علائم هشدار دهنده سکته مغزی!

در طول سکته، هر دقیقه مهم است. درمان سریع می تواند آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی را کاهش دهد. با دانستن علائم و نشانه های سکته مغزی، می توانید سریع اقدام کنید و شاید جان خود را نجات دهید.

سکته مغزی یک بیماری بسیار خطرناک است اما به‌راحتی می‌توان از آن پیشگیری کرد. سلول‌های مغز، سلول‌های حساسی هستند. این سلول‌ها برای زنده ماندن به‌صورت مداوم به اکسیژن و سایر مواد نیاز دارند. هر عاملی که مانع از رسیدن اکسیژن به این سلول‌ها شود، منجر به مرگ سلول شده و به عملکرد مغز آسیب می‌رساند. دلایل متعددی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت ممکن است منجر به لخته شدن خون درون درگ‌های مغز شوند و یا رگ حامل، پاره شود و خون تازه به سلول‌های مغز نرسد. در این شرایط، سکته‌ی مغزی اتفاق می‌افتد.

علائم سکته مغزی در مردان و زنان

اگر هر یک از این علائم سکته مغزی ظاهر شد فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

 • بی حسی یا ضعف در صورت، بازو یا پا
 • گیجی یا مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار
 • مشکل در دیدن یک یا هر دو چشم
 • مشکل در راه رفتن
 • سرگیجه یا مشکلات تعادل
 • سردرد شدید بدون علت شناخته شده

سکته مغزی چه زمانی اتفاق می افتد؟

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که خونرسانی به مغز مسدود می‌شود یا زمانی که یک رگ خونی در مغز می‌ترکد. از دست دادن خون به مغز به معنای از دست دادن اکسیژن است و سلول های مغز آسیب دیده و می میرند. سکته مغزی می تواند باعث مرگ یا فلج دائمی فرد شود.

قانون F.A.S.T. برای شناسایی سکته مغزی

درمان‌های سکته مغزی که بهترین نتیجه را دارند تنها در صورتی در دسترس هستند که سکته در عرض ۳ ساعت پس از اولین علائم شناسایی و تشخیص داده شود. اگر بیماران سکته مغزی به موقع به بیمارستان نرسند، ممکن است واجد شرایط دریافت این موارد نباشند. اگر فکر می کنید ممکن است فردی سکته کرده باشد، F.A.S.T عمل کنید. و تست زیر را انجام دهید:

علائم اصلی سکته مغزی را می توان با کلمه FAST به خاطر آورد:

F _ صورت – ممکن است صورت از یک طرف افتاده باشد، ممکن است فرد نتواند لبخند بزند یا دهان یا چشمش افتاده باشد.
A_  بازوها – ممکن است فرد نتواند هر دو بازو را بلند کند و به دلیل ضعف یا بی حسی در یک بازو نگه دارد.
S _ گفتار – گفتار آنها ممکن است نامفهوم یا درهم باشد، یا ممکن است فرد علیرغم اینکه بیدار به نظر می رسد، اصلا نتواند صحبت کند. آنها همچنین ممکن است در درک آنچه شما به آنها می گویید مشکل داشته باشند.
T _ زمان – وقت آن است که در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

برای همه مهم است که از این علائم و نشانه ها آگاه باشند، به خصوص اگر با فردی که در گروه پرخطر قرار دارد زندگی می کنید یا از او مراقبت می کنید، مانند فردی که مسن است یا دیابت یا فشار خون بالا دارد. به زمانی که علائم برای اولین بار ظاهر می شوند توجه کنید. این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا بهترین درمان را برای هر فرد تعیین کنند.

سایر علائم احتمالی سکته خفیف

علائم در تست FAST بیشتر سکته های مغزی را مشخص می کند، اما گاهی اوقات سکته می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. سایر علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فلج کامل یک طرف بدن
 • از دست دادن ناگهانی یا تاری دید
 • گیجی و سرگیجه
 • مشکل در فهمیدن صحبت اطرافیان
 • مشکلات تعادل و هماهنگی
 • مشکل در بلع (دیسفاژی)
 • سردرد ناگهانی و بسیار شدید که بر خلاف هر چیزی که قبلا تجربه شده بود، منجر به درد کورکننده می شود
 • از دست دادن هوشیاری

اما ممکن است دلایل دیگری برای این علائم وجود داشته باشد.

انواع سکته مغزی

 • سکته های مغزی ایسکمیک
 • سکته های هموراژیک.

آنها به طرق مختلف بر مغز تأثیر می گذارند و می توانند دلایل مختلفی داشته باشند.

حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

علائم حمله ایسکمیک گذرا (TIA) که به عنوان سکته مغزی کوچک نیز شناخته می شود، مانند سکته مغزی است، اما معمولاً بین چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد و به طور کامل ناپدید می شود. اگرچه علائم بهبود می یابند، اما TIA هرگز نباید نادیده گرفته شود، زیرا این یک علامت هشدار جدی از مشکل در خون رسانی به مغز است.

این بدان معناست که شما در معرض خطر سکته مغزی در آینده نزدیک هستید. اگر شما یا شخص دیگری علائم TIA یا سکته را دارید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید و از آمبولانس بخواهید.

اگر مشکوک به TIA باشد، به شما آسپرین پیشنهاد می شود که فورا مصرف کنید. این به جلوگیری از سکته کمک می کند. حتی اگر علائم در زمانی که منتظر رسیدن آمبولانس هستید ناپدید شوند، باز هم باید ارزیابی در بیمارستان انجام شود. شما باید ظرف ۲۴ ساعت پس از شروع علائم خود به متخصص مراجعه کنید.

سکته های ایسکمیک

سکته مغزی ایسکمیک شایع ترین نوع سکته مغزی است. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که یک لخته خون جریان خون و اکسیژن به مغز را مسدود می‌کند. این لخته‌های خونی معمولاً در مناطقی ایجاد می‌شوند که شریان‌ها به مرور زمان توسط رسوبات چربی (پلاک‌ها) باریک یا مسدود شده‌اند. این فرآیند به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود.

سرخرگ ها ممکن است به طور طبیعی با افزایش سن باریک تر شوند، اما مواردی وجود دارد که به طور خطرناکی این روند را سرعت می بخشد. این شامل:

 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • چاقی
 • سطح کلسترول بالا
 • دیابت
 • مصرف بیش از حد الکل

یکی دیگر از علل احتمالی سکته مغزی ایسکمیک نوعی ضربان قلب نامنظم به نام فیبریلاسیون دهلیزی است. این می‌تواند باعث ایجاد لخته‌های خون در قلب شود که از هم می‌شکنند و به رگ‌های خونی که مغز را تامین می‌کنند ختم می‌شود.

سکته های هموراژیک

سکته های هموراژیک (همچنین به عنوان خونریزی مغزی یا خونریزی داخل جمجمه شناخته می شود) کمتر از سکته های ایسکمیک شایع است.آنها زمانی اتفاق می‌افتند که یک رگ خونی داخل جمجمه می‌ترکد و به داخل و اطراف مغز خونریزی می‌کند. علت اصلی سکته هموراژیک فشار خون بالا است که می تواند شریان های مغز را ضعیف کرده و احتمال شکافتن یا پارگی آنها را افزایش دهد.

مواردی که خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهند عبارتند از:

 • اضافه وزن داشتن
 • نوشیدن مقادیر زیاد الکل
 • سیگار کشیدن
 • نداشتن فعالیت بدنی کافی
 • فشار عصبی

سکته های هموراژیک همچنین می توانند در اثر پارگی گشاد شدن بالون مانند یک رگ خونی (آنوریسم مغزی) یا رگ های خونی غیرطبیعی در مغز ایجاد شوند.

عامل سکته مغزی

عوارض سکته مغزی می‌توان بسیار شدید و درمان آن بسیار سخت و یا غیر ممکن باشد. به همین دلیل، پیشگیری از وقوع راه حل بهتری به‌نظر می‌رسد. این مسئله برای افرادی که سکته خفیف را تجربه کرده‌اند بیشتر حائز اهمیت است چون احتمال وقوع سکته دیگر و شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. رأی پیشگیری از سکته مغزی باید بدانید که سکته مغزی چیست و عوامل خطر خود را شناسایی کنید و با تغییر سبک زندگی از بروز آن پیشگیری کنید.

فشارخون و سکته مغزی

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر stroke اثر می‌گذارد، فشار خون بالاست. فشار خون بالا به دیواره رگ‌ها فشار وارد می‌کند و باعث آسیب‌دیدگی و تخریب آن‌ها می‌شود. برای افرادی که سابقه‌ی stroke خفیف دارند، بهترین راه پیشگیری، کنترل فشار خون است. از مصرف نمک و غذاهای دارای سدیم خودداری کنید و تحت‌نظر پزشک باشید تا در صورت نیاز برای شما داروی کنترل فشار خون تجویز کند.

چربی و سکته مغزی

تجمع چربی در دیواره رگ‌های خونی می‌تواند جریان خون را دچار وقفه کند و این مسئله خطر بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از رسوب چربی در رگ‌ها، از مصرف غذاهای حاوی کلسترول بالا خودداری کنید. غذاهای حاوی کلسترول بالا مانند فست فودها، تخم مرغ و چربی‌های اشباع را حتی الامکان کاهش دهید و سعی کنید از چربی‌های سالم مانند روغن کنجد و زیتون استفاده کنید. درصورتی که مبتلا به کلسترول بالا هستید، بهتر است تحت نظر پزشک باشید تا تجویز مناسب برای شما از لحاظ رژیم غذایی و داروهای مورد نیاز انجام شود.

خطر بروز سکته مغزی با مصرف دخانیات

درصورتی که به مصرف دخانیات اعتیاد دارید؛ سعی کنید با روش‌های مناسب آن را ترک نمایید. همچنین مصرف زیاد الکل می‌تواند فشار خون را افزایش دهد و تأثیر مستقیمی‌بر وقوع سکته مغزی دارد.

دیابت و سکته مغزی

درصورت ابتلاء به دیابت و بالا بودن سطح قند خون، خطر وقوع سکته مغزی نیز افزایش می‌یابد. اگر مبتلا به دیابت هستید، باید تحت‌نظر متخصص باشید و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا قند خونتان را کنترل کنید.

چاقی و سکته مغزی

از آنجا که اضافه وزن و چاقی سایر فاکتورهای خطر مانند مشکلات قلبی، کلسترول بالا و مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد، یکی از عوامل جدی ابتلاء به سکته مغزی به حساب می‌آید. بهتر است وزن خود را کاهش دهید. ورزش منظر و رژیم غذایی سالم می‌توانند تمامی این فاکتورها را کاهش دهد.

تشخیص سکته مغزی

سکته مغزی معمولاً با انجام آزمایش های فیزیکی و مطالعه تصاویری از مغز تولید شده در حین اسکن تشخیص داده می شود. هنگامی که برای اولین بار با یک سکته مغزی مشکوک به بیمارستان می‌روید، پزشک می‌خواهد تا آنجا که می‌تواند علائم شما را بداند. برای تایید تشخیص و تعیین علت سکته می توان تعدادی آزمایش انجام داد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون برای تعیین سطح کلسترول و قند خون شما
 • بررسی نبض خود برای ضربان نامنظم قلب
 • اندازه گیری فشار خون
 • اسکن مغز

حتی اگر علائم فیزیکی سکته مغزی آشکار باشد، اسکن مغز نیز باید برای تعیین موارد زیر انجام شود:

 • اگر سکته در اثر انسداد شریان (سکته مغزی ایسکمیک) یا ترکیدگی رگ خونی (سکته هموراژیک) ایجاد شده باشد.
 • کدام قسمت از مغز تحت تأثیر قرار گرفته است
 • سکته چقدر شدید است

هر فردی که مشکوک به سکته مغزی است در صورت امکان باید در عرض ۱ ساعت پس از رسیدن به بیمارستان اسکن مغزی انجام دهد.

اسکن اولیه مغز به ویژه برای افرادی که:

 • ممکن است از دارو برای پاکسازی لخته های خون (ترومبولیز)، مانند آلتپلاز یا درمان زودهنگام ضد انعقاد بهره مند شود.
 • در حال حاضر از درمان های ضد انعقاد استفاده می کنند
 • سطح هوشیاری پایین تری دارند

به همین دلیل است که سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است و در صورت مشکوک شدن به سکته باید با ۹۹۹ تماس بگیرید – زمانی برای انتظار برای قرار ملاقات با پزشک عمومی وجود ندارد.

۲ نوع اصلی اسکن مورد استفاده برای ارزیابی مغز در افرادی که مشکوک به سکته مغزی شده اند عبارتند از:

 • یک سی تی اسکن
 • یک اسکن MRI
 • سی تی اسکن

سی تی اسکن مانند اشعه ایکس است، اما از چندین تصویر برای ایجاد یک تصویر سه بعدی دقیق تر از مغز شما استفاده می کند تا به پزشک کمک کند تا هر ناحیه مشکلی را شناسایی کند.

در طول اسکن، ممکن است یک رنگ مخصوص به یکی از وریدهای بازوی شما تزریق شود تا به بهبود وضوح تصویر سی تی کمک کند و به عروق خونی تغذیه کننده مغز نگاه کنید.

اگر مشکوک به سکته مغزی باشد، سی تی اسکن معمولاً می تواند نشان دهد که آیا شما سکته مغزی ایسکمیک داشته اید یا سکته هموراژیک.

به طور کلی سریعتر از اسکن MRI است و می تواند به این معنی باشد که شما می توانید درمان مناسب را زودتر دریافت کنید.

اسکن های ام آر آی

اسکن MRI از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویری دقیق از داخل بدن شما استفاده می کند. معمولاً در افرادی با علائم پیچیده استفاده می شود، جایی که میزان یا محل آسیب نامشخص است. همچنین در افرادی که پس از یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) بهبود یافته اند نیز استفاده می شود.

اسکن ام آر آی بافت مغز را با جزئیات بیشتری نشان می دهد و به این ترتیب می توان نواحی کوچکتر یا به طور غیرمعمول تری را که تحت تأثیر سکته قرار گرفته اند شناسایی کرد. همانند سی تی اسکن، می توان از رنگ مخصوص برای بهبود تصاویر اسکن MRI استفاده کرد.

تست های بلع

آزمایش بلع برای هر کسی که سکته کرده است ضروری است، زیرا توانایی بلع اغلب بلافاصله پس از سکته مغزی تحت تأثیر قرار می گیرد. هنگامی که فرد نمی تواند به درستی قورت دهد، خطر ورود غذا و نوشیدنی به نای و ریه ها وجود دارد که می تواند منجر به عفونت قفسه سینه مانند ذات الریه شود. به این میگن آرزو.

تست ساده است. به فرد چند قاشق چایخوری آب داده می شود تا بنوشد. اگر آنها بتوانند این را بدون خفگی و سرفه قورت دهند، از آنها خواسته می شود که نصف لیوان آب را ببلعند.

اگر در بلع مشکل داشته باشند، برای ارزیابی دقیق‌تر به یک گفتار درمانگر ارجاع داده می‌شوند.

معمولاً تا زمانی که به درمانگر مراجعه نکرده باشند، اجازه خوردن یا نوشیدن به طور معمول را ندارند.

ممکن است لازم باشد مایعات یا مواد مغذی مستقیماً به داخل سیاهرگ بازو (به صورت داخل وریدی) یا از طریق لوله ای که از طریق بینی وارد می شود و به معده وارد می شود، داده شود.

آزمایش قلب و عروق خونی

ممکن است بعداً آزمایش‌های بیشتری روی قلب و عروق خونی انجام شود تا علت سکته مغزی شما تأیید شود.

سونوگرافی کاروتید

اسکن اولتراسوند کاروتید می تواند به نشان دادن تنگی یا انسداد در شریان های گردن که به مغز شما منتهی می شود کمک کند.

اسکن اولتراسوند شامل استفاده از یک پروب کوچک (مبدل) برای ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن شما است.

هنگامی که این امواج صوتی به عقب باز می گردند، می توان از آنها برای ایجاد تصویری از داخل بدن استفاده کرد.

هنگامی که سونوگرافی کاروتید مورد نیاز است، باید در عرض ۴۸ ساعت انجام شود.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرام تصاویری از قلب شما می سازد تا مشکلاتی را که می تواند با سکته مغزی شما مرتبط باشد بررسی کند. این معمولا شامل حرکت یک پروب اولتراسوند بر روی قفسه سینه شما (اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک) است.

گاهی اوقات ممکن است از یک نوع جایگزین اکوکاردیوگرافی به نام اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TOE) استفاده شود. یک کاوشگر اولتراسوند معمولاً تحت آرام‌بخشی به روده شما (مری) منتقل می‌شود.

از آنجایی که این اجازه می دهد تا کاوشگر مستقیماً در پشت قلب قرار گیرد، تصویر واضحی از لخته شدن خون و سایر ناهنجاری ها ایجاد می کند که ممکن است با اکوکاردیوگرام ترانس قفسه سینه قابل مشاهده نباشند.

پیشگیری از سکته مغزی

ورزش منظم می‌تواند از جهات گوناگونی در پیشگیری از وقوع stroke مؤثر باشد. ورزش فشار خون را کاهش می‌دهد، سطح کلسترول خوب خون را بالا می‌برد و از ابتلاء به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند. همچنین وزن شما را کاهش می‌دهد و می‌تواند در کاهش سطح قند خونتان نیز مؤثر باشد. به همین جهت در حدود ۳۰ دقیقه ورزش روزانه منظم می‌تواند در پیشگیری از وقوع سکته مغزی تأثیرگذار باشد.

تغذیه از مؤثرترین فاکتورهای حفظ سلامتی است. رژیم غذایی کم چرب و کم نمک به همراه مقدار مناسبی از میوه‌ها، سبزیجات و فیبر می‌تواند بر کنترل عوامل خطر بسیاری از مشکلات از جمله فشار خون، قندخون و کلسترول بالا مؤثر باشد. مصرف چربی‌های خوب، امگا۳، مغزها و کربوهیدرات می‌تواند در کنترل این عوامل مؤثر باشد.

کاهش خطر سکته مغزی

نمی توان به طور کامل از سکته مغزی جلوگیری کرد زیرا برخی از مواردی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند قابل تغییر نیستند. این شامل:

سن – اگر بالای ۵۵ سال دارید، احتمال سکته مغزی بیشتر است، اگرچه از هر ۴ سکته، ۱ مورد برای افراد جوان‌تر اتفاق می‌افتد.
سابقه خانوادگی – اگر یکی از بستگان نزدیک (پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، برادر یا خواهر) سکته کرده باشد، احتمال دارد خطر شما بیشتر باشد.
قومیت – اگر اهل جنوب آسیا، آفریقا یا کارائیب هستید، خطر سکته مغزی در شما بیشتر است، تا حدی به این دلیل که میزان دیابت و فشار خون بالا در این گروه ها بیشتر است.
سابقه پزشکی شما – اگر قبلا سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یا حمله قلبی داشته اید، خطر سکته مغزی شما بیشتر است.
اما می توان با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، خطر سکته مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش داد تا از مشکلاتی مانند تصلب شرایین و فشار خون بالا جلوگیری شود.

همچنین اگر فکر می کنید ممکن است ضربان قلب نامنظم (آریتمی) داشته باشید، باید مشاوره پزشکی دریافت کنید. این می تواند نشانه ای از فیبریلاسیون دهلیزی باشد که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

 • محمد گفت:

  سلام..
  احساس سنگینی سر دارم..حدود یکی دو سال هست..آیا مغز من مشکل داره..بیست روز پیش حجامت عام هم انجام دادم ولی سرم سبک نشد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button