زانو اغلب می توانید تاندون متورم و جابجا شده را احساس کنید. استراحت، یخ، داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی می تواند به کشش نوار IT و رفع علائم کمک کند. در غیر این صورت، جراحی آرتروسکوپی لگن ممکن است توصیه شود.

نتیجه

تق تق زانو می تواند بی ضرر یا یک پیامد طبیعی پیری مفاصل باشد. همچنین می تواند نشان دهنده یک مشکل شدید زانو باشد، به خصوص اگر صدا همراه با درد یا از دست دادن تحرک مفصل باشد.

علل کرپیتوس زانو همراه با درد عبارتند از:

  • پارگی منیسک
  • سندرم استرس کشکک رانی (زانوی دونده)
  • آرتروز زانو و
  • تاندونیت زانو.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button