درد در کدام قسمت سر خطرناک است؟!

تقریباً همه افراد سردرد داشته‌اند و اغلب ما بارها آن را تجربه کرده‌ایم. سردرد جزئی معمولا با مسکن های بدون نسخه یا یک استراحت کوتاه تسکین می یابد. اما اگر سردرد شدید یا غیرعادی باشد، باید نگران سکته مغزی، تومور یا لخته شدن خون باشید. خوشبختانه چنین مشکلاتی نادر است. با این حال، باید بدانید که چه زمانی سردرد نیاز به مراقبت فوری دارد و چگونه اکثریت قریب به اتفاق سردردهایی را که تهدیدی برای سلامتی نیستند، کنترل کنید.

چه چیزی باعث سردرد می شود؟

پزشکان به طور کامل نمی دانند که چه چیزی باعث بیشتر سردردها می شود. آنها می دانند که بافت مغز و جمجمه هرگز مسئول نیستند زیرا اعصابی ندارند که درد را ثبت کنند. اما رگ های خونی در سر و گردن می توانند نشان دهنده درد باشند، مانند بافت هایی که مغز را احاطه کرده اند و برخی از اعصاب اصلی که از مغز منشا می گیرند. پوست سر، سینوس ها، دندان ها و ماهیچه ها و مفاصل گردن نیز می توانند باعث سردرد شوند.

چه زمانی نگران سردرد باشیم؟

برخی از سردردها نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده برای زمانی که باید نگران سردرد باشید، آورده شده است:

 • سردردهایی که برای اولین بار بعد از ۵۰ سالگی ایجاد می شوند
 • یک تغییر عمده در الگوی سردرد شما
 • سردرد غیرعادی شدید
 • سردرد که با سرفه یا حرکت افزایش می یابد
 • سردردهایی که به طور پیوسته بدتر می شوند
 • تغییر در شخصیت یا عملکرد ذهنی
 • سردردهایی که همراه با تب، سفتی گردن، گیجی، کاهش هوشیاری یا حافظه، یا علائم عصبی مانند اختلالات بینایی، تکلم، ضعف، بی حسی یا تشنج هستند.
 • سردردهایی که با قرمزی چشم دردناک همراه است
 • سردردهایی که با درد و حساسیت در نزدیکی شقیقه ها همراه است
 • سردرد پس از ضربه به سر
 • سردردهایی که مانع از انجام فعالیت های عادی روزانه می شوند
 • سردردهایی که ناگهان ظاهر می شوند، به خصوص اگر  فرد را از خواب بیدار کنند
 • سردرد در بیماران مبتلا به سرطان یا نقص سیستم ایمنی

انواع سردرد

بیش از ۳۰۰ نوع سردرد وجود دارد، اما تنها حدود ۱۰ درصد از سردردها علت شناخته شده ای دارند. بقیه سردردهای اولیه نامیده می شوند. در اینجا خلاصه ای از سردردهای اصلی اصلی آورده شده است.

سردردهای تنشی

سردرد تنشی که در سه نفر از هر چهار بزرگسال رخ می دهد، شایع ترین سردرد در بین همه سردردها است. در بیشتر موارد، شدت آنها خفیف تا متوسط است و به ندرت رخ می دهد. اما تعداد کمی از افراد دچار سردردهای تنشی شدید می شوند و برخی نیز سه یا چهار بار در هفته از این سردرد رنج می برند.

 آسیب ناشی از التهاب مزمن

علم ثابت کرده است که التهاب مزمن و با درجه پایین می تواند به یک قاتل خاموش تبدیل شود که به بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت نوع ۲ و سایر شرایط کمک می کند.

سردرد تنشی معمولی باعث ایجاد درد مبهم و فشرده در دو طرف سر می شود. افرادی که دچار سردرد تنشی شدید هستند ممکن است احساس کنند سرشان در گیره است. شانه ها و گردن نیز ممکن است درد کنند. برخی از سردردهای تنشی ناشی از خستگی، استرس عاطفی یا مشکلات مربوط به عضلات یا مفاصل گردن یا فک هستند. بیشتر آنها بین ۲۰ دقیقه تا دو ساعت دوام می آورند.

اگر گهگاه دچار سردردهای تنشی می شوید، می توانید خودتان از آنها مراقبت کنید. مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول، مارک‌های دیگر) و ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ناپروکسن (Aleve، مارک‌های دیگر) یا ایبوپروفن (Motrin، Advil، مارک‌های دیگر) اغلب این کار را انجام می‌دهند. و مطابق دستور پزشکی مصرف کنید. برخی از افراد با یک چرت کوتاه یا یک میان وعده سبک احساس بهتری دارند.

