سندرم آسیب به مرکز نخاع

سندرم آسیب به مرکز نخاع، که اغلب فقط “سندرم طناب مرکزی” نامیده می شود، اصطلاح پزشکی برای مجموعه ای از علائم است که زمانی رخ می دهد که بخش مرکزی نخاع آسیب دیده باشد.

در سندرم طناب مرکزی، آسیب نخاع معمولاً در گردن اتفاق می افتد. اما سندرم طناب مرکزی همچنین می‌تواند زمانی رخ دهد که نخاع در قسمت پایین‌تر یعنی پشت آسیب دیده باشد. سندرم بند ناف مرکزی در گردن باعث ایجاد علائم در بازوها و قسمت بالای قفسه سینه می شود.

افراد مبتلا به این بیماری معمولاً بخشی از توانایی خود را برای احساس درد یا تغییرات دما در آن قسمت های بدن از دست می دهند. این کمبود حس می تواند بر توانایی فرد در استفاده از دست ها و بازوهای خود تأثیر بگذارد. به علاوه، بازوها و دست‌های فرد ممکن است ضعیف شوند. در موارد شدید، فرد ممکن است در راه رفتن مشکل داشته باشد و در کنترل مثانه مشکل داشته باشد.

علت سندرم آسیب به مرکز نخاع

سندرم آسیب به مرکز نخاع می تواند به دلیل آسیب دیدگی گردن یا تومور در نخاع رخ دهد. همچنین ممکن است در افرادی که به نوعی آرتریت گردن به نام اسپوندیلوز گردنی مبتلا هستند، رخ دهد. این امر به ویژه در صورتی که گردن خود را بیش از حد دراز کنند، محتمل است، همانطور که ممکن است در هنگام ضربه شلاقی رخ دهد.

در افراد مبتلا به اسپوندیلوز گردنی، استخوان های تشکیل دهنده ستون فقرات (به نام مهره ها) شروع به فرسودگی می کنند. سپس برجستگی هایی به نام خار استخوانی را تشکیل می دهند که به فضای توخالی که در آن نخاع به طور معمول در آن قرار دارد، برآمده می شوند. در نتیجه فضای نخاع کوچکتر می شود. در موارد شدید یا آسیب به گردن، خارهای استخوانی می توانند نخاع را فشار داده و به آن آسیب برسانند.

برای درمان به پزشک مراجعه کنم؟

بله. پزشک باید بفهمد که آیا علائم شما ناشی از سندرم بند ناف مرکزی است یا مشکل دیگری. اگر به طور ناگهانی علائم سندرم بند ناف مرکزی را پیدا کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم به طور ناگهانی پس از زمین خوردن یا آسیب ایجاد شد، با اورژانس تماس بگیرید.

آیا به آزمایشات نیاز خواهم داشت؟

بله. در صورت بروز علائم سندرم آسیب به مرکز نخاع، احتمالاً به آزمایش تصویربرداری مانند ام آر آی یا سی تی اسکن نیاز خواهید داشت. این آزمایش ها تصاویر دقیقی از داخل بدن ایجاد می کند. آنها می توانند محل فشار یا آسیب نخاع را نشان دهند. همچنین نوار عصب و عضله برای تشخیص این بیماری می تواند کمک قابل توجهی کند.

سندرم آسیب به مرکز نخاع چگونه درمان می شود؟

بستگی به این دارد که چه چیزی باعث سندرم آسیب به مرکز نخاع شده است. اگر سندرم طناب مرکزی شما مربوط به اسپوندیلوز گردن باشد، ممکن است پزشک، جراحی را برای برداشتن خارهای استخوانی که روی نخاع شما فشار می آورد توصیه کند. آنها همچنین ممکن است داروهایی به نام استروئید را به شما بدهند. این استروئیدها با استروئیدهایی که ورزشکاران برای عضله سازی مصرف می کنند متفاوت است. این استروئیدها می توانند به کاهش تورم در نخاع کمک کنند تا آسیب دائمی کمتری به آن وارد شود.

پیشگیری از سندرم آسیب به مرکز نخاع

تا حدودی. اگر اسپوندیلوز گردنی شدید دارید، پزشک ممکن است اقداماتی را برای جلوگیری از آسیب های گردن توصیه کند. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

  •  از بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های فعال، کف‌های لغزنده و هر فعالیتی که شما را در معرض خطر سقوط قرار می‌دهد خودداری کنید.
  • همچنین از فعالیت هایی که شامل حرکت زیاد گردن می شود خودداری کنید.
  • مطمئن شوید که تکیه گاه سر در خودروی شما در پشت سر شما قرار گرفته باشد تا سرتان به عقب نخورد.
  • از پزشک خود سوال کنید که آیا باید از گردن بند استفاده کنید یا خیر.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button