علت درد در وسط سر چیست؟

دکتر بتول دادخواه: دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود سردرد در وسط سر ایجاد شود. تنش، میگرن و نورالژی پس سری از علل احتمالی آن هستند. در برخی موارد ممکن است فرد به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد. در برخی موارد، فرد ممکن است نیاز به مشورت با پزشک در مورد سردرد داشته باشد، به خصوص اگر سردرد شدید، مداوم یا با علائم دیگر رخ دهد.

در ادامه با برخی از علل سردردهایی که می‌توانند بالای سر را تحت تأثیر قرار دهند، چرایی بروز آن‌ها و زمانی که باید به دنبال کمک پزشکی باشید آشنا شوید.

۱٫ سردرد تنشی

سردردهای تنشی از شایع ترین سردردها هستند. متخصصان گاهی اوقات آنها را سردرد تنشی انقباض عضلانی می نامند. در حالی که تنش عضلانی ممکن است نقش داشته باشد، ولی هنوز علت اصلی مشخص نیست. سایر علل احتمالی عبارتند از کمبود ویتامین و عوامل ژنتیکی. یک مطالعه نشان داده است که حداقل ۷۸٪ از مردم یک سردرد تنشی را تجربه می کنند.

در سردرد تنشی، درد به گونه‌ای احساس می‌شود که در حال فشار دادن یا اضافه کردن وزن به ناحیه‌ای مانند بالای سر است. افراد همچنین در برخی موارد درد در گردن یا شانه های خود احساس می کنند.

مردم اغلب درد ناشی از سردرد تنشی را کسل کننده توصیف می کنند و می گویند که ضربان ندارد و نمی تپد. سردردهای تنشی معمولاً ناراحت کننده هستند اما شدید نیستند. آنها می توانند از ۳۰ دقیقه تا یک هفته طول بکشند، اما مدت زمان متوسط ۴-۶ ساعت است.

۲٫ سردرد میگرنی

سردرد یکی از علائم میگرن است. سردردهای میگرنی تا ۱۳٪ افراد در جهان را تحت تأثیر قرار می دهد، از جمله ۱۷٪ از زنان و ۶٪ از مردان. سردرد میگرنی کمتر از سردردهای تنشی شایع هستند اما می توانند شدیدتر باشند.

درد ممکن است به گونه‌ای باشد که گویی از بالای سر، در امتداد یک طرف یا پایین پشت گردن منتشر می‌شود. می تواند شدید و ضربان دار باشد و همراه با علائم دیگر، از جمله حالت تهوع و حساسیت شدید به نور یا صدا رخ دهد.

به نظر می رسد عوامل ژنتیکی در این زمینه نقش داشته باشند، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری متوجه می شوند که محرک های خاص می توانند باعث سردردهای میگرنی شوند. اینها شامل استرس، تغییرات آب و هوا، مشکلات خواب و تغییرات هورمونی است.

۳٫ سردردهای مزمن

انواع مختلفی از سردرد مزمن یا مداوم وجود دارد. آنها شامل سردردهای تنشی و سردردهای میگرنی هستند. اگر فرد حداقل ۱۵ روز در ماه به مدت ۳ ماه یا بیشتر سردرد تنشی داشته باشد، پزشک سردرد تنشی مزمن را تشخیص می دهد. سردردهای میگرنی مزمن نیز حداقل ۱۵ روز در ماه به مدت ۳ ماه یا بیشتر رخ می دهد و فرد حداقل ۸ روز در ماه علائم میگرن را خواهد داشت.

علائم به نوع سردرد بستگی دارد، اما برخی از آنها می توانند باعث ایجاد درد در نزدیکی بالای سر شوند. عوامل سبک زندگی، مانند استرس و کمبود خواب، می توانند بر سردردهای تنشی مزمن تأثیر بگذارند.

۴٫ سردردهای خوشه ای

همانطور که از نام آن پیداست، سردردهای خوشه ای به صورت گروهی بروز می کنند. آنها به طور ناگهانی در یک طرف سر و اغلب در پشت چشم ظاهر می شوند و باعث درد شدید و همچنین احتقان بینی یا آبریزش بینی و آبریزش چشم می شوند. این نوع سردرد نادر است و حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهند.

سردردهای خوشه ای ممکن است شامل تغییراتی در عصب سه قلو، هیپوتالاموس و گشاد شدن عروق خونی باشد. با این حال، هنوز روشن نیست که چرا این اتفاق می افتد. آنها می توانند در پاسخ به محرک هایی مانند تماشای تلویزیون، نوشیدن الکل، هوای گرم و استرس رخ دهند.

سردردهای خوشه ای معمولاً به صورت گروهی بروز می کنند. حمله می تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد، اما ممکن است چندین سال متوقف شود. در طول یک حمله، آنها می توانند از هر روز دوم تا هشت بار در روز رخ دهند. ممکن است در این مدت استراحت یا تسکین برای فرد سخت باشد.

۵٫ سردردهای سینوسی

بیماری یا عفونت می تواند سینوس ها را ملتهب کند و در نتیجه درد در پهلوها و بالای سر ایجاد شود. علائم معمولاً زمانی که فرد مشکل اصلی را درمان می کند ناپدید می شود. پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به التهاب توصیه کند. افرادی که مشکلات سینوس طولانی مدت دارند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

۶٫ سردرد کم خوابی

اختلال خواب می تواند منجر به سردرد شود، اما سردرد همچنین می تواند مشکلات خواب را بدتر کند. سردردهای تنشی ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که کمبود خواب باعث می شود بدن مقدار کمتری ماده شیمیایی معروف به اورکسین را آزاد کند. اورکسین در عملکرد سیستم عصبی، خواب و برانگیختگی نقش دارد.

۷٫ سردردهای شبانه

سردرد هیپنیک می تواند باعث شود که فرد از خواب بیدار شود، معمولاً هر شب در ساعت معینی. آنها معمولاً حداقل ۱۵ دقیقه طول می کشند و معمولاً افراد بالای ۵۰ سال را تحت تأثیر قرار می دهند. پزشکان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد، اما ممکن است با مدیریت درد، خواب REM یا تولید ملاتونین ارتباط داشته باشد.

۸٫ نورالژی اکسیپیتال

نورالژی اکسیپیتال شامل تحریک اعصاب منتهی به ستون فقرات به بالای سر است. این می تواند باعث درد در پشت یا بالای سر شود. ممکن است فردی احساس کند که بند محکمی روی سر خود دارد. آنها همچنین ممکن است گزگز یا تکان های درد تکان دهنده را تجربه کنند. ممکن است پوست سر حساس باشد و چشمان فرد به نور حساس باشد.

دلایل احتمالی عبارتند از:

 • ضربه به پشت سر
 • نیشگون گرفتن اعصاب به دلیل سفت شدن عضلات گردن
 • فشرده سازی عصب ناشی از آرتروز
 • تومور در گردن
 • پزشک آزمایشاتی را برای یافتن علت زمینه‌ای انجام می‌دهد، اگرچه گاهی اوقات هیچ دلیل واضحی وجود ندارد.

۹٫ سردرد مصرف بیش از حد دارو

استفاده مکرر از داروهای بدون نسخه (OTC) یا تسکین درد با نسخه می تواند منجر به مصرف بیش از حد یا سردردهای برگشتی شود. افراد مبتلا به میگرن مداوم به خصوص مستعد ابتلا به سردردهای بیش از حد هستند.

اگر فرد مبتلا به سردرد اولیه تشخیص داده شود و حداقل ۱۵ روز در ماه سردرد داشته باشد، پزشک احتمال سردرد ناشی از مصرف بیش از حد را در نظر می گیرد.

۱۰٫ انجماد مغزی

قرار گرفتن در معرض دمای سرد ممکن است باعث سردرد ناشی از محرک سرد یا “یخ زدگی مغز” با درد در جلوی سر به سمت بالا شود. این می تواند هنگام خوردن یک لقمه بزرگ یا مصرف نوشیدنی های بسیار سرد اتفاق بیفتد.

اصطلاح علمی انجماد مغزی گانگلیونورالژی اسفنوپالاتین است، زیرا بر گانگلیون اسفنوپالاتین تأثیر می گذارد. این گانگلیون با اعصاب در سینوس ها مرتبط است.

وقتی فردی چیزی سرد می خورد، درد شدید و شدیدی به بالای سر او می رسد و تنها چند ثانیه طول می کشد. هنگامی که دمای سرد در سر از بین می رود. با این حال، کارشناسان منبع مورد اعتماد همچنین گانگلیونورالژی اسفنوپالاتین را با انواع دیگر سردردها، از جمله سردردهای خوشه ای و میگرنی مرتبط می دانند.

۱۱٫ سردردهای ورزشی

برخی از افراد هنگام انجام ورزش های شدید و ناگهانی مانند دویدن یا داشتن رابطه جنسی دچار سردرد ضربان دار می شوند. پزشکان این را یک ورزش اولیه یا سردرد ناشی از فعالیت می نامند. به گفته بنیاد میگرن آمریکا، ممکن است به دلیل افزایش فشار خون باشد. با این حال، شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد ورزش می تواند به کاهش سردردهای میگرنی کمک کند.

خوردن برخی منابع پروتئینی مانند آجیل، حدود ۱٫۵ ساعت قبل از ورزش، هیدراته ماندن و گرم کردن بدن ممکن است به کاهش خطر کمک کند. هرکسی که بعد از ورزش سردرد شدیدی را تجربه می کند یا در مورد تأثیر ورزش بر سردرد نگرانی دارد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

۱۲٫ علل دیگر

فشار خون بالا به ندرت باعث سردرد می شود، اما انجمن قلب آمریکا اشاره می کند که اگر فشار خون ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر بر جیوه یا بالاتر باشد، ممکن است سردرد ایجاد شود.

در موارد نادر، آسیب به سر، سکته مغزی یا آبسه مغزی می‌تواند باعث ایجاد شرایطی به نام فشار خون داخل جمجمه شود که در آن فشار در اطراف مغز ایجاد می‌شود. این می تواند باعث سردرد ضربان دار، تغییرات بینایی، حالت تهوع و سایر علائم شود.

سردرد شدید، و ناگهانی ممکن است نشانه ای از سندرم انقباض عروق مغزی برگشت پذیر (RCVS) به دلیل یک وضعیت تهدید کننده زندگی مانند خونریزی در مغز یا سکته مغزی باشد. این نوع سردرد نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

آیا عضلات سر نقشی دارند؟

ماهیچه های زیادی در بالای سر وجود ندارد، اما ممکن است در برخی از انواع سردرد نقش داشته باشند. سفت شدن عضلات گردن و سر احتمال دارد در سردردهای تنشی نقش داشته باشد. در اطراف سر، انقباض بیش از حد عضلانی ممکن است خون را کاهش دهد و منجر به آزاد شدن ماده P شود که می تواند درد را بدتر کند.

درمان درد وسط سر

راه های مختلفی برای درمان درد وسط سر وجود دارد که بستگی به علت آن دارد. آنها شامل:

 • تسکین درد OTC، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • اقدامات رژیم غذایی، مانند مصرف بیشتر آب و کاهش مصرف الکل
 • ماساژ، از جمله خود ماساژ سر و گردن
 • تکنیک های آرام سازی
 • کاهش سطح استرس با تمرینات تنفسی یا یوگا
 • داشتن مقدار مناسب خواب
 • مراجعه به فیزیوتراپیست یا ماساژ
 • طب سوزنی
 • بیوفیدبک
 • بسته های خنک برای سر

اگر پزشک شناسایی کند دلیل خاصی برای سردرد وجود دارد، ممکن است درمان را برای رفع علت پیشنهاد کند.

فردی باید در صورت داشتن موارد زیر به دنبال کمک پزشکی باشد:

 • سردرد شدید و ناگهانی
 • سردردهای مداوم که به درمان خانگی پاسخ نمی دهند
 • علائم دیگر، مانند حالت تهوع و تغییرات بینایی

پزشک ممکن است داروها را تجویز کند یا آزمایشاتی را انجام دهد تا ببیند آیا علت زمینه‌ای وجود دارد که نیاز به درمان خاصی دارد یا خیر.

خلاصه

دلایل زیادی وجود دارد که چرا سردرد ممکن است وسط سر را تحت تاثیر قرار دهد. سردردهای تنشی شایع ترین علت هستند و اغلب به درمان خانگی پاسخ می دهند. با این حال، سردرد ناگهانی، شدید یا مداوم ممکن است به دلیل یک علت زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

هر فردی که علائم مزاحم یا مداوم را تجربه می کند باید به دنبال کمک پزشکی باشد. اگر فردی دچار سردرد ناگهانی، شدید و رعد و برقی شود، نیاز به فوریت های پزشکی دارد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button