محرک سردرد تنشی

اگر اغلب دچار سردردهای تنشی می شوید، سعی کنید محرک ها را شناسایی کنید تا بتوانید از آنها اجتناب کنید. بیش از حد خسته نشوید و وعده های غذایی را حذف نکنید. تکنیک های آرامش را یاد بگیرید؛ یوگا بسیار مفید است زیرا می تواند هم ذهن و هم عضلات گردن شما را آرام کند. اگر در شب فک خود را به هم فشار می دهید یا دندان های خود را به هم می سایید، صفحه گاز گرفتن ممکن است کمک کننده باشد.

اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، پزشک ممکن است یک داروی ضد درد قوی‌تر یا یک شل‌کننده عضلانی برای کنترل سردرد تجویز کند. بسیاری از افراد مبتلا به سردردهای تنشی مکرر می توانند با مصرف یک ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین (Elavil، عمومی) از حملات جلوگیری کنند. خوشبختانه اکثر افراد مبتلا به سردردهای تنشی با برنامه های ساده تر عملکرد بسیار خوبی خواهند داشت.

میگرن

میگرن کمتر از سردردهای تنشی رخ می دهد، اما معمولاً بسیار شدیدتر هستند. آنها در بین زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان شایع هستند.
متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که میگرن به دلیل تغییر در جریان خون مغز و فعالیت سلول های عصبی ایجاد می شود. ژنتیک نقش مهمی ایفا می کند زیرا ۷۰ درصد از قربانیان میگرن حداقل یکی از بستگان نزدیک با این مشکل دارند.

محرک های میگرن

اگرچه میگرن می تواند بدون هشدار ظاهر شود، اما اغلب با یک محرک شروع می شود. چیزهایی که باعث ایجاد میگرن می شوند از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما فرد مبتلا به میگرن معمولاً به همان محرک ها حساس می ماند.  برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

 • تغییر آب و هوا: افزایش رطوبت، گرما
 • کم خوابی یا پرخوابی
 • خستگی
 • استرس عاطفی
 • محرک‌های حسی: نورهای درخشان یا سوسوزن، صداهای بلند، بوهای قوی

محرک های غذایی:

 • از دست دادن یک وعده غذایی
 • الکل، به خصوص شراب قرمز
 • شکلات
 • نیترات موجود در گوشت و ماهی پخته شده
 • پنیر کهنه
 • افزایش یا کاهش کافئین

علائم میگرن اغلب در عصر یا هنگام خواب شروع می شود. در برخی افراد، حملات چندین ساعته خستگی، افسردگی و سستی یا تحریک پذیری و بی قراری پیش می آید.

حدود ۲۰ درصد از میگرن ها با یک یا چند علامت عصبی به نام هاله شروع می شوند. شکایات بصری شایع ترین هستند. آنها ممکن است شامل هاله، جرقه یا چراغ های چشمک زن، خطوط مواج و حتی از دست دادن موقت بینایی باشند. هاله همچنین ممکن است باعث بی حسی یا سوزن سوزن شدن در یک طرف بدن، به خصوص صورت یا دست شود. برخی از بیماران بدون سردرد علائم هاله را بروز می دهند. آنها اغلب فکر می کنند که در حال سکته مغزی هستند نه میگرن.

اکثر میگرن ها بدون هاله ایجاد می شوند. در موارد معمول، درد در یک طرف سر است، اغلب از اطراف چشم و شقیقه شروع می شود و سپس به پشت سر گسترش می یابد. درد اغلب شدید است و به صورت ضربان دار توصیف می شود. حالت تهوع شایع است و بسیاری از بیماران میگرنی آبریزش چشم، آبریزش بینی یا احتقان دارند. اگر این علائم برجسته باشند، ممکن است منجر به تشخیص اشتباه سردردهای سینوسی شوند. یکی از راه های به خاطر سپردن ویژگی های میگرن استفاده از کلمه POUND است:

 • P برای درد ضربان دار است
 • O برای مدت یک روز حملات شدید درمان نشده
 • U برای درد یک طرفه (یک طرفه).
 • N برای حالت تهوع و استفراغ
 • D برای غیرفعال کردن شدت.

