متاستازهای مغزی چیست؟

متاستازهای مغزی تومورهای سرطانی در مغز هستند که از قسمت دیگری از بدن به مغز گسترش پیدا کرده اند. انواع سرطان هایی که معمولاً به مغز سرایت می کنند شامل سرطان های ریه، سینه، کلیه، کولورکتال و پوست (ملانوم) است.

متاستازهای مغزی با تومور مغزی متفاوت است. سرطان تومور مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های طبیعی مغز به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل می‌شوند و خارج از کنترل رشد می‌کنند. متاستازهای مغزی از سلول های سرطانی از قسمت دیگری از بدن به وجود می آیند.

متاستازهای مغزی می توانند علائم مختلفی ایجاد کنند، از جمله:

سردرد

سردرد اغلب زمانی که خم می شوید، سرفه یا عطسه می کنید بدتر می شود. برخی افراد همراه با سردرد خود حالت تهوع و استفراغ دارند.

  • مشکل در حرکت بازو یا پا در یک طرف بدنتان
  • مشکلات حافظه یا تفکر
  • تغییر در خلق و خو، رفتار یا شخصیت

تشنج

 تشنج امواجی از فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز است. آنها می توانند افراد را بیهوش کنند، یا حرکت کنند یا رفتار عجیبی داشته باشند. همچنین همه این علائم می تواند ناشی از شرایطی باشد که متاستاز مغزی نیستند. اما با دیدن این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا آزمایشی برای متاستاز مغز وجود دارد؟

بله.  آزمایشی که معمولاً برای بررسی متاستازهای مغز انجام می شود، یک آزمایش تصویربرداری به نام MRI است. تست های تصویربرداری تصاویری از داخل بدن ایجاد می کنند.

آزمایش دیگری که گاهی انجام می شود بیوپسی مغز است. برای بیوپسی مغز، پزشک نمونه کوچکی از بافت تومور را می گیرد و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.

متاستاز مغز چگونه درمان می شود؟

 درمان به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند:

  • علائمی که وجود دارد
  • میزان پخش شدن سرطان
  • سلامت کلی فرد

پیش‌آگهی شما: این اصطلاحی است که پزشکان برای توصیف مدت زمانی که انتظار دارند از شما زنده بمانید استفاده می‌کنند.

درمان متاستازهای مغزی می تواند شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

  • جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از تومور
  • پرتودرمانی

پرتودرمانی سلول های سرطانی را از بین می برد. پزشکان برای درمان متاستازهای مغزی از اشعه به روش های مختلف استفاده می کنند. با «جراحی رادیوتاکتیک استریوتاکتیک»  پرتوها فقط به ناحیه مبتلا به سرطان هدف می گیرند.

درمان هدفمند

اینها داروهایی هستند که فقط برای سرطان هایی با ویژگی های خاص کار می کنند. پزشک شما ممکن است آزمایشاتی انجام دهد تا ببیند آیا این نوع درمان برای شما گزینه مناسبی است یا خیر.

ایمونوتراپی

این اصطلاحی است که پزشکان برای داروهایی استفاده می کنند که با سیستم مبارزه با عفونت بدن (“سیستم ایمنی”) برای متوقف کردن رشد سرطان کار می کنند. افراد همچنین معمولاً درمان های دیگری برای کمک به علائم یا مشکلات ناشی از متاستازهای مغزی دارند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داروهایی به نام استروئیدها که می توانند تورم مغز را کاهش دهند.
  • داروهایی برای مدیریت و پیشگیری از تشنج

اگر متاستازهای مغزی برگشت یا گسترش یافت چه اتفاقی می افتد؟

بستگی به موقعیت فردی شما دارد. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که درمان بیشتری برای متاستازهای مغزی انجام دهید. این موضوع می تواند شامل جراحی یا پرتودرمانی باشد. گاهی اوقات شامل درمان هدفمند یا ایمونوتراپی نیز می شود.

برای فرد مبتلاء رانندگی خطرناک است؟

بستگی به علائم شما دارد. با پزشک خود در مورد اینکه آیا با توجه به علائم خود ادامه رانندگی برای شما بی خطر است یا خیر صحبت کنید. اگر تشنج دارید، قبل از اینکه بتوانید دوباره رانندگی کنید، باید برای مدت معینی بدون تشنج باشید. هر ایالت و کشور قوانین خاص خود را دارد.

نکته پایانی:

پیروی از تمام دستورالعمل های پزشک در مورد ویزیت ها و آزمایش ها بسیار مهم است. همچنین مهم است که در مورد عوارض جانبی یا مشکلاتی که در طول درمان دارید با پزشک خود صحبت کنید. و در مورد هر یک از راههای درمان احساس خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button