نوار عصب و عضله با دقت بالا (EMG)

پرسش های زیادی در زمینه نوار عصب و عضله وجود دارد که در ادامه به بخشی از آنها خواهیم پرداخت. کما اینکه اگر شما نیز در این زمینه سوال خاصی در زمینه نوار عصب و عضله دارید می توانید از طریق واتساپ یا تلگرام با ما در میان بگذارید تا در ادامه همین سوالات، گنجانیده و به آ پاسخ داده شود.

نوار عصب و عضله چیست؟

نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی، نوعی تست تشخیصی تخصصی است که به ارزیابی سلامت و عملکرد عصبهای محیطی بدن می پردازد. عصبهای بدن مانند سیمهای نازک برق هستند که از مغز و نخاع منشا می گیرند و به سایر نقاط بدن می روند.

نوار عصب و عضله فعالیت این رشته ها را بررسی می کند.بعضی از بیماران گمان می کنند که نوار عصب ،اثر مشکلات روحی و عصبی رابر مشکل جسمی آنها نشان می دهد که اینطور نیست.

تشخیص مشکلات عصب های بدن با نوار عصب و عضله؟

خیر. نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی، نمی تواند تمام عصب های بدن را بررسی کند. تعدادی از عصبهای بدن به دلیل اینکه نازک و عمقی هستند بررسی آنها  از نظر تکنیکی ،دشوار می باشد و پاسخهای به دست آمده خیلی قابل اعتماد نیستند خصوصا در افراد مسن.

از عصبهای ناحیه سر که تعداد آنها دوازده جفت می باشد و به اعصاب کرانیال معروف هستند تنها دو جفت از آنها با تست نوار عصب و عضله روتین، قابل ارزیابی هستند که عبارتند از عصب زوج هفت یا عصب صورتی و عصب زوج پنج یا عصب تریژمینال.

عنوان های دیگر نوار عصب و عضله؟

گاهی به جای نوار عصب و عضله از عناوین زیر استفاده می شود:

  • الکترومیوگرافی
  • نوار عصب
  • ای ام جی
  • ای ام جی EMG
  • ان سی وی NCV
  • نوار دست
  • نوار پا

آیا نوار عصب و عضله، توسط پزشک انجام می شود؟

انجام نوار عصب و عضله، کاری تخصصی است و توسط متخصص مغز و اعصاب باید انجام می شود. پزشک انجام دهنده نوار عصب وعضله باید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد و از آناتومی و محل دقیق عصبهای محیطی آگاهی داشته باشد. عدم آگاهی کافی از محل دقیق اعصاب و عضلات و عروق خونی، می تواند منجر به آسیب به عروق و یا اعصاب شود.

برای انجام نوار عصب و عضله چه کارهایی نیاز است؟

بهتر است بیمار ناشتا نباشد و از لباس مناسب و راحت استفاده نماید تا به راحتی به سطح اندامهای فوقانی و تحتانی ،دسترسی وجود داشته باشد. سطوح مورد بررسی باید از چربی و عرق پاک باشد ،پس بهتر است بیمار قبل از مراجعه برای نوار عصب و عضله، استحمام کرده باشد.

نوار عصب و عضله در شرایط کرونایی

در شرایط کنونی و با توجه به شیوع بیماری کرونا ، لازم است بیماران از وسایل محافظتی خصوصا ماسک مناسب هنگام انجام نوار عصب و عضله استفاده کنند.

انجام نوار عصب و عضله درد دارد؟

برای انجام نوار عصب از جریان الکتریکی با شدت کم و برای نوار عضله از سوزنهای یکبار مصرف نازک استفاده میشود که هر دوی این موارد با اندک ناراحتی همراه است. از آنجا که درک درد، یک احساس شخصی است، ناراحتی ناشی از تست عصب وعضله ازفردی به فرد دیگر متفاوت است ولی اکثر بیماران ، درد ناشی از تست عصب وعضله را ملایم و قابل تحمل عنوان میکنند که البته این امر به مهارت پزشک انجام دهنده و همکاری بیمار هم مربوط می شود.

زمان انجام تست نوارعصب وعضله چه قدر است؟

مدت زمان لازم برای انجام تست نوارعصب وعضله متغیر بوده، بستگی به نوع و پیچیدگی بیماری،دستور پزشک ارجاع دهنده و مهارت پزشک انجام دهنده دارد و از یک ربع تا یک ساعت ممکن است طول بکشد.

بعد از انجام تست نوار عصب و عضله چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله بعد از انجام الکترومیگرافی می توان به فعالیتهای عادی بازگشت و نیاز به استراحت نمیباشد.