بدون درمان مؤثر، حملات میگرنی معمولاً ۴ تا ۲۴ ساعت طول می کشد. وقتی از میگرن رنج می برید، حتی چهار ساعت بسیار طولانی است – و به همین دلیل است که درمان زودهنگام میگرن بسیار مهم است.

درمان میگرن

اگر میگرن را در مراحل اولیه تشخیص دهید، ممکن است بتوانید آن را با مسکن های بدون نسخه کنترل کنید. استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، و ترکیبی از داروهای ضد درد و کافئین همگی موثر هستند.

هنگامی که به داروهای تجویزی نیاز است، بیشتر پزشکان به تریپتان ها روی می آورند که به صورت قرص، اسپری بینی یا تزریقی در دسترس هستند که بیماران می توانند یاد بگیرند که به خودشان بدهند. به عنوان مثال می توان به سوماتریپتان (Imitrex)، زولمی تریپتان (Zomig) و ریزاتریپتان (Maxalt) اشاره کرد. تریپتان ها تا ۷۰ درصد بیماران را در عرض دو ساعت تسکین کامل می دهند. اگر درمان زودهنگام شروع شود، بهترین پاسخ است. برخی از بیماران نیاز به دوز دوم در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت دارند. بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و کسانی که دوز بالایی از داروهای ضد افسردگی خاص مصرف می کنند باید در مورد خطرات استفاده از آنها با پزشک خود صحبت کنند.

با پزشک خود کار کنید تا بهترین درمان میگرن را پیدا کنید. با این حال، بفراموش نکنید که استفاده بیش از حد می تواند منجر به سردردهای برگشتی و چرخه معیوب داروها و سردرد شود. بنابراین، اگر بیش از دو یا سه بار در هفته به درمان نیاز دارید، داروهای پیشگیرانه را در نظر بگیرید.

پیشگیری از میگرن برخی افراد می توانند به سادگی با اجتناب از محرک ها از میگرن جلوگیری کنند. برخی دیگر با درمان فوری حملات گاه به گاه خوب عمل می کنند. اما بیمارانی که مکرر از حملات میگرنی رنج می برند، اغلب از داروهای پیشگیرانه سود می برند. داروهای تجویزی موثر عبارتند از :

 • مسدود کننده های بتا (مانند پروپرانولول، نادولول و آتنولول)
 • داروهای ضد افسردگی خاص (مانند آمی تریپتیلین)
 • و برخی داروهای ضد تشنج (مانند توپیرامات و والپروات)

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای غیر معمول اما بسیار شدید هستند و در مردان پنج برابر بیشتر از زنان رخ می دهد. اگرچه هر کسی ممکن است به سردردهای خوشه ای مبتلا شود، اما نام این مشکل به این دلیل است که سردردها معمولاً به صورت دسته‌ای ظاهر می‌شوند، با یک تا هشت سردرد در روز در طول یک دوره یک تا سه ماهه هر یا دو سال، اغلب در همان زمان از سال.

درد همیشه یک طرف سر را می گیرد و بسیار شدید است. چشم در سمت دردناک قرمز و آبکی است، پلک ممکن است افتادگی داشته باشد و بینی می‌ریزد یا مسدود می‌شود. حمله ناگهانی شروع می شود و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. اکثر مبتلایان در طول حمله بی قرار و آشفته می شوند. آنها نمی توانند یک جا بنشینند، قدم می زنند، در جای خود می دوند یا سر خود را به دیوار می کوبند. تهوع و حساسیت به نور و صدا ممکن است همراه با درد باشد.

استنشاق اکسیژن با جریان بالا بلافاصله پس از شروع سردرد اغلب می تواند حمله را متوقف کند. سوماتریپتان اغلب برای سردردهای خوشه ای موثر است، به ویژه هنگامی که به صورت تزریقی تجویز می شود. تریپتان های دیگر نیز ممکن است کمک کنند. برخی از بیماران از قطره بینی لیدوکائین، تزریق دی هیدروارگوتامین یا سایر درمان ها استفاده می کنند. موثرترین دارو برای جلوگیری از حملات سردرد خوشه ای وراپامیل است که یک مسدود کننده کانال کلسیم است. داروهای دیگری که ممکن است کمک کنند عبارتند از:

 • دیوالپروکس
 • توپیرامات
 • لیتیوم.

