تاثیر اختلال تیروئید در اعصاب محیطی

درمان نشدن کم کاری تیروئید سوخت و ساز بدن را کم می کند و کاهش سوخت و ساز نیز منجر به افزایش وزن خواهد شد. اما این مسئله بر روی دیگر بخش های بدن هم تاثیر می گذارد. تقریبا هر بافت و سلولی از بدن برای انجام کار خود وابسته به سوخت و ساز بدن است. علاوه بر افزایش وزن دیگر مشکلات عبارتند از:

 • خستگی شدید
 • تکلم و جنبش آهسته
 • عضلات ضعیف
 • مشکل در گرم ماندن
 • یبوست
 • کلسترول بالا

سوخت و ساز آهسته بدن منجر به تجمع مایعات در مچ پاها، پلک ها، زبان و دیگر بخش های بدن می شود. ملتهب شدن زبان تنفس را سخت می کند و حتی ممکن است در هنگام خواب راه هوایی را مسدود کند. به علاوه بدن نیز در شکستن داروها دچار مشکل خواهد شد و باعث می شود مصرف میزان مناسب دارو در این شرایط خطرناک باشد.

بدون هورمون تیروئید نمی توانید به درستی فکر کنید و ممکن است کمی دچار ابهام شوید. این امر بر روی احساسات و قدرت تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد. مشکلات سیستم عصبی ناشی از کم کاری تیروئید نیز منجر به افسردگی خواهد شد.

آسیب عصبی

تجمع مایع و تورم بر اعصاب فشار وارد کرده و منجر به آسیب آن خواهد شد. این امر باعث بروز بیماری به نام نوروپاتی محیطی می شود. علائم این نوع آسیب عصبی بستگی به عصب هایی دارد که تحت تاثیر قرار گرفته اند. نشانه های عمومی آن عبارتند از:

 • بی حسی
 • سوزش و خارش
 • ضعف عضلانی
 • حساسیت به لمس

گاهی اوقات آسیب عصبی ناشی از کم کاری تیروئید منجر به بروز سندروم تونل مچ دست می شود. این مشکل باعث درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مچ دست و بازو می شود. افراد مبتلا به سندروم تونل مچ دست باید به دقت مورد معاینات کم کاری تیروئید قرار بگیرند. اغلب آنها با جراحی درمان می شوند.

مشکلات تنفسی

ضعف عضلانی ناشی از کم کاری تیروئید بر روی عضلات تنفسی نیز تاثیر می گذارد. این امر باعث می شود احساس تنگی نفس داشته باشید. این امر آپنه خواب را نیز شدید تر می کند. افراد مبتلا به آپنه خواب که دچار کم کاری تیروئید درمان نشده نیز هستند، ممکن است دچار توقف تنفسی شوند که مرگ را به دنبال خواهد داشت.

تشخیص کم کاری تیروئید با نوار عصب و عضله

اختلال تیروئید اثراتی بر عضلات و اعصاب محیطی دارد که در صورت لزوم نوار عصب و عضله به تشخیص آن کمک می کند. در کم کاری تیروئید اختلالات زیر دیده می شود:

 • گیر افتادگی عصب مدیان در مچ که سندرم تونل کارپ نیز نامیده می شود و خود را بصورت خواب رفتگی و گزگز انگشتان نشان می دهد.
 • . گیر افتادگی عصب در مچ پا که بصورت درد پا یا درد پاشنه خود را نشان می دهد و موارد زیادی بعنوان خار پاشنه درمان می شود که به درمانهای مربوط به خار پاشنه پاسخ مناسبی نداده و بیمار مدتها بخاطر درد سرگردان است. نوار عصب و عضله به تشخیص این حالت کمک می کند.
 •  درگیری عضلانی که بصورت ضعف عضله  یا میوپاتی دیده می شود. در افراد مبتلا به تیروتوکسیکوز احتمال ابتلا به میوپاتی در حد ۵ درصد است اما ارتباطی بین شدت میوپاتی و شدت درگیری تیروئید وجود ندارد. در این حالت عضلات کمربند شانه و لگن ضعیف تر می شوند. بیماران دچار مشکل در بلند شدن از صندلی می شوند بخصوص اگر صندلی کوتاه باشد. فعالیتهایی که دست باید بالای سر قرار گیرد نیز با مشکلل انجام می شود. ممکن است درگیری شانه ها و کتف بیشتر از عضلات باسن و لگن باشد و بیمار دچار بیرون زدگی استخوان کتف شود. که احساس کاذب افزایش قوز پشتی داشته باشد. در یک پنجم بیماران مبتلا به میوپاتی ناشی از پرکاری تیروئید، ضعف در دستها و در گرفتن اجسام یا در پاها بیشتر است. درد عضلانی و خستگی بصورت شایع دیده می شود. اختلال بلع ممکن است به علت ضعف عضلات بلع دیدیه شود.. در کم کاری تیروئید در یک سوم بیماران ضعف در عضلات شانه و لگن دیده می شود. خستگی بی حالی گرفتگی عضلانی و خشکی عضله در این بیماران شایع است. آتروفی عضلانی نادر است و برعکس عضلات بزرگتر می شوند.  در برخی ازبیماران ممکن است نوروپاتی همزمان دیده شود. نوار عصب و عضله می تواند در صورت لزوم به تشخیص این حالت کمک کند.
 • در برخی از افراد مبتلا به اختلال تیروئید، احتمال بیماریهای همزمان به صورت اختلالات محل اتصال عصب به عضله یا نوروپاتی محیطی وجود دارد.

 

 

نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button