آیا تست نوارعصب وعضله عوارض دارد؟

تمام اقدامات پزشکی می تواند دارای عارضه باشند و الکترومیوگرافی هم از این قاعده مستثنی نیست، اما عوارض جدی و مهم تست نوارعصب وعضله نادر هستند و اگر پزشک انجام دهنده الکترومیگرافی از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد، این عوارض رخ نخواهند داد.

شایعترین عارضه مختصر درد و سوزش و گاهی کبودی در محل ورود سوزن الکترومیوگرافی است که معمولا جزئی بوده،نیاز به اقدام خاصی ندارد ولی میتوان از کمپرس یخ و داروی استامینوفن کمک گرفت.

 استفاده از داروی آرامبخش قبل از انجام نوار عصب و عضله نیاز است؟

خیر. ولی اگر بیمار تحمل بسیار کمی نسبت به درد دارد می تواند در صورتی که منع مصرف وجود نداشته باشد دو ساعت قبل از انجام تست عصب وعضله از بروفن استفاده کند.

نوع دستگاه نوار عصب و عضله در دقت تشخیص،مهم است؟

خیر. این امر بیشتر به مهارت ، تجربه و دانش پزشک انجام دهنده تست نوار عصب و عضله بستگی دارد تا نوع دستگاه نوار عصب و عضله .

هزینه تست نوار عصب وعضله چقدر است؟

هزینه انجام الکترومیوگرافی،بستگی به دستور پزشک معالج دارد. به طور مثال هزینه انجام نوار عصب و عضله از چهار اندام بیشتر از الکترومیگرافی از دو اندام است. از انجا که تست نوار عصب وعضله یک اقدام تشخیصی تخصصی است که باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام و تفسیر شود، جزء اقدامات تشخیصی نسبتا گران محسوب می شود.

تفسیر نوار عصب و عضله چه قدر طول می کشد؟

معمولا بلافاصله بعد از انجام تست نوار عصب و عضله، پاسخ آماده و تحویل بیمار می گردد. توضیحات در خصوص بیماری، شیوه درمان و … از وظایف پزشک معالج می است.

در تست نوارعصب و عضله امکان انتقال بیماری وجود دارد؟

خیر. با توجه به اینکه برای انجام الکترومیگرافی از سوزنهای یکبار مصرف استفاده می شود، امکان انتقال بیماری از یک شخص به فرد دیگر وجود ندارد. الکترودهای سطحی نیز بعد از انجام هر نوار عصب ، باید با الکل هفتاد درصد یا مایع ضد عفونی کننده سطوح ،ضد عفونی شود .

 آیا ضد عفونی کردن پوست قبل از انجام نوار عضله اهمیت دارد؟

به طور سنتی، قبل از وارد کردن الکترود سوزنی به عضله مورد نظر ، محل ورود سوزن با الکل ضد عفونی می شود ، درست مانند آنچه برای تزریق آمپول صورت میگیرد. هرچند شواهد کافی  مبنی بر مفید بودن این کار وجود ندارد.

در بیماران دیابتی انجام نوار عصب و عضله خطرناک نیست؟

پاسخ این پرسش کاملا روشن نمی باشد. هر چند تا کنون موردی از عفونت بعد از انجام نوار عضله (منظور استفاده از الکترود سوزنی برای بررسی عضلات کوچک کف پا می باشد) گزارش نشده است ، بهتر است پزشک احتیاط لازم را به عمل آورد و حتی الامکان از انجام آن خوداری نماید.

انجام نوار عصب و عضله در بیماران سرطانی

نوار عصب را که با الکترود سطحی انجام می شود را با خیال راحت می توان انجام داد ولی برای نوار عضله که از الکترود سوزنی استفاده می شود ، احتیاط لازم باید در نظر گرفته شود و تعداد عضلات مورد مطالعه را تا حد امکان کاهش داد ، هرچند تا کنون موردی از عفونت در این بیماران گزارش نشده است.

بیماری صرع مانعی برای انجام نوار عصب است؟

خیر

استفاده از آنتی بیوتیک قبل از نوار عصب؟

استفاده از آنتی بیوتیک پروفیلاکسی قبل از انجام نوار عصب و عضله، توسط انجمن قلب آمریکا توصیه نشده است.

استفاده از داروهای رقیق کننده خون قبل نوار عصب و عضله عوارض دارد؟

خیر . ولی پزشک باید احتیاط لازم را به عمل آورد.

انجام نوار عصب و عضله در بیمارانی که پیس میکر دارند؟

نوار عصب در این موارد قابل انجام است ولی پزشک باید موارد خاصی را را رعایت کند مانند در دسترس بودن داروهای لازم ،استفاده از تحریکات الکتریکی با دامنه کمتر یا مساوی دو دهم میلی سکند ، استفاده از تحریکات با فرکانس زیر یک هرتز و فاصله بیش از شش اینچ از پیس میکر.

کم بودن پلاکت خون مانعی برای انجام نوار عصب وعضله است؟

برای انجام نوار عصب، مانعی نیست ولی پلاکت زیر بیست هزار در ملی متر مکعب ، به دلیل بالا بردن خطر خون ریزی مانعی برای انجام نوار عضله می باشد. در پلاکت زیر پنجاه هزار ونیز مواردی که فعالیت پلاکتها دچار اختلال می شود مانند نارسایی مزمن کلیه، پزشک باید احتیاط لازم را به عمل آورد.

نوار عصب و عضله هنگام عادت ماهیانه (پریود) خانمها مشکلی ندارد؟

خیر. مشکلی ندارد

زمان آماده شدن جواب نوار عصب

در اکثر مراکز انجام تست نوار عصب ، پاسخ بلافاصله بعد از انجام الکترومیوگرافی آماده و تحویل بیمار می گردد. پزشک انجام دهنده تست نوار عصب وعضله از دادن توضیحات کامل در خصوص نتیجه تست ، نوع بیماری و نحوه درمان آن معذور می باشد و بیمار نباید در این خصوص اصرار ورزد. داده های بدست آمده ،باید با دقت ثبت شوند تا اگر در آینده  به تکرار و مقایسه نوار عصب نیاز بود بتوان این کار را انجام داد.

بعضی از مواقع تست نوار عصب نمی تواند پاسخ قانع کننده ای برای مشکل بیمارارائه کند و نیاز است بعد از سپری شدن مدت زمانی خاص ، مجددا تکرار شود.

مثلا بیمار از نظر بالینی علائم سندروم تونل کارپ را به وضوح بیان می کند ولی نوارعصب نرمال است که در این موارد در صورت باقی ماندن یا پیشرفت علائم تکرار نوار عصب بعد از یک سال می تواند به تشخیص کمک کند.

در بعضی از بیماریها مانند ای ال اس (ALS) ممکن است در شروع بیماری نوارعصب وعضله یافته های قانع کننده ایی برای تشخیص  بیماری به دست ندهد و نیاز به تکرار نوارعصب بعد از گذشت چند ماه باشد.

در موارد آسیب عصب و یا ترمیم عصب با جراحی برای پیگیری رشد عصب نیاز به تکرار نوار عصب در فواصل زمانی خاص می باشد.

 گزگز و بی حسی دست و پا

اگر علت علائم حسی مربوط به سیستم عصبی مرکزی (مغز ونخاع ) باشد نوار عصب وعضله نرمال خواهد بود زیرا نوار عصب و عضله تنها عصبهای محیطی را بررسی می کند. در بعضی از موارد که علائم ثانویه به تحت فشار قرار گرفتن عصبهای محیطی می باشد مانند نوروپاتی عصب اولنار در آرنج ، اگر علائم متناوب باشد چون اسیب دائمی در رشته های عصبی رخ نداده ست نوار عصب نرمال خواهد بود.

افراد دیابتی مبتلا به نوروپاتی، ممکن است نوار عصب نرمالی داشته باشند؟

بله.رشته های عصبی انواع مختلفی دارد که بر اساس ضخامت وپوششان ( غلاف میلین) تقسیم بندی می شوند. نوار عصب روتین، رشته های عصبی نازک وبدون میلین را که مسوول انتقال حس درد و حرارت هستند نمی تواند بررسی کند.

گاهی اوقات خصوصا در دیابت این رشته های عصبی دچار بیماری می شوند که به نروپاتی رشته های نازک (small-fiber neuropathy) معروف هستند. در این نوع از نروپاتی ،بیمار از درد سوزشی پاها که شبها نیز بدتر می شود شاکی است اما نوار عصب وعضله کاملا نرمال می باشد.

تشخیص ام آر آی  و نوار عصب و عضله در تنگی کانال کمر؟

در تنگی کانال کمر در بسیاری از موارد، خصوصا در موارد ملایم و متوسط ممکن است نوار عصب و عضله نرمال باشد و علت هم آن است که در تنگی کانال کمر فشار به ریشه های عصب به طور گذرا و موقتی و در زمان ایستادن و راه رفتن رخ می دهد و از انجا که آسیب دائمی به رشته های عصبی وارد نشده است نوار عصب و عضله نرمال خواهد بود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button