انواع دیگر سردرد

پزشکان صدها بیماری مرتبط با سردرد را تشخیص داده اند. در اینجا فقط چند مورد است:

سردردهای دارویی

بسیاری از داروها سردرد را جزو عوارض جانبی خود می دانند. و اگرچه متناقض به نظر می رسد، اما بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان سردرد نیز می توانند باعث سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا سردردهای برگشتی شوند. مبتلایان به میگرن به ویژه در برابر چرخه معیوب درد که منجر به مصرف داروهای بیشتر می شود، آسیب پذیر هستند، که باعث درد بیشتر می شود. اگر سردردهای مکرر دارید و بیش از ۱۰ تا ۱۵ روز در ماه از داروها، OTC یا نسخه‌ای یا هر دو استفاده می‌کنید، ممکن است سردرد مصرف بیش از حد دارو داشته باشید. راه برای پی بردن به این موضوع این است که داروی خود را قطع یا کاهش دهید – اما همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. یک کورتیکواستروئید مانند پردنیزون ممکن است به کنترل درد در طول دوره ترک کمک کند.

سردردهای سینوسی

سینوزیت حاد باعث درد در ناحیه پیشانی، اطراف بینی و چشم ها، روی گونه ها یا در دندان های بالایی می شود. خم شدن به جلو باعث افزایش درد می شود. ترشح غلیظ بینی، احتقان و تب مشکل را به سینوس ها نشان می دهد. هنگامی که عفونت حاد برطرف شد، درد ناپدید می شود. سینوزیت دلیل شایع سردردهای مزمن یا مکرر نیست.

سردرد بعد از غذا

برخی از افراد با خوردن هر چیزی سرد دچار سردرد شدید و ناگهانی می شوند. درد در کمتر از یک دقیقه تمام می شود، حتی اگر به خوردن ادامه دهید. اگر این سردرد شما را اذیت می کند، سعی کنید به آرامی غذا بخورید و قبل از قورت دادن غذای سرد جلوی دهان خود را گرم کنید.

سردرد ناشی از فشار خون بالا

به جز در موارد فشار خون بسیار بالا، فشار خون بالا باعث سردرد نمی شود. در واقع، اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا اصلاً هیچ علامتی ندارند و مطالعه ای بر روی ۵۱۲۳۴ نفر گزارش داد که فشار خون بالا با کاهش بروز سردرد مرتبط است. اما این دلیلی نیست که فشار خون خود را نادیده بگیرید. فشار خون بالا منجر به سکته مغزی، حملات قلبی، نارسایی قلبی و بیماری کلیوی می شود، بنابراین همه مردان باید فشار خود را چک کنند و سپس اقدامات لازم را برای اصلاح ناهنجاری ها انجام دهند.

سردرد ناشی از ورزش و رابطه جنسی

ورزش شدید و ناگهانی می تواند باعث سردرد شود. گرم کردن تدریجی یا درمان با داروهای ضد التهابی قبل از ورزش می تواند کمک کننده باشد. آمیزش جنسی نیز ممکن است باعث سردرد شود. برخی از مردان تنها درد مبهم را احساس می کنند، اما برخی دیگر از حملات شدیدی به نام سردردهای ارگاسمیک رنج می برند. برخی از افراد می توانند با مصرف یک NSAID 30 تا ۶۰ دقیقه قبل از مقاربت از سردردهای ارگاسم پیشگیری کنند.

تست سردرد

پزشکی مدرن برای تشخیص بسیاری از مشکلات به آزمایشات وابسته است. با این حال، برای بیشتر سردردها، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند. در واقع سی تی اسکن، MRI و EEG (آزمایش امواج مغزی) در سردردهای تنشی، میگرن و سردردهای خوشه ای طبیعی به نظر می رسند. با این حال، این آزمایش‌ها می‌توانند در بیمارانی که علائم هشداردهنده یا سایر سردردهای نگران‌کننده دارند حیاتی باشند.

نکته پایانی

برای بسیاری از ما، یک سردرد گاه به گاه چیزی بیش از یک سرعت گیر موقت در طول یک روز پرمشغله نیست. با این حال، اکثر افراد می توانند با اقدامات ساده سبک زندگی و داروهای بدون نسخه مشکل را کاهش دهند. تکنیک‌های آرام‌سازی، بیوفیدبک، یوگا و طب سوزنی نیز ممکن است کمک کنند. اما برای برخی از ما، سردرد یک مشکل بزرگ است. یاد بگیرید که علائم هشدار دهنده ای را که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند، تشخیص دهید. با پزشک خود برای ایجاد برنامه ای برای پیشگیری و درمان میگرن و سایر سردردهای جدی همکاری کنید. و در دام مصرف بیش از حد داروها نیفتید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button