منشاء اختلال خواب چیست؟

زمانی که فردی خواب طبیعی نداشته باشد به این معنی است که دچار اختلال خواب شده است. اختلال خواب به دلیل مشکلات مختلف به وجود می آید. از آن جا که اختلال خواب در عملکرد روزانه افراد تاثیر منفی می گذارد، درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

عوامل تاثیر گذار در بی خوابی

افرادی که مجبورند به طور شیفتی کار کنند یعنی یک هفته صبح کار می کنند و یک هفته شب کارند. این امر باعث به هم خوردن برنامه خواب و بیداری آن ها می شود. این افراد معمولا برای رفع این مشکل به مصرف داروهای خواب آور رومی آورند. یکی دیگر از عوامل ایجاد اختلال خواب، مشکلات روحی مانند افسردگی است که بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری به جای این که به دنبال رفع مشکل باشند، خودسرانه داروهای آرام بخش مصرف می کنند. دلیل دیگر کم خوابی بروز اختلالات اضطرابی مانند استرس پس از بروز یک سانحه است.

 

برخی از بیماری هایی که موجب بی خوابی می شوند:
 • بیماری های تنفسی
 • گوارشی
 • بیماری های روماتیسمی
 • مشکلات روحی از قبیل افسردگی و اضطراب
 • اختلالات جسمی از جمله ناراحتی های قلبی عروقی
 • درد مزمن پروستات
 • دیابت

انواع اختلال خواب

اختلال خواب را می توان به چند دسته تقسیم کرد؛

 • در برخی موارد ساعت خواب کم می شود
 • گاهی کیفیت خواب کاهش پیدا می کند

استرس و افکار مزاحم

در برخی موارد نیز منشاء این استرس مشغله های کاری است که باعث می شود هنگام خواب افکار مزاحم به سراغ این افراد بیاید و دچار بی خوابی شوند.دلیل دیگر بی خوابی بالارفتن سن است. با بالا رفتن سن، ساعت خواب افراد کم می شود. معمولا افرادی از داروهای خواب آور استفاده می کنند که ساعت خوابشان کم شده است.

به این افراد توصیه می شود به یک پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنند تا مشکل آن ها رفع شود. اگر فردی دچارمشکل جسمی است و این امر مانع از خواب کافی می شود با درمان صحیح برنامه خواب وی نیز خود به خود تنظیم می شود. هنگامی که بیماری به متخصص مراجعه می کند، ابتدا پزشک شرح حال او را جویا می شود و مشکل بی خوابی او را بررسی می کند.

درمان اضطراب و افسردگی

در صورتی که علت این امر بروز اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی باشد، درمان این اختلالات آغاز می شود. افرادی که مبتلا به افسردگی هستند صبح زود از خواب بیدار می شوند و افرادی که مضطرب اند شب ها مشکل خواب دارند. افرادی که این دو اختلال را دارند تمام طول شب خواب سبک دارند و بارها از خواب بیدار می شوند. پزشک اعصاب و روان پس از تشخیص علت بی خوابی اقدام به درمان می کند.

عوارض مصرف داروهای خواب آور

افرادی که از بیماری دو قطبی رنج می برند، ممکن است دچار مشکل بی خوابی شوند. این عوارض به نوع دارو بستگی دارد:

اگر فرد از داروهایی مانند دیازپام و فلوزپام و… استفاده می کند، پس از مدتی به این نوع دارو وابسته می شود، در مصرف داروهای خواب آور تجویز شده توسط پزشک باید احتیاط کرد. مصرف داروهای خواب آور باید زیر نظر پزشک باشد.

 اثرات منفی دوز بالای داروی خواب آوری

زمانی که بیمار با مصرف قرص خواب آور، خواب او تنظیم نمی شود و فرد مجبور است دوز مصرفی را بالا ببرد ممکن است مصرف کوتاه مدت این دارو با تجویز پزشک برنامه خواب را تنظیم می کند. پزشک متخصص مغز و اعصاب با در نظر گرفتن تمام جوانب، اول سعی می کند بدون تجویز دارو مشکل را رفع کند به عنوان مثال:

 • بهداشت خواب را در نظر می گیرد
 • سبک زندگی فرد را بررسی می کند.

ممکن است فرد قبل از خواب کافئین یا حتی ماده مخدر مصرف کند؛ این عوامل باعث بی خوابی می شود. توصیه  ما به افرادی که مشکل خواب دارند این است که قبل از خواب دوش آب گرم بگیرند و زمانی که خوابشان می آید به رختخواب بروند. مطالعه کتاب قبل از خواب و رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در ایجاد خواب آرام بسیار موثر است. از همه مهم تر این است که فکر خود را با کارهایی که کرده اید و باید انجام دهید، مشغول نکنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button