عوامل عصبی که باعث درد دست می شود؟

بین استرس و درد عضلات یک رابطه مستقیم وجود دارد. دردهایی که ناشی از استرس هست به طور قابل توجهی روی مفصل بدن تاثیر می گذارد. درد عصبی یک نوع هشدار است. این درد ممکن است در هر قسمتی از بدن تاثیر گذارد و ایجاد درد کند. دست درد عصبی هم یکی از ناراحتی های دست است که در اثر ناراحتی اعصاب و اختلال در عصب به جود می آید.

شرایط مختلف می تواند باعث درد دست شود، از جمله:

استئوآرتریت

آرتریت یک اصطلاح عمومی است که به معنای التهاب مفاصل است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد. شایع ترین نوع، به نام استئوآرتریت، اغلب با افزایش سن ایجاد می شود. می تواند باعث درد، سفتی و تورم در مفاصل انگشت شود.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یکی دیگر از انواع آرتریت است. همچنین می تواند باعث درد، سفتی و تورم در مفاصل انگشت شود. سفتی معمولاً در صبح بدترین حالت است.

انگشت ماشه ای

این حالت انگشت را از صاف شدن عادی باز می دارد. هنگامی که افراد سعی می کنند انگشت ماشه خود را صاف کنند، انگشت در حالت خمیده “قفل” یا “گیر می کند”. انگشت ماشه ای همچنین می تواند باعث درد در انگشت یا کف دست شود. انگشت ماشه ای به دلیل مشکل تاندون ایجاد می شود. تاندون ها نوارهای بافتی محکمی هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند.

کیست

کیست یک کیسه غیر طبیعی پر از مایع است. اگر کیست روی تاندون یا در کنار آن ایجاد شود، می‌تواند باعث ایجاد توده‌ای دردناک در کف دست شود. کیست همچنین می تواند روی مفاصل ایجاد شود.

انقباض دوپویترن

این وضعیت باعث ضخیم شدن بافت زیر پوست کف دست می شود. با گذشت زمان، این کار باعث سفت شدن انگشتان (معمولا انگشت حلقه و انگشتان کوچک) می شود و از صاف شدن تا آخر جلوگیری می کند.

انگشت پتک

انگشت پتک ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که مفصل انگشت نزدیک به ناخن آسیب ببیند. افراد معمولاً در بالای آن مفصل درد و تورم دارند. آنها همچنین ممکن است در صاف کردن آن مفصل مشکل داشته باشند.

سندرم تونل کارپال

این عارضه عصب را که از مچ دست به دست می‌گذرد، تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً باعث درد، بی حسی و گزگز در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی و کنار انگشت حلقه می شود. افراد همچنین ممکن است در بازوی خود درد داشته باشند.

برای کاهش علائم، می توانید:

●دست خود را استراحت دهید – اشیا را خیلی محکم یا خیلی مکرر نگیرید.

●برای کاهش درد و سفتی آن ناحیه را گرم کنید – بیش از ۲۰ دقیقه در هر نوبت از گرما استفاده نکنید. از چیزهای خیلی داغ که می تواند پوست شما را بسوزاند استفاده نکنید.

●تمرینات ملایم انجام دهید – انگشتان خود را ببندید تا مشت بسازید. سپس انگشتان خود را تا آخر صاف کنید.

●برای کاهش درد و تورم دارو مصرف کنید – برای درمان درد می توانید از استامینوفن (نام تجاری نمونه: تیلنول) استفاده کنید. برای درمان درد و تورم می توانید ایبوپروفن (نام های تجاری نمونه: ادویل، موترین) مصرف کنید.

برای اینکه دستتان آسیب نبیند:

●هنگامی که کارهایی را انجام می دهید که ممکن است به دستان شما آسیب برساند، از دستکش چرمی ضخیم استفاده کنید

●اجازه ندهید دستان شما برای مدت طولانی بیش از حد سرد شود

آیا باید به پزشک یا پرستار مراجعه کنم؟ – در موارد زیر باید به پزشک یا پرستار مراجعه کنید:

●بعد از اینکه چند روز به تنهایی آنها را درمان کردید، علائم شما بهتر یا بدتر نمی شوند

●دستت ضعیفه

●نمی توانید مشت بسازید یا انگشتانتان را تا آخر صاف کنید

آیا به آزمایشات نیاز خواهم داشت؟

شاید. پزشک شما در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه انجام می دهد. آنها دست و انگشتان شما را به دقت بررسی می کنند و نحوه حرکت و عملکرد آنها را مشاهده می کنند.

پزشک شما ممکن است ۱ یا بیشتر از آزمایش‌های زیر را انجام دهد:

●اشعه ایکس از دست شما

●آزمایش خون

●روشی برای اطمینان از صحت تشخیص – برای مثال، اگر پزشک فکر می‌کند که شما کیست دارید، ممکن است مایع را با سوزن تخلیه کند.

نحوه درمان درد دست

درمان بستگی به علت درد دست دارد. پس از اینکه پزشک متوجه شد چه شرایطی باعث درد دست شما شده است، گزینه های درمانی شما را مورد بحث قرار خواهد داد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

  • سارا حدادیان گفت:

    سلام و عرض ادب، ببخشید من یک ماه میشه که درد شدیدی در ناحیه گردن و در دو کتف دارم انگشتان دست بی حس میشن و حتی قادر به حرکت دست نیستم، پزشک ارتوپد پیشنهاد جراحی دستانم رو دادن و علت رو تنگی کانال عصب دستان تشخیص دادن میخواستم از شما هم مشورت بگیرم، ممنونم

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button