درد نوروپاتیک چیست؟

درد نوروپاتیک نوعی درد ناشی از آسیب عصبی یا مشکل در سیستم عصبی است. درد نوروپاتیک معمولاً همراه با سوزش، سوزن سوزن شدن و ضربه زدن است. مردم می توانند همیشه درد داشته باشند، یا درد می تواند بیاید و برود. درد نوروپاتی معمولا در هنگام استراحت و در شب بدتر می شود. گاهی اوقات افراد با لمس ملایم درد زیادی را احساس می کنند.

چه عاملی باعث درد نوروپاتیک می شود؟

درد نوروپاتیک می تواند شدید باشد و زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، درد عصبی می تواند افراد را از خوابیدن یا خوب غذا خوردن باز دارد. این می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود. در برخی موارد، درد نوروپاتیک خود به خود از بین می رود. اما در موارد دیگر، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

شرایط مختلف می تواند باعث درد نوروپاتیک شود، از جمله:

نوروپاتی دیابتی

این نوعی آسیب عصبی است که می تواند در افراد مبتلا به دیابت اتفاق بیفتد.

نورالژی پس از گرمازدگی

این وضعیتی است که ممکن است پس از ایجاد بثورات دردناکی به نام “زونا” رخ دهد.

سکته مغزی

سکته زمانی است که بخشی از مغز به دلیل مشکل در جریان خون آسیب می بیند. افراد ممکن است پس از سکته مغزی دچار درد نوروپاتیک شوند.

اما گاهی اوقات، پزشکان نمی توانند بفهمند که چه چیزی باعث درد عصبی فرد می شود.

آیا به آزمایشات نیاز خواهم داشت؟

شاید. پزشک یا پرستار شما در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه انجام می دهد. آنها ممکن است انجام دهند:

آزمایش خون

تست های عصبی برای بررسی اینکه آیا اعصاب شما به طور طبیعی کار می کنند یا خیر. یکی از راههای تشخیص درد نوروپاتیک، نوار عصب و عضله است

درد نوروپاتیک چگونه درمان می شود؟

درمان‌های درد نوروپاتیک شامل داروها و فعالیت‌ها می‌شود. هیچ درمان واحدی برای همه کار نمی کند. پزشک یا پرستار به شما کمک می کند تا ترکیب مناسبی از درمان ها را برای خود بیابید.

درمان دردهای عصبی

انواع مختلفی از داروها را می توان برای درمان دردهای عصبی استفاده کرد. داروهایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند، داروهایی هستند که برای درمان سایر بیماری ها نیز استفاده می شوند. پزشکان دردهای عصبی را با داروهای افسردگی درمان می‌کنند، زیرا آنها روی مناطقی از مغز که درد را پردازش می‌کنند، کار می‌کنند. پزشکان همچنین دردهای عصبی را با داروهایی که از تشنج جلوگیری می کنند درمان می کنند، زیرا به اعصاب بیش فعال کمک می کنند.

سایر داروهایی که پزشکان گاهی اوقات برای درمان دردهای عصبی استفاده می کنند عبارتند از:

●داروهای تسکین دهنده یا بی حس کننده که به صورت کرم، چسب یا اسپری روی پوست می روند.

● تزریق (شات) داروهای بی حس کننده یا مسکن که به ستون فقرات یا ناحیه دردناک می رود.

داروهای ضد درد تجویزی به نام اپیوئیدها گاهی اوقات برای دردهای عصبی استفاده می شود. با این حال، این داروها می تواند منجر به مشکلات سوء مصرف یا اعتیاد در برخی افراد شود. گاهی اوقات به مواد افیونی “مواد مخدر” نیز می گویند.

انواع دیگر درمان ها نیز می توانند به درد نوروپاتیک کمک کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

●فیزیوتراپی

●کار با مشاور

●آرام سازی درمانی

●ماساژ درمانی

●طب سوزنی

●دستگاه هایی که بر سیگنال های عصبی تاثیر می گذارند

برای یافتن بهترین درمان برای خود، باید آماده باشید تا درمان های جدید یا ترکیبی از درمان ها را امتحان کنید. گاهی اوقات افراد قبل از اینکه بهترین کار را پیدا کنند، باید چند چیز مختلف را امتحان کنند.

آیا کاری وجود دارد که بتوانم به تنهایی انجام دهم تا احساس بهتری داشته باشم؟

بله. شما می توانید

●از پد گرم کننده یا کیسه سرد در ناحیه دردناک استفاده کنید. قبل از امتحان با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شرایط فردی شما مناسب است.

●روش هایی را بیاموزید که ذهن و بدن خود را آرام کنید، مانند انجام تمرینات تنفس عمیق. آرام کردن ذهن می تواند به احساس درد در بدن کمک کند.

●تا حد امکان فعال بمانید. اگر مدتی است که فعال نبوده اید، ابتدا با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. سپس به آرامی شروع کنید و به آرامی فعالیت خود را افزایش دهید.

●اگر احساس افسردگی می کنید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. درد نوروپاتی و افسردگی اغلب با هم همراه هستند و هر کدام می توانند دیگری را بدتر کنند. دریافت درمان برای افسردگی می تواند به شما کمک کند راحت تر با درد خود کنار بیایید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button