علت سوزش استخوانها چیست؟

سوزش استخوانها می تواند به مشکلات عصبی مربوط باشد. با این حال، بسیاری از علل احتمالی دیگر وجود دارد که پتانسیل ایجاد درد عصبی را دارند و در برخی موارد باعث آسیب عصبی می شوند. از جمله:

  • صدمات
  • عفونت ها
  • اختلالات خودایمنی

بسیاری از شرایط پزشکی که باعث احساس سوزش در استخوان می شوند، درمان ندارند. اما می توان با روش هایی درد آن را کاهش داد.

علل احساس سوزش

یکی از شایع ترین دلایل درد سوزش، آسیب یا اختلال در سیستم عصبی است. این سیستم از سیستم عصبی مرکزی (CNS) و سیستم عصبی محیطی (PNS) تشکیل شده است.

CNS مرکز فرماندهی اولیه است و شامل مغز و نخا می شود. PNS شامل اعصابی است که از مغز و ستون فقراتمنشعب می شوند و بقیه بدن را به CNS متصل می کنند.

چندین نوع مختلف از شرایط عصبی و ستون فقرات ممکن است به عنوان یک علامت باعث درد سوزش شوند. از جمله:

سندرم درد مرکزی

این بیماری یک اختلال مغزی است که زمانی رخ می دهد که اعصاب در CNS آسیب ببینند. این بیماری می تواند انواع مختلفی از سوزش و درد ایجاد کند.

اسپوندیلوز گردن

این بیماری در نتیجه افزایش سنرخ می دهد. ساییدگی و پارگی استخوان ها و غضروف های گردن می تواند باعث فشرده شدن اعصاب شود. این امر منجر به درد مزمن گردن همراه با احساس سوزش می شود.

فتق دیسک

فتق زمانی اتفاق می افتد که دیسک ستون فقرات از جای خود بیرون می زند. دیسک‌ها با جذب شوک ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن و چرخش، از استخوان‌های نخاع محافظت می‌کنند. هنگامی که دیسک از جای خود خارج می شود، می تواند عصب را فشرده کرده و باعث سوزش درد شود. همچنین ممکن است باعث بی حسی یا ضعف عضلانی شود.

مونونوروپاتی

گروهی از شرایط است که می تواند به یک عصب آسیب برساند. آسیب اغلب منجر به احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در قسمت آسیب دیده بدن می شود. انواع مختلفی از مونو نوروپاتی از جمله تونل کارپال، فلج عصب اولنار و سیاتیک وجود دارد.

مولتیپل اسکلروزیس

یک بیماری است که بر CNS تأثیر می گذارد. محققان بر این باورند که این بیماری باعث می شود سیستم ایمنی بدن به میلین، که یک پوشش عایق در اطراف سلول های عصبی است، حمله کند. هنگامی که میلین فرسایش می یابد، ارتباط بین سلول های عصبی در CNS مختل می شود. وقتی این اتفاق می افتد، برخی از قسمت های بدن دستورالعمل هایی از مغز دریافت نمی کنند. این قضیه منجر به علائم مختلفی از جمله درد سوزش و اسپاسم می شود.

نورالژی

درد سوزشی و کوبنده ای است که در امتداد عصب آسیب دیده یا تحریک شده ایجاد می شود. عصب آسیب دیده ممکن است در هر جایی از بدن باشد، اما اغلب در صورت یا گردن است.

نوروپاتی محیطی

اختلالی است که زمانی ایجاد می شود که عصب محیطی آسیب می بیند و بر توانایی آن برای عملکرد صحیح تأثیر می گذارد. ممکن است باعث ایجاد احساس سوزش شود. هنگامی که حداقل دو عصب یا ناحیه تحت تأثیر قرار می گیرند، همانطور که ممکن است در بیماری هانسن (جذام) اتفاق بیفتد، این وضعیت مونونوریت مالتیپلکس نامیده می شود.

نوار عصب وعضله می تواند به تشخیص نوروپاتی محیطی کمک کند.  نوروپاتی محیطی زمانی اتفاق می‌افتد که اعصاب خارج از نخاع به دلیل آسیب دیدگی یا از بین رفتن دچار اختلال در کار می‌شوند. این بیماری توسط بسیاری از عفونت ها، بیماری ها، جراحات و برخی داروها ایجاد می شود. دیابت همچنین یکی از دلایل اصلی نوروپاتی محیطی است.

علائم نورپاتی محیطی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سوزن سوزن شدن در دست یا پا
  • دردهای تیز و کوبنده
  • بی حسی
  • ضعف
  • اختلال عملکرد جنسی
  • مشکلات مثانه

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button