علائم و درمان سردرد ناشی از استرس!

استرس علت اصلی بسیاری از بیماری ها و اختلالات است که فرد نمی‌تواند روال عادی زندگی را بگذراند لذا افراد باید استرس خود را کنترل و از یک اصول پیش رود که از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کند. سردرد در بیشتر موارد عللی خوش‌خیم دارد و نیاز به درمان خاصی ندارد، اما در بعضی از موارد بسیار شدید و غیرقابل‌تحمل یا نشانه بیماری‌های خطرناک مانند تومور مغزی است.

ماهیت بیولوژیک سردرد

تفاوت در محل سردردها به ماهیت بیولوژیک آنها برمی گردد که با بررسی می توان فهمید کدام یک از ارگان های اطراف مغز درگیر شده اند.  سردردها انواع مختلفی دارند که با توجه به علائم بالینی از یکدیگر تفکیک می شوند. سردردهای میگرنی و سردردهای تنشی که ناشی از استرس و اضطراب روزانه است بسیار به یکدیگر شبیه هستند و یک نوع علایم بالینی را نشان می دهند.

علائم سردرد استرسی

 • سردرد‌ها مدام بدتر یا بیشتر می‌شوند
 • هیچ حساسیتی به صدا یا نور ندارید
 • در هر  دو طرف سر احساس درد می‌کنید
 • سردرد‌ها در بعدازظهر یا عصر شروع می‌شوند
 •  احساس درد یا ناراحتی ضعیف در ناحیه سر، کف سر، گردن، یا شانه‌ها
 •  سردرد با دیگر نشانه‌های استرس یا اضطراب همراه است
 • نشانه‌های عصب‌شناختی یا تهوع را تجربه نمی‌کنید
 •  سردرد‌ها هنگام اختلال رخ می‌دهند
 •  احساس گرفتگی یا فشار
 •  احساس نمی‌کنید بیمار هستید

علت سردرد استرسی

سردرد علل مختلفی دارد که مجموعه علائم بیمار، پزشک را به یک تشخیص می رساند. در بسیاری از علائم بیماری ها، سردرد وجود دارد. برای مثال:  سردرد ناحیه پیشانی یکی از مهم‌ترین سردردهای روزانه به شمار می‌آید که علت اصلی آن سرما، باد سرد، کمبود خواب و آب در بدن است که به دلیل سینوزیت رخ می‌دهد که همراه با آن فرد سرفه نیز می‌کند.

مطالب پیشنهادی:  درمان سردرد دوران بارداری

غذاهای فست فود، سوسیس و کالباس، مصرف زیاد قهوه و چای می‌تواند سردرد میگرنی ایجاد کند اما افرادی که با نوشیدن چای سردردشان کاهش می‌یابد باید بدانند که سردردشان فقط از اثر خستگی بوده است.

دیسک‌های گردنی و فشارخون بالا می‌تواند در افراد به‌صورت سردرد پشت گردن خود را نشان دهد که با درمان این بیمارها سردرد نیز از بین می‌رود. مصرف بیش‌ازحد مسکن می‌تواند سردرد را بیشتر کند فردی که طی یک هفته بیش از سه عدد قرص مسکن مصرف کرده و سردرد وی کاهش نیافته باید به پزشک مراجعه کند.

نکته: سردردهای قاعدگی یا پریودی، جز علائم شایع در طول سیکل قاعدگی در اغلب زنان است که به دنبال نوسان سطح هورمون‌ها ایجاد می‌شوند و خوش‌خیم و جای نگرانی ندارد. مصرف چای به‌هیچ‌عنوان جای آب را نمی گیرد لذا افراد برای کاهش سردرد حتماً باید آب زیاد بنوشند.

انواع سردرد

سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود سردردهای اولیه شامل میگرن، سردرد خوشه‌ای و سردرد مزمن روزانه و سردردهای ثانویه علل و پاتولوژی‌های متعددی دارند درواقع بخش بزرگی از سردردها عصبی‌اند، حدود ۹۸ درصدشان خوش‌خیم و قابل‌بهبودند اما یک تا دو درصد از سردردها نیز به دلیل تومور مغزی یا ضایعه مغزی رخ می‌دهند.

سردردهای عصبی معمولاً بین زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می‌دهد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، یک نفر در ۲۰ نفر در جهان توسعه‌یافته روزانه دچار سردرد شده‌اند. امید به زندگی در بیماران مبتلا به آتروفی مغز می‌تواند تحت تأثیر شرایطی باشد که باعث کوچک شدن مغز شود اکثراً انتظار داریم فراموشی و کاهش حجم مغز در سن‌های بالای ۷۰ تا ۸۰ سال بروز کند.

مطالب پیشنهادی:  علت و درمان سردرد صبحگاهی

سردردهای فصلی یا سردردهای خوشه ای

این نوع سردرد که بعضی افراد به صورت فصلی به آن دچار می شوند. معمولا مردان میانسال در فصل بهار و پاییز به این نوع سردرد مبتلا می شوند. اما به طور کلی سردردها در خانم ها شایع تر است. شایع ترین سردردی که در بین مردم وجود دارد سردردهای تنشی است که ناشی از استرس و اضطراب روزانه است.

سردردهایی که همراه با تهوع و استفراغ باشد و حال عمومی فرد را تحت تاثیر قرار دهد از جمله سردردهای پرخطر است که می‌بایست بیمار سریعا به پزشک مراجعه کند.

درمان سردرد استرسی

با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و شناسایی محرک‌های خود سردرد استرسی را کنترل کنید. این سردرد‌ها به علت استرس اتفاق می‌افتند، زیرا سطح کورتیزول در بدن بالا می‌رود. از دیگر مواردی که می‌توانند باعث ایجاد این نوع سردرد شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف زیاد الکل یا کافئین
 • مشکلات دندانی
 • درد چشم طولانی مدت
 • خستگی و یا فعالیت بیش از حد

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید