سندرم دم اسبی چیست؟

سندرم دم اسبی اصطلاح پزشکی برای گروهی از علائم است که زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از اعصاب دم اسبی تحت فشار یا آسیب قرار می‌گیرند که درد آن از پایین نخاع پخش می شود

علائم سندرم دم اسبی عبارتند از:

●درد، بی حسی، یا سوزن سوزن شدن در قسمت پایین کمر و گسترش به پایین ۱ یا هر دو پا

●ضعف پا یا مشکلی به نام “افت پا”، زمانی که به نظر می رسد نمی توانید پای خود را بالا نگه دارید (مثلاً هنگام راه رفتن)

●مشکلات کنترل روده یا مثانه

●مشکلات جنسی

علت سندرم دم اسبی چیست؟

●مهره ها – هر کدام از این استخوان ها یک سوراخ در مرکز دارند. هنگامی که استخوان ها روی هم قرار می گیرند، یک لوله توخالی تشکیل می دهند که از نخاع محافظت می کند.

●طناب نخاعی و اعصاب – نخاع از طریق مهره ها می گذرد. اعصاب از نخاع منشعب می شوند و از بین مهره ها عبور می کنند. از آنجا به بازوها، پاها و اندام ها متصل می شوند. (به همین دلیل است که مشکلات در پشت می تواند باعث درد پا یا مشکلات مثانه شود.)

● دیسک‌ها – دیسک‌های لاستیکی بین هر مهره قرار می‌گیرند تا بالشتک را اضافه کرده و امکان حرکت را فراهم کنند. دیسک هایی که بین مهره ها قرار می گیرند دارای یک پوسته بیرونی سخت و مرکز ژله مانند هستند. پوسته بیرونی دیسک‌ها گاهی اوقات می‌تواند باز شود و مواد ژله‌ای داخل آن بریزد. این همان چیزی است که پزشکان به آن «فتق دیسک» می گویند.

●ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها – ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها با هم «بافت نرم» پشت نامیده می شوند. این بافت های نرم از پشت حمایت می کنند و به نگه داشتن آن در کنار هم کمک می کنند.

سندرم دم اسبی می تواند به دلیل تغییراتی در پشت که بر روی اعصاب تأثیر می گذارد رخ دهد.

به عنوان مثال، سندرم دم اسب می تواند به دلیل موارد زیر رخ دهد:

● فتق دیسک – مواد حاصل از پارگی دیسک می تواند به اعصاب دم اسبی فشار وارد کند یا آنها را تحریک کند.

●عفونت یا التهاب – انواع مختلف عفونت یا التهاب می تواند به اعصاب دم اسبی آسیب برساند یا آن را تحریک کند.

●سرطان – در افراد مبتلا به سرطان، تومورها می توانند در ستون فقرات ایجاد شوند و بر اعصاب دم اسبی فشار بیاورند.

●تنگی نخاعی – تنگی ستون فقرات وضعیتی است که در آن مهره ها برجستگی هایی به نام خار استخوانی ایجاد می کنند. این برجستگی ها می توانند اعصاب دم اسب را منقبض یا فشار دهند. در افراد مبتلا به تنگی نخاعی، دیسک های بین مهره ها نیز تمایل به خشک شدن و کوچک شدن دارند. این باعث می شود که فضای بین مهره ها کوچکتر شود و گاهی اوقات اعصاب را فشار می دهد.

برای این بیماری نیاز است به پزشک مراجعه کرد؟

بله، اگر علائم سندرم دم اسبی را دارید، فوراً به پزشک یا پرستار مراجعه کنید. سندرم اسب دم اسبی یک اورژانس پزشکی است.

آیا به آزمایشات نیاز خواهم داشت؟

آره. پزشک یا پرستار شما باید بفهمد که چه چیزی باعث علائم شما می شود. احتمالا MRI انجام خواهید داد. این یک آزمایش تصویربرداری است که می تواند تصاویر دقیقی از نخاع و بافت های مجاور ایجاد کند. و البته نوار عصب و عضله نیز می تواند در تشخیص این بیماری کمک کند.

درمان سندرم دم اسبی

درمان سندرم دم اسبی شامل درمان هر چیزی است که بر اعصاب تأثیر می گذارد و باعث ایجاد علائم می شود. اغلب، این به معنای انجام جراحی برای برداشتن قطعات استخوان یا دیسک یا تومور است. اگر علت سندرم دم اسبی تومور باشد، پرتودرمانی برای کوچک کردن تومور ممکن است یک گزینه باشد. اگر علت عفونت یا التهاب باشد، ممکن است به داروهایی برای درمان این مشکلات نیاز باشد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button