تشخیص و درمان رادیکولوپاتی گردنی

درد شانه می تواند از علل مختلفی مانند تاندونیت، آرتریت، پارگی غضروف و بسیاری از شرایط و آسیب های پزشکی دیگر ایجاد شود. همچنین یکی از علت های شایع درد شانه، فشار دادن عصب در قسمت فوقانی ستون فقرات است که به آن رادیکولوپاتی گردنی نیز می‌گویند.

زمانی که خارهای استخوانی در اطراف دیسک‌های ستون فقرات ایجاد می‌شوند، عصب ممکن است تحت فشار قرار گیرد. این دیسک ها  جاذب ضربه بین مهره های ستون فقرات هستند. خارهای استخوانی شکل‌های جدیدی از استخوان هستند که وقتی دیسک‌ها با افزایش سن شروع به ضعیف شدن می‌کنند رشد می‌کنند.

با افزایش سن، مهره ها فشرده می شوند و دیسک ها نازک تر می شوند. خارهای استخوانی در اطراف دیسک‌ها رشد می‌کنند تا آن‌ها را تقویت کنند، اما رشد استخوان جدید می‌تواند بر ریشه عصبی ستون فقرات فشار وارد کند.

علائم گرفتگی عصب

اگر عصب فشرده شده باعث درد شانه شده است، برای تشخیص به معاینه فیزیکی کامل از گردن و شانه خود نیاز دارید. با این حال، علائمی وجود دارد که ممکن است به پزشک برای تشخیص دقیق کمک کند.  یک عصب فشرده معمولا فقط در یک شانه درد ایجاد می کند و معمولاً یک درد شدید است.

همچنین اگر سر خود را بچرخانید، ممکن است درد نیز تشدید شود. گردن درد و سردرد در پشت سر نیز نشانه ای از این بیماری است که علت این همه ناراحتی، فشار دادن عصب است. یک عصب فشرده ممکن است احساس سوزن و سوزن در شانه را نیز در فرد ایجاد کند.

هنگامی که می خواهید چیزی را بلند کنید ممکن است مفصل احساس بی حسی یا ضعف کند. در برخی موارد، علائم از شانه به پایین بازو تا دست گسترش می یابد.

تشخیص درد شانه

یک متخصص ستون فقرات ممکن است باید بتواند بر اساس محل علائم تشخیص دهد که کدام عصب تحت فشار قرار گرفته است. با این حال، یک چکاب دقیق ضروری است. که شامل معاینه فیزیکی گردن و شانه ها می شود.

پزشک احتمالاً رفلکس، حس و قدرت شما را آزمایش خواهد کرد. ممکن است از شما خواسته شود کشش یا حرکات خاصی را انجام دهید تا نشان دهید چه چیزی باعث درد می شود و  چه چیزی آنها را تسکین می دهد.

شما باید پزشک را از زمان شروع درد و علت درد شانه خود مطلع کنید. همچنین توضیح دهید که چه چیزی باعث کاهش درد می شود. برای پزشک مهم است بدانی بداند که در این فاصله ورزش یا فعالیت خاصی خود را افزایش داده اید.

از آنجایی که اعصاب ستون فقرات بر بسیاری از جنبه های سلامتی تأثیر می گذارند، اگر متوجه تغییر در عادات روده یا عملکرد مثانه خود شده اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

تشخیص رادیکولوپاتی گردنی

یک معاینه کامل همچنین ممکن است شامل اشعه ایکس یا اسکن MRI باشد. اشعه ایکس می تواند جزئیات استخوان های ستون فقرات را نشان دهد، اما نه اعصاب و دیسک ها. با این حال در اشعه ایکس مشخص می شود که چقدر بین مهره ها باریک شده است و آیا خار استخوان ایجاد شده است یا خیر.

MRI اغلب در تشخیص عصب فشرده شده مفیدتر است. به این دلیل که MRI می تواند سلامت اعصاب و دیسک ها را نشان دهد. ام آر آی بدون درد است و از اشعه استفاده نمی کند.

ممکن است یک عکس اشعه ایکس از مفصل برای بررسی علائم آرتریت یا آسیب به استخوان ها گرفته شود. MRI یا اولتراسوند می تواند بافت نرم شانه را نشان دهد و تعیین کند که آیا درد ناشی از رباط ها یا تاندون های آسیب دیده است یا خیر.

درمان رادیکولوپاتی گردنی

اگر علت درد شانه یک عصب فشرده باشد، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری در گردن و شانه شما توصیه کند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که گردن خود را با احتیاط حرکت دهید. برای این منظور ممکن است بالش دور گردن را برای مدت کوتاهی ببندید.

درمان های دیگر ممکن است شامل مسکن های ضد التهابی یا تزریق استروئید در ناحیه عصب آسیب دیده باشد. تزریق استروئید نیز می تواند درد و تورم را کاهش دهد. اگر مشکل به اندازه کافی شدید باشد، جراحی ممکن است گزینه ای برای برداشتن خار استخوانی باشد که عصب را فشار می دهد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button