درمان ضعف عضلانی!

ضعف عضلانی به کاهش نیرو در عضلات گفته می‌شود. در بسیاری از موارد ممکن است، ماهیچه‌ها به راحتی گذشته منقبض نشده یا حرکت نکند.

دردهای عضلانی

دیسک یک ماده ژلاتینی با ساختار خاص بوده که در بین مهره های کمر وجود دارد که برای جابه جایی و انتقال نیرو موثر بوده و باعث انعطاف پذیری در بین مهره های کمری می شود و کمر انتقال دهنده وزن سر و تنه به لگن و اندام تحتانی است.
۹۰ درصد افراد در طول عمرشان حداقل یکبار دچار درد کمر می شوند و مهم ترین و شایع ترین علت مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات است.

علائم ضعف عضلانی

علائم ضعف عضلات بستگی به این دارد که کدام عضلات تحت تأثیر قرارگرفته است. برای مثال، وقتی ضعف بر عضلات قفسه سینه تأثیر می‌گذارد، افراد ممکن است مشکل تنفس داشته باشند. هنگامی‌که ضعف بر عضلات کنترل‌کننده‌ی چشم تأثیر می‌گذارد، افراد ممکن است دوبینی پیدا کنند.
ضعف عضلانی کامل باعث فلج فرد می‌شود.

افراد ممکن است بسته به آنچه موجب ضعف می‌شود، علائم دیگری داشته باشند. ضعف اغلب همراه با اختلال در حس، مانند بی‌حسی دست‌وپا، احساس سوزن سوزن شدن، و خواب‌رفتگی همراه است.

افراد مبتلا به ضعف عضلات بدن، علائم زیر نگران‌کننده است:

  • ضعفی که ظرف مدت چند روز شدیدتر می‌شود.
  • اشکال در تنفس
  • مشکل در بالا بردن سر زمان دراز کشیدن
  • مشکل در جویدن، صحبت کردن، یا بلع
  • از دست دادن توانایی راه رفتن

دخیل بودن عوامل ژنتیکی در ضعف عضلانی

یکی از مهم ترین ریسک فاکتورهای دیسک کمر، عوامل ژنتیکی است به این صورت که اختلالات در یک سری از ژن های مرتبط با ساختار دیسک کمر در این افراد وجود دارد، از دیگر عوامل می توان به چاقی، ورزش نکردن، عدم پیاده روی، بلند کردن اجسام سنگین و خم و راست شدن های فراوان اشاره کرد.
۹۰ درصد موارد درد کمر و گردن ناشی از دیسک نیست، بلکه ضعف عضلانی است؛ ضعف عضلات ناحیه پشت باعث می شود که هنگام فشار زیاد، درد زیادی در این ناحیه احساس شود که برای تسکین این دردها بهترین درمان ها شامل فیزیوتراپی، ورزش ویلیامز، پیلاتز، TRX و آب درمانی است.

تفاوت میان دیسک کمر و درد عضلانی

بیماران دیسک کمر درد شدید و تیرکشنده را در اندام تحتانی به صورت یک طرفه یا دوطرفه دارند و این درد خطرناک بوده و نیازمند مداخلات درمانی است. در ضعف عضلات ماهیچه ها بی حس و ضعیف هستند.

پیشگیری از ضعف عضلانی

شامل تقویت عضلات ناحیه پشت، وزن متناسب، عدم استفاده از پله و استفاده از توالت فرنگی، حمل کردن وسایل طبق اصول ارگونومی است.در ۹۵ درصد موارد درمان دیسک کمر غیر جراحی است و با اصلاح الگوی زندگی بهبود می یابد.

تست ضعف عضلانی

پزشک راه رفتن فرد را مشاهده و بررسی می‌کند. چگونگی راه رفتن فرد دلیل و محل بروز علائم ضعف را نشان می‌دهد. برای مثال، اگر فردی هنگام راه رفتن یک دست یا هر دو دستش به‌طور معمول نوسان نداشته باشد یا پایش را بکشد این نشانه‌ای است که ضعف به دلیل سکته مغزی ایجاد شده است. پزشکان همچنین دیگر نشانه‌های عدم کارکرد صحیح سیستم عصبی مانند از دست دادن هماهنگی و یا احساس در عضلات را بررسی می‌کنند.

دیگر تست‌های ضعف عضلانی عبارتند از:

اختلال مغزی: ام آر آی یا سی ‌تی ‌اسکن
اختلال ستون فقرات: ام آر آی یا هنگامی‌که MRI ممکن نیست، سی ‌تی ‌اسکن و گاهی اوقات تست مایع نخاعی
اختلال اعصاب محیطی و یا یک اختلال اتصال عصب عضلانی: نوار عصب و عضله و بررسی جریان عصبی
اختلال عضلانی (میوپاتی): نوار عصب و عضله، بررسی جریان عصبی و احتمالاً ام آر آی، اندازه‌گیری آنزیم‌های عضلانی، بیوپسی عضلانی و یا تست ژنتیکی

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button