درباره کما چه می دانید؟

کما یک حالت ناخودآگاهی و بیهوشی طولانی است. کما یک حالت طولانی مدت از بیهوشی است. در طول این حالت فرد به محیط اطراف خود واکنش نشان نمی‌دهد. شخص زنده است و به نظر می‌رسد که او خواب است. فردی که در کما است:

●گویا خواب هستند

●نمی توان از خواب بیدار شد

●نمی توانند به تنهایی حرکت کنند

●به درد پاسخ نمی دهد یا هنگام صحبت، لمس یا تکان دادن واکنش نشان نمی دهد

افرادی که در کما هستند گاهی اوقات تکان می‌خورند، دست یا انگشت خود را حرکت می‌دهند، چهره یا صدا تولید می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که آنها هوشیار یا بیدار  هستند.

چه چیزی باعث کما می شود؟

کما می تواند ناشی از هر چیزی باشد که عملکرد طبیعی مغز را مختل کند. برخی از شایع ترین علل عبارتند از:

●آسیب به سر

●سکته مغزی یا خونریزی در مغز

●تومورهای مغزی

●قند خون بسیار پایین یا سایر عدم تعادل های شیمیایی در بدن

●مسمومیت، یا مصرف بیش از حد دارو یا الکل

●کمبود اکسیژن یا خون به مغز، که ممکن است در صورت توقف قلب فرد یا غرق شدن فرد اتفاق بیفتد.

●عفونت هایی مانند مننژیت یا آنسفالیت

●تشنج

پزشکان چگونه علت کما را پیدا می کنند؟ — اگر فردی بیهوش باشد، پزشکان و پرستاران او معاینه ای را انجام می دهند تا ببینند که فرد به لمس و درد چگونه پاسخ می دهد و ببیند که چشم های فرد به نور چگونه پاسخ می دهد. سپس، آنها آزمایش هایی مانند:

●آزمایش خون

●تست های تصویربرداری از مغز – این تست ها تصاویری از مغز ایجاد می کنند و می توانند نشان دهند که آیا قسمتی از مغز آسیب دیده است یا خیر. نمونه هایی از این آزمایش ها شامل سی تی اسکن و ام آر آی است.

●EEG – EEG مخفف «الکتروانسفالوگرام» است. این آزمایشی است که فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می کند. این می تواند امواج مغزی را اندازه گیری کند و نشان دهد که آیا فرد در خواب است یا بیهوش است و آیا دچار تشنج شده است.

●پنکسیون کمری (که به آن «شیر نخاعی» نیز گفته می شود) – برای این آزمایش، پزشک یک سوزن نازک را در قسمت پایین کمر فرد قرار می دهد و مقدار کمی مایع نخاعی را خارج می کند. مایع نخاعی مایعی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. مایع نخاعی برای آزمایش به آزمایشگاه می رود.

کما چگونه درمان می شود؟

تنها راه رهایی فرد از کما، معکوس کردن شرایطی است که باعث آن شده است. که همیشه امکان پذیر نیست. برای برخی شرایط، برای جلوگیری از مرگ و آسیب دائمی مغز باید فوراً درمان انجام شود.

هنگامی که فردی در کما است، پزشکان از دستگاه هایی برای نظارت بر «علائم حیاتی» او استفاده می کنند. اینها شامل تنفس، فشار خون و ضربان قلب است. به این ترتیب، تیم پزشکی می تواند در صورت بروز مشکل فوراً پاسخ دهد. برخی از افرادی که در کما هستند باید روی دستگاهی قرار گیرند که برای آنها تنفس می کند، به نام «تهویه»

کما چقدر طول می کشد؟

اکثر افرادی که در کما هستند طی ۲ تا ۴ هفته از آن خارج می شوند. کما یک وضعیت دائمی نیست و معمولاً بیش از چند هفته طول نمی کشد. بیماران یا به طور کامل یا جزئی بهبود می یابند یا می میرند.

برخی از افراد مبتلا به آسیب مغزی شدید از کما به چیزی به نام “حالت نباتی پایدار” تبدیل می شوند. افرادی که در حالت نباتی پایدار هستند، فعالیت مغزی دارند که نشان می دهد به خواب رفته و بیدار می شوند، اما در غیر این صورت به نظر می رسد که در کما هستند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button