ارتباط مصرف الکل و اختلال خواب!

بی خوابی باعث می‌شود که سلول‌های مغز نتوانند به طور صحیح با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این اتفاق بر نگرش آنها به دنیای پیرامون تاثیر خواهد داشت. تحقیقات جدیدی که بر روی پیامدهای بی‌خوابی بر رانندگی انجام شده نشان می‌دهد که برخی از نواحی مغز برای استراحت خود را خاموش و غیرفعال می‌کنند. این در صورتی است که فرد هنوز بیدار است.

بروز اختلال در حافظه

اسکن مغز افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند توسط دانشمندان در “دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس” (UCLA) مورد بررسی قرار گرفته و برای اولین بار نشان داده است که خستگی باعث کاهش سرعت ارتباط سلول‌های مغز و جلوگیری از رمزگذاری صحیح خاطرات شده است. همچنین باعث بروز اختلال موقت در حافظه و بینایی می‌شود. محققان این پژوهش اظهار کردند که این اثرات می‌تواند مانع از این شود که یک راننده متوجه عبور یک عابر پیاده از خیابان و در مقابل خودرو شود. این اثرات باعث از دست رفتن توانایی شناختی و نحوه درک و واکنش نشان دادن به جهان اطراف ما می‌شود.

در مورد رانندگان این مسئله بسیار نگران کننده است چرا که به عنوان مثال حرکت یک عابر پیاده را با آهستگی مشاهده کرده و پردازش آن توسط مغز زمان بیشتری می‌برد. خواب ناکافی اثری مشابه با اثر مصرف نوشیدنی‌های الکی بر روی مغز دارد و متاسفانه در حال حاضر هنوز استانداردی برای شناسایی میزان خواب آلودگی رانندگان همانند تشخیص میزان مصرف الکل در آنها وجود ندارد.

دانشمندان برای انجام این تحقیق ۱۲ بیمار مبتلا به صرع که از بی‌خوابی رنج برده و در مغز آنها ایمپلنت وجود داشت را مورد بررسی قرار دادند. در این پژوهش از شرکت کنندگان خواسته شد تا تصاویر مختلفی را هرچه سریع‌تر طبقه‌بندی کنند. انجام کار با گذشت زمان و خواب آلودتر شدن شرکت‌کنندگان دشوارتر می‌شد.

اسکن‌های گرفته شده از این بیماران نشان داد که با کاهش سرعت بیماران، سرعت سلول‌های مغزی نیز کاهش می‌یابد و برخلاف واکنش‌های سریع معمول، نورون‌ها به آرامی پاسخ داده، ضعیف‌تر می شدند و انتقال آنها بیشتر از حد معمول به طول می‌انجامید.

یافته دیگر این پژوهش این بود که محققان کشف کردند در مناطقی که سلول‌ها به آرامی فعالیت می‌کنند، امواج مغزی نیز تضعیف می‌شوند و این نشان می‌دهد که این منطقه در حال تلاش برای به خواب رفتن است. مطالعات قبلی نشان می‌دهد که محرومیت از خواب یک خطر بالقوه برای موارد زیر محسوب می شود:

  • افسردگی،
  • چاقی
  • دیابت
  • حملات قلبی
  • سکته مغزی

الکل در بدن متابولیزه نمی شود

گوارش الکل به طور معمول به یک ساعت زمان نیاز دارد. اگر پس از نوشیدن آن به تختخواب بروید، الکل همچنان در بدن شما وجود دارد و به طور کامل گوارش نشده است. در شرایطی که الکل قصد دارد همچنان بدن را بیدار نگه دارد، بدن در پی به خواب رفتن است و این مجادله نتیجه ای جز بیدار ماندن شما به همراه ندارد.

خواب آلودگی و تمرکز ضعیف

اختلال در خواب می تواند به خواب آلودگی و تمرکز ضعیف در طول روز منجر شود. خواب خوب شبانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و الکل به طور کامل توانایی انسان برای انجام این کار را از بین می برد. اختلال در خواب رِم می تواند به بهره‌وری پایین‌تر در طول روز منجر شود.

افزایش راه رفتن در خواب 

راه رفتن گاه به گاه در خواب چندان غیر طبیعی نیست. با این وجود، راه رفتن در خواب به صورت منظم می تواند مشکل آفرین و تا حدودی نیز خطرناک باشد. نوشیدن الکل می تواند احتمال راه رفتن در خواب را افزایش دهد.

افزایش حرف زدن در خواب 

همانند راه رفتن در خواب، حرف زدن در خواب یکی دیگر از آثار مصرف الکل پیش از خواب است. در شرایطی که لزوما خطرناک نیست، حرف زدن در خواب می تواند موجب بیان چیزهای شود که شاید دوست نداشته باشید دیگران از آنها مطلع شوند.

افزایش مشکلات حافظه

مصرف الکل پیش از خواب می تواند به شکل گیری مشکلاتی در حافظه بلند مدت منجر شود. الکل باعث می شود مواردی که در طول شب رخ داده اند را فراموش کنید، اما همچنین می تواند مشکلات حافظه بلند مدت را نیز در پی داشته باشد.

بروز کم آبی بدن

نوشیدن الکل به خروج مایعات بدن از طریق تعریق منجر می شود و از این رو، با کم آبی بدن مواجه می شوید. این شرایط می تواند آثار منفی همانند سبکی سر و بی حالی را به همراه داشته باشد. از آنجایی که الکل ادرارآور است مصرف آن می تواند موجب بیداری شما در نیمه های شب شود. همچنین، عدم استفاده از توالت می تواند در بلند مدت اثر منفی الکل بر کلیه ها را موجب شود.

محروم ماندن از خواب عمیق 

الکل می تواند شما را از تجربه خواب شبانه آرام و عمیق محروم کند. ممکن است بیشتر شب را به غلت زدن در تختخواب سپری کنید، بدون این که خوابی راحت داشته باشید. الکل بر فعالیت مغز تاثیرگذار است و می تواند کل شب شما را بیدار نگه دارد و از هشت ساعت خواب شبانه که به آن نیاز دارید، محروم شوید. الکل می تواند اجازه ورود به مرحله خواب عمیق را از شما بگیرد. در این مرحله از خواب است که بیشتر رویاها شکل می گیرند.

افزایش ضربان قلب

نوشیدن الکل افزایش جریان خون به سمت پوست و بافت ها را موجب می شود. به همین دلیل، بدن برای حفظ جریان خون به سوی اندام های مرکزی ضربان قلب را افزایش می دهد. ضربان قلب افزایش یافته آن چیزی است که همگام ورزش کردن رخ می دهد و این شرایط اجازه به خواب رفتن راحت را از شما می گیرد.

نوار عصب و عضله توسط دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button