سیستم عصبی چیست؟!

سیستم عصبی مرکز فرماندهی بدن است. این سیستم که از مغز شما سرچشمه می گیرد، حرکات، افکار و پاسخ های خودکار را به دنیای اطراف کنترل می کند. همچنین سایر سیستم ها و فرآیندهای بدن مانند هضم، تنفس و رشد جنسی (بلوغ) را کنترل می کند. بیماری ها، حوادث، سموم و روند طبیعی پیری می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند.

سیستم عصبی

سیستم عصبی تقریباً هر کاری را که انجام می دهید، فکر می کنید، می گویید یا احساس می کنید هدایت می کند. فرآیندهای پیچیده مانند حرکت، فکر و حافظه را کنترل می کند. همچنین نقش اساسی در کارهایی که بدن بدون فکر انجام می دهد، مانند تنفس، سرخ شدن و پلک زدن ایفا می کند.

سیستم عصبی بر تمام جنبه های سلامتی تأثیر می گذارد، از جمله:

 • افکار، حافظه، یادگیری و احساسات.
 • حرکاتی مانند تعادل و هماهنگی.
 • حواس، از جمله اینکه چگونه مغز آنچه را که می بینید، می شنوید، چشیدن، لمس می کنید و احساس می کنید تفسیر می کند.
 • خواب، شفا و پیری.
 • ضربان قلب و الگوهای تنفس.
 • پاسخ به موقعیت های استرس زا.
 • هضم، و همچنین احساس گرسنگی و تشنگی.
 • فرآیندهای بدن، مانند بلوغ.

این سیستم های بدن را تنظیم می کند و به شما امکان می دهد محیط خود را تجربه کنید. شبکه وسیعی از اعصاب سیگنال های الکتریکی را به سایر سلول ها، غدد و ماهیچه ها در سراسر بدن ارسال می کند. این اعصاب اطلاعاتی را از دنیای اطراف دریافت می کنند. سپس اعصاب اطلاعات را تفسیر کرده و پاسخ شما را کنترل می کنند. این تقریباً مانند یک بزرگراه اطلاعاتی عظیم است که در سراسر بدن جریان دارد.

سیستم عصبی چه می کند؟

سیستم عصبی از سلول های تخصصی به نام نورون ها برای ارسال سیگنال ها یا پیام ها به سراسر بدن استفاده می کند. این سیگنال های الکتریکی بین مغز، پوست، اندام ها، غدد و ماهیچه ها حرکت می کنند.

این پیام ها به شما کمک می کند تا اندام های خود را حرکت دهید و احساساتی مانند درد را حس کنید. چشم ها، گوش ها، زبان، بینی و اعصاب سراسر بدن اطلاعاتی را در مورد محیط شما می گیرند. سپس اعصاب آن داده ها را به مغز و از آن منتقل می کنند.

انواع مختلف نورون ها سیگنال های مختلفی ارسال می کنند. نورون های حرکتی به عضلات می گویند که حرکت کنند. نورون های حسی اطلاعات را از حواس شما می گیرند و سیگنال هایی را به مغز می فرستند. انواع دیگر نورون ها کارهایی را که بدن شما به طور خودکار انجام می دهد، مانند تنفس، لرز، ضربان قلب منظم و هضم غذا، کنترل می کنند.

قسمت های سیستم عصبی

سیستم عصبی دارای دو بخش اصلی است. هر قسمت حاوی میلیاردها سلول به نام سلول های عصبی یا سلول های عصبی است. این سلول‌های ویژه سیگنال‌های الکتریکی را از طریق بدن ارسال و دریافت می‌کنند تا به او بگویند چه کاری انجام دهد.

بخش های اصلی سیستم عصبی عبارتند از:

سیستم عصبی مرکزی (CNS): مغز و نخاع، CNS را تشکیل می دهند. مغز از اعصاب برای ارسال پیام به بقیه بدن استفاده می کند. هر عصب دارای یک لایه بیرونی محافظ به نام میلین است. میلین عصب را عایق می کند و به انتقال پیام ها کمک می کند.

سیستم عصبی محیطی: سیستم عصبی محیطی شامل اعصاب بسیاری است که از CNS در سراسر بدن منشعب می شوند. این سیستم اطلاعات را از مغز و نخاع شما به اندام ها، بازوها، پاها، انگشتان دست و پا منتقل می کند. سیستم عصبی محیطی شامل موارد زیر است:

 • سیستم عصبی سوماتیک که حرکات ارادی را هدایت می کند.
 • سیستم عصبی خودمختار، که فعالیت‌هایی را که انجام می‌دهید بدون فکر کردن به آنها کنترل می‌کند.

چه شرایط و اختلالاتی بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد؟

هزاران اختلال و شرایط می تواند بر اعصاب تأثیر بگذارد. عصب آسیب دیده در ارسال پیام مشکل دارد. گاهی اوقات آنقدر آسیب دیده است که اصلا نمی تواند پیام ارسال یا دریافت کند. آسیب عصبی می تواند باعث بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا درد شود. ممکن است حرکت دادن ناحیه آسیب دیده برای شما دشوار یا غیرممکن باشد.

آسیب عصبی می تواند به روش های مختلفی اتفاق بیفتد. برخی از شایع ترین علل آسیب عصبی عبارتند از:

بیماری: بسیاری از عفونت ها، سرطان ها و بیماری های خود ایمنی مانند دیابت، لوپوس و آرتریت روماتوئید می توانند باعث مشکلات سیستم عصبی شوند. دیابت می تواند منجر به نوروپاتی مرتبط با دیابت شود و باعث گزگز و درد در پاها شود. بیماری به نام مولتیپل اسکلروزیس به میلین اطراف اعصاب در CNS حمله می کند.
سکته مغزی: سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از رگ‌های خونی مغز مسدود می‌شود یا ناگهان می‌ترکد. بدون خون کافی، بخشی از مغز می میرد. سپس نمی تواند از طریق اعصاب پیام ارسال کند. سکته مغزی می تواند باعث آسیب عصبی از خفیف تا شدید شود.
آسیب تصادفی: اعصاب ممکن است در یک تصادف خرد، کشیده یا بریده شوند. تصادف و افتادن خودرو آسیب های رایجی هستند که می توانند به اعصاب در هر نقطه از بدن شما آسیب بزنند.
فشار: اگر عصب فشرده یا فشرده شود، نمی تواند خون کافی برای انجام کار خود دریافت کند. اعصاب ممکن است به دلایل زیادی مانند استفاده بیش از حد (مانند سندرم تونل کارپال)، تومور یا مشکلات ساختاری مانند سیاتیک تحت فشار قرار گیرند یا به دام بیفتند.
مواد اکسی: داروهای شیمی درمانی، داروهای غیرقانونی، الکل بیش از حد و مواد سمی می توانند باعث نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی شوند. افراد مبتلا به بیماری کلیوی بیشتر در معرض آسیب عصبی هستند زیرا کلیه های آنها برای دفع سموم مشکل دارد.
روند پیری: با بالا رفتن سن، سیگنال‌های نورون‌ ممکن است مانند گذشته سریع حرکت نکنند. و ممکن است احساس ضعف کنید و رفلکس‌هایتان کندتر شوند. برخی از افراد احساس خود را در انگشتان دست، انگشتان پا یا سایر قسمت های بدن خود از دست می دهند.

برخی از علل آسیب عصبی بیشتر از سایرین رخ می دهد. آنها عبارتند از:

دیابت: این اختلال در سیستم غدد درون ریز باعث آسیب عصبی به نام نوروپاتی مرتبط با دیابت می شود. حدود ۳۰ میلیون آمریکایی دیابت دارند و نزدیک به ۵۰ درصد از آنها آسیب عصبی دارند. نوروپاتی دیابت معمولاً بازوها، پاها، دست ها، پاها، انگشتان دست و پا را درگیر می کند.
لوپوس: حدود ۱٫۵ میلیون آمریکایی با لوپوس زندگی می کنند و ۱۵ درصد از آنها آسیب عصبی را تجربه کرده اند.
آرتریت روماتوئید: افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نیز ممکن است دچار نوروپاتی شوند.
سکته مغزی: سکته مغزی بیشتر در افراد بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

چگونه سیستم عصبی خود را سالم نگه دارم؟

سیستم عصبی مرکز فرماندهی کل بدن است. برای ادامه عملکرد صحیح نیاز به مراقبت دارد:

 • به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید
 • از مصرف مواد مخدر خودداری کنید و فقط در حد اعتدال الکل بنوشید

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب عصبی ناشی از بیماری، مدیریت شرایطی است که می تواند به اعصاب آسیب برساند، مانند دیابت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت بروز هرگونه تغییر ناگهانی در سلامت خود، مانند از دست دادن هماهنگی یا مشاهده ضعف شدید عضلانی، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت داشتن موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکلات بینایی یا سردرد.
 • لکنت زبان.
 • بی حسی، گزگز، یا از دست دادن حس در بازوها یا پاها.
 • لرزش یا تیک (حرکات عضلانی تصادفی).
 • تغییر در رفتار یا حافظه.
 • مشکلات هماهنگی یا حرکت عضلات